تازه‌های خبر
فرهنگ
یادداشتی از شوکا حسینی

«آیدا در آینه "یِ" شاملو»

«آیدا در آینه شوکا حسینی: آیدای این شعرها، همان زن پاکرو، پاکدین و فرمانبر است که همیشه به زنان گوشزد می‌شده. زنی که در هیچ شرایطی، ساز مخالف نمی‌زند و با بی‌صدایی خود، نظم نمادین را حفظ می‌کند.

انتقادات تند بازیگر کهنه‌کار/ با این شرایط باید در دانشگاه هنر و دانشگاه تهران را بست

انتقادات تند بازیگر کهنه‌کار/ با این شرایط باید در دانشگاه هنر و دانشگاه تهران را بست مهدی فقیه، بازیگر پیشکسوت سینمای ایران که با لهجه دوست داشتنی شیرازی‌اش در بسیاری از فیلم‌های ماندگار درخشیده است، این روزها انتقادات جدی از وضعیت سینمای ایران دارد.

شعر « غذای روز:خرچنگ دریایی » از کتاب « زمین کره ای سیاسی بود» از شوکا حسینی

شعر « غذای روز:خرچنگ دریایی » از کتاب « زمین کره ای سیاسی بود» از شوکا حسینی شوكا حسينى شاعر جوان و خوش قريحه كه اولين كتاب خود را با نام "زمين كره اى سياسى بود" در سال ١٣٩٤ منتشر كرد كه مورد استقبال منتقدان قرار گرفت. در شعرهای مجموعه‌ی زمین کره‌ای سیاسی بود پیوسته با شبکه‌ی پیچیده‌ای از ارجاعات بینامتنی و بینافرهنگی روبرو هستیم که خواننده‌ی خود را فرامی...
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وقتی جامعه از قتل آتنا دچار درد شدید نمی‌شود یعنی بحران اخلاق در جامعه وجود دارد/ تئاتر هم مانند سینما باید از مرزها خارج شود

وقتی جامعه از قتل آتنا دچار درد شدید نمی‌شود یعنی بحران اخلاق در جامعه وجود دارد/ تئاتر هم مانند سینما باید از مرزها خارج شود صالحی امیری با طرح این موضوع که گفتمان تئاتر در دهه چهارم منطبق بر چه اصولی باید سامان داده شود؟ گفت: چالش بزرگ جامعه ما چالش اخلاقی است. از آتنا تا ستایش؛ فریاد مظلومیت، افول اخلاق است. اگر از من بپرسید که چرا در این رویکرد حساسیت به خرج می‌دهم دلیلش این است که بر این باور هستم ...

ماجرای قهر دنباله‌دار دو بازیگر پیشکسوت چه بود؟

ماجرای قهر دنباله‌دار دو بازیگر پیشکسوت چه بود؟ اوایل خردادماه بود که خبر بستری شدن داریوش اسد‌زاده از بازیگران پیشکسوت در بیمارستان منتشر شد. از اهالی هنر گرفته تا مردم کوچه و بازار نگران حالش بودند تا اینکه باخبر شدیم از بیمارستان مرخص شده و دوباره سلامتی‌اش را به دست آورده است. همین بهانه‌ای شد تا به خانه‌اش برویم و با او د...

اعتراض به توقیف فیلم‌ها و حضور ستاره‌های دوزاری

اعتراض به توقیف فیلم‌ها و حضور ستاره‌های دوزاری هفتمین شب کانون کارگردانان، شاهد بیان مطالبات و اعتراضات فیلمسازان به شرایط سینمای ایران و توقیف یا پایین کشیده‌شدن فیلم‌ها از پرده‌ها بود

قصه زنانی که در آرزوی مادر شدن می‌مانند/ روایت یک عکاس از «ویرانی»

قصه زنانی که در آرزوی مادر شدن می‌مانند/ روایت یک عکاس از «ویرانی» نمایشگاهی از عکس‌های سارا ساسانی با عنوان «ویرانی» و با موضوع قصه‌ای واقعی اما غم‌انگیز از جامعه امروز در گالری آرته برپا است.

مافیا گریبان سینمای کودک را هم گرفته؟

مافیا گریبان سینمای کودک را هم گرفته؟ پروسه طولانی اکران فیلم‌های حوزه کودک و شرایط نامناسب در زمان اکران، از معضلاتی است که بسیاری از فیلمسازان و تهیه‌کنندگان حوزه سینمای کودک از آن گله‌مندند.

قتل زن رومن پولانسکی بر پرده سینما/ خبری خوش برای هواداران تارانتینو

قتل زن رومن پولانسکی بر پرده سینما/ خبری خوش برای هواداران تارانتینو کوئنتین تارانتینو در سکوت ساخت تازه‌ترین اثر سینمایی خود را آغاز کرد.

معماران ایرانی جزو فینالیست‌های جایزه فستیوال جهانی معماری سال 2017

معماران ایرانی جزو فینالیست‌های جایزه فستیوال جهانی معماری سال 2017 معماران ایرانی توانستند در پنج بخش مختلف جایزه فستیوال جهانی معماری سال 2017، جزو فینالیست‌های این دوره باشند.

«ویرانی»؛ نمایشگاه عکس و چیدمان سارا ساسانی

«ویرانی»؛ نمایشگاه عکس و چیدمان سارا ساسانی نمایشگاه عکس و چیدمان سارا ساسانی با عنوان «ویرانی» از روز جمعه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۶در گالری آرته افتتاح می­‌شود.

درخواست نام‌گذاری یک خیابان به نام عباس کیارستمی

درخواست نام‌گذاری یک خیابان به نام عباس کیارستمی مراسم نخستین سالگرد درگذشت عباس کیارستمی برگزار شد و دوستان این هنرمند با بیان ویژگی‌های او و خاطراتی که با این کارگردان داشتند، یاد او را زنده کردند.

مزایده فروش خانه قاجاری توسط صندوق بازنشستگی

مزایده فروش خانه قاجاری توسط صندوق بازنشستگی «عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا» تهران پس از پایان عملیات مرمت، توسط صندوق بازنشستگی کشور برای فروش به مزایده عمومی گذاشته شد.

خالق «باغ ملی» درگذشت

خالق «باغ ملی» درگذشت کوروش اسدی، نویسنده و منتقد ادبی جمعه شب (دوم تیرماه) دار فانی را وداع گفت.

مولف هم مثل من اهل شیطنت بود/ لیلی گلستان از «نقاش‌ها همیشه پول دوست داشته‌اند» گفت

مولف هم مثل من اهل شیطنت بود/ لیلی گلستان از «نقاش‌ها همیشه پول دوست داشته‌اند» گفت لیلی گلستان خود را گالری‌داری می‌داند که گاهی ترجمه هم می‌کند اما این گاهی خیلی هم کمرنگ نیست چرا که او در کنار فعالیت‌هایش در زمینه تجسمی که اتفاقا از آن راه گذران زندگی می‌کند.
۸۰ فایل کلیدر در اینترنت غیرقانونی فروخته می‌شود

دولت‌آبادی: غارتم کرده‌اند/شرم‌آور است

دولت‌آبادی: غارتم کرده‌اند/شرم‌آور است محمود دولت‌آبادی از پیگیری حقوقی فروش غیرقانونی کتاب‌هایش در اینترنت توسط یک وکیل خبر داد.
رضا صادقی؛

اول انقلاب موسیقی حرام بود امروز هم مکروه/کرامت‌مان را می‌خواهیم نه دفن شدن در بهشت زهرا

اول انقلاب موسیقی حرام بود امروز هم مکروه/کرامت‌مان را می‌خواهیم نه دفن شدن در بهشت زهرا رضا صادقی و محسن شریفیان برای حل مشکل موسی کمالی؛ موزیسین هرمزگانی؛ که از پسِ هزینه ۳۰ میلیون تومانی جراحی‌اش برنیامده، پیش‌قدم شده و توانستند بخش عمده هزینه‌های درمانی او را تامین کنند. صادقی اما حل مسائل و مشکلات امثال موسی را در تغییر رفتار مسئولان نسبت به هنرمند و موسیقی می‌د...
محمود صادقی:

وزیر ارشاد دستور منتفی شدن انتقال آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر برای نمایش به آلمان را صادر کرده است

وزیر ارشاد دستور منتفی شدن انتقال آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر برای نمایش به آلمان را صادر کرده است نماینده مردم تهران از دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای منتفی شدن انتقال آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر برای نمایش به آلمان خبرداد.
عبدالله کوثری

عده‌ای محصول فرهنگی خارج از دایره خودی را مشکوک می‌دانند/ما نویسندگان و مترجمان در قانون جایی نداریم

عده‌ای محصول فرهنگی خارج از دایره خودی را مشکوک می‌دانند/ما نویسندگان و مترجمان در قانون جایی نداریم وقتی سندیکا و اتحادیه‌ای به صورت قانونی نمی‌تواند فعالیت کند، یعنی ما نویسندگان و مترجمان در قانون جایی نداریم. به نظر می‌رسد هویت نویسندگان و مترجمان به صورت جمعی به رسمیت شناخته نمی‌شود، در صورتی که در حقیقت نویسندگان و مترجمان هم یک صنف هستند.

واکنش هنرمندان به حادثه تروریستی مجلس و حرم امام (ره)

واکنش هنرمندان به حادثه تروریستی مجلس و حرم امام (ره) هنرمندان به حادثه تروریستی مجلس و حرم امام (ره) واکنش نشان دادند.

گره کور پخش ربنای شجریان

گره کور پخش ربنای شجریان دعای ربنا اولین بار در تابستان سال 1358 توسط شجریان خوانده شد. به گفته شجریان انگیزه او برای خواندن این دعا آموزش به دو هنرجوی جوان بوده است. این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ایران ضبط شده است و در 19 اردیبهشت سال 1396 این اثر در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.
خداحافظي فراستي با تلويزيون

تمام آنچه كه از «هفت» بايد بدانيد

تمام آنچه كه از «هفت» بايد بدانيد در سری جدید برنامه سه بخش دارد و اجرای هر بخش هم بر عهده یک مجری خواهد بود و می‌توان گفت که در مجموع برنامه با ۳ مجری به روی آنتن خواهد رفت که هنوز مشخص نشده است.
عبدالجبار کاکایی:

۳۰ سال پیش گفتمان تحلیلی از عرصه ادبیات انقلاب اخراج شد/اولین تندروی‌های فرهنگی با حذف آثار شهید مطهری در دانشگاه آغاز شد

۳۰ سال پیش گفتمان تحلیلی از عرصه ادبیات انقلاب اخراج شد/اولین تندروی‌های فرهنگی با حذف آثار شهید مطهری در دانشگاه آغاز شد نشست بیان مطالبات اهالی فرهنگ و هنر با حضور رضا کیانیان، صدیق تعریف، عبدالجبار کاکایی و سلمان امین و پیام محمود دولت‌آبادی بعدازظهر امروز شنبه نهم خردادماه در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.
واکنش مدیرعامل خانه موسیقی به نظر جوادلاریجانی درباره ربنای شجریان:

استاد قرائت هستید یا کارشناس قرآن؟ پس اذان موذن زاده اردبیلی را هم پخش نکنید

استاد قرائت هستید یا کارشناس قرآن؟ پس اذان موذن زاده اردبیلی را هم پخش نکنید حمیدرضا نوربخش با اشاره به موضع‌گیری محمدجواد لاریجانی درباره ربنای محمدرضا شجریان گفت: ایشان تشکیکاتی کرده‌اند که به ظاهر بیشتر از زاویه علم قرائت بوده است که البته مشخص نیست ایشان اساسا چقدر با مسئله قرائت آشنایی دارند؛ این یک مسئله است. اما مسئله اصلی من این است که نامه‌ای توس...

پاسخ محمدجواد لاریجانی به صالحی‌امیری درباره ربنای شجریان

پاسخ محمدجواد لاریجانی به صالحی‌امیری درباره ربنای شجریان یک عضو شورای نظارت صداوسیما به نامه سیدرضا صالحی امیری درباره پخش ربنای محمدرضا شجریان پاسخ داد.
  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها

0.2391