تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۲ ۱۶:۵۳
چاپ

جزئیات عملکرد "میلیاردر کاغذی"در گفت و گوی یکی از همراهان ارشد بابک زنجانی با "تدبیر" (بخش دوم) بابک زنجانی همه را دور زد/ افسانه"سرباز میلیونر نوربخش"دروغ است

همه را با هم دور زده است. وزارت نفت که قرار بود با دست فرمان زنجانی ، پیچ تند تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا را دور بزند، فرمان را کمی بیش تر چرخاند و مسئولین وزارت نفت و بانک مرکزی را هم دور زد. پول نفتی که روزی قرار بود سر سفره‌ها بیاید، نفتش سر از بندری در مالزی در آورد و پولش هم به جیب بانک‌های خارجی رفت.
بابک زنجانی همه را دور زد/ افسانه

گروه اقتصاد "تدبیر"، علی گلباز: در بخش نخست گفتگوی "تدبیر" با  دستیار بابک زنجانی(که نمی خواهد نامش فاش شود)، او نحوه رابطه زنجانی با چند بانک و موسسه مالی را روایت کرد. دستیار ارشد زنجانی  گفت که  بابک زنجانی از سال 90 به بعد تبدیل به یک سوپر میلیاردر شده است.

در بخش دوم گفت و گو آن گونه که دستیار زنجانی روایت می‌کند ،او همه را با هم دور زده است. وزارت نفت که قرار بود با دست فرمان زنجانی ، پیچ تند تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا را دور بزند، فرمان را کمی بیش تر چرخاند و مسئولین وزارت نفت و بانک مرکزی را هم دور زد. پول نفتی که روزی قرار بود سر سفره‌ها بیاید، نفتش سر از بندری در مالزی در آورد و پولش هم به جیب بانک‌های خارجی رفت.

روایت این همکار سابق بابک زنجانی از ماجرای سربازی او هم متفاوت از آن چیزی است که زنجانی، سرِ زبان رسانه‌ها آورده است. حکایت خاطرات وارونه زنجانی در روایت‌هایی که از خودش می‌کند سر درازی دارد و "تدبیر" در این گفت و گو بخشی از آن‌ها را همراه با دستیار ارشد سابقش بررسی می‌کند.

 

ماجرایی که بابک زنجانی به عنوان مبدا پول دار شدنش اعلام کرده را که می‌دانید؟

کدام ماجرا؟

 

همین که در زمان خدمت سربازی به عنوان راننده مرحوم نوربخش رییس وقت بانک مرکزی مامور تزریق ارز به بازار شده و روزی 17 یا 18 میلیون تومان هم سود می‌کرد.

من یک سوال می‌خواهم بپرسم ! آقای مرحوم نوربخش امروز نیستند که بتوانند از خودشان دفاع کنند. ولی آیا یک مجموعه ای تحت عنوان بانک مرکزی با یک مدیر کل و مجموعه ای از مدیران ارشد و کارشناسان نیاز به این دارد به سربازی که به عنوان راننده رییس بانک مرکزی مامور به خدمت شده اعتماد کند و جابه جایی مالی بخشی از مجموعه بانک مرکزی را در اختیار ایشان قرار بدهد؟ یعنی حتی یک نفر در بانک مرکزی نبوده که این وظیفه را به عهده او بگذارند؟ اصلا چنین موضوعی دروغ است. آن هم از فردی مانند نوربخش. کسی که همه او را به عنوان یک مدیر توانمند و با پرنسیب می‌شناسند. این دروغ محض است. تزریق ارز توسط بابک زنجانی با دستور مرحوم نوربخش به بازار افسانه است.

 

گفتن دروغی به این بزرگی اعتماد به نفس زیادی می‌خواهد؟ شما مطمئن هستید؟

 

بله، بابک زنجانی به این اعتقاد دارد که هر خبری هر چه قدر بزگتر باشد، سنجش درستی آن سخت تر می‌شود. به ما هم همین را مدام می‌گفت. این تکنیک زنجانی است. در همین راستا هم همه جا می‌گوید که مرحوم نوربخش به من اجازه فروش ارز را داده است. اما عقل هم چیز خوبی است. آقای زنجانی می‌گوید که روزی 17 یا 18 میلیون تومان در حدود 20 سال پیش از محل این کار به دست می‌آورده. به نظر شما اصلا اجازه می‌دادند این چنین سودی به جیب یک جوان سرباز و نه حتی کارمندان سیستم برود. من شخصا با آقای نوربخش از نزدیک در ارتباط نبودم ولی دوستانی که با ایشان کار کردند متفق القول اند این یک دروغ بزرگ تاریخی بابک زنجانی است و قابل سنجش نیست چون خیلی بزرگ است.

پس چرا زنجانی چنین دروغی گفت؟

 

مهم‌ترین دلیلش این است که شخصی که زنجانی از آن نام می‌برد  فوت کرده و نمی‌تواند حرف‌های زنجانی را تایید یا رد کند.  زنجانی هم از این فرصت استفاده می‌کند و مسائلی را به ایشان نسبت می‌دهد. ماجرای  پولدار شدن آقای زنجانی و به دست آوردن نامشروع این همه ثروت به آن زمانی باز می‌گردد که پای آقای زنجانی از سال 1390 به بعد به دلیل برخی ارتباط‌های خاص به چاه‌های نفت کشیده شد.

 

زنجانی از چه تاریخی پایش به فروش نفت ایران باز شد؟

 

در بهمن ماه سال 90 زنجانی از سوی مجموعه عمرانی "ق. خ" به وزیر نفت، معرفی شد و  طی آن اعلام شد که آقای زنجانی می‌توانند نفت ایران را بفروشد.

 

نفت را چطورمی فروخت؟

 

در مرحله اول ایشان مخازنی را در مالزی اجاره کردند که در میان دوستان مشهور است که این مخازن را خریدند ولی این مخازن اجاره ای است و بعد از انتقال نفت ایران به مالزی، از آن جا شروع به فروش نفت ایران کردند. بعد از فروش نفت یک منبع مالی  بسیار عظیم در اختیار بابک زنجانی قرار گرفت. تاجری که به ساده‌ترین اصول بانکداری بین المللی واقف نبود به خاطر یک معرفی با امکان فروش نفت آن هم در مقطعی به صورت تقریبا انحصاری به یک منبع مالی عظیم دست یافت. بعد از در اختیار گرفتن این سرمایه عظیم که از فروش نفت ایران به دست آورده بود، بهترین فرصت مهیا شد که این پول را به صورت سپرده در بانک‌های خارجی قرار دهد.

 

اما در دی ماه 91 بابک زنجانی در لیست تحریم اتحادیه اروپا و بعد هم آمریکا قرار گرفت. بعد از تحریم‌ها این پول‌های بلوکه شده چه دردی از زنجانی دوا می‌کرد؟

 

من نمی‌خواهم این قضیه را خیلی پیچیده کنم. اینکه بابک زنجانی و شرکت‌هایش از سمت اتحادیه اروپا و آمریکا به بهانه فروش نفت ایران در لیست تحریم‌ها قرار گرفت، جزو خواست‌های خود بابک زنجانی بود. یعنی خودش به نحوی عمل کرد که روی او حساس شوند تا در لیست تحریم‌ها قرار بگیرد.

 

چرا باید این کاررا بکند، قرار گرفتن در فهرست تحریم‌ها که کار زنجانی را برای فروش نفت و جا به جایی پول دشوار می‌کرد؟

 

 

برای پی بردن به این موضوع باید به بازه زمانی اعمال تحریم‌ها، ورود بابک زنجانی به ماجرای فروش نفت و بعد قرار گرفتنش در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا و امریکا توجه کرد. زنجانی در اصل با کمک همین تحریم‌ها زمان می‌خرید.

 

دلیل را توضیح ندادید.

 

مهم‌ترین دلیلی که می‌تواند داشته باشد این است که بابک زنجانی با این کار  می‌توانست حق به جانب بگوید که به خاطر تحریم‌ها، پول حاصل از فروش نفت ایران را نمی‌توانم داخل ایران بیاورم و این پول در حساب می‌ماند. قدرت و اعتبار این  حجم از پول را در حساب او تصور کنید. بعدا دیدید  در تمام مصاحبه‌هایش و همراه با یک حجم عظیمی از تبلیغات اعلام کرد که اگر کسی می‌تواند به حساب شرکت نفت ایران 100 دلار واریز کند من هم پول‌های دیگر را منتقل می‌کنم. این تکنیک به بابک زنجانی این اجازه را داد که ادعا کند، هم شرکت نفت و هم من در تحریم هستیم و به همین دلیل این انتقال پول عملا امکان پذیر نیست و پول را آنجا که دلش می‌خواست و به نفعش بود بلوکه کرد.
 

با این پولی که در بانک‌های خارجی بلوکه شده بود، کاری هم می‌شد انجام دهد؟

 

 اتفاقی که می‌افتاد این بود که پول‌های فروش نفت پشتوانه مالی بسیار سنگینی برای بابک زنجانی ایجاد کرد. پولی که در اصل حاصل از فروش نفت ایران و متعلق مردم بود.  این پول در حساب‌های خارجی بابک زنجانی بلوکه شده بود و ایشان به پشتوانه این پول‌هایی که در بانک بلوکه شده بود و بر اساس نوع ارتباطی که در بانک خودش داشت شروع به خریدهای اعتباری و مدت دار می‌کرد. از جمله این خریدهای اعتباری و مدت دار خرید  «کنت بانک» در تاجیکستان و خرید هواپیماهای «ایر قشم» بود که البته در مورد این هواپیماها و قیمت خرید آن‌ها بحث‌های فراوانی وجود دارد.در کنار این خریدها با "ال سی" هایی که باز می‌کرد، کالاهایی که قابل تبدیل شدن به پول نقد هستند را خریداری می‌کرد.

 

چه کالاهایی ؟

 

مثل جابه جایی طلا و حجم سنگینی از فلزات مثل آهن که این‌ها را تبدیل به پول می‌کرد و هنگامی که این کالاها تبدیل به پول می‌شدند می‌توانست این پول‌ها را داخل ایران بیاورد اما با به دست آوردن سود زیاد و استفاده بردن‌های مکرر از پولی که از نفت در حسابش مانده بود.

 

بخش سوم این گفتگو را روز جمعه 20 دی ماه بخوانید

 

 
 
بسته های خبری

 

نظرات  

 
+9 # نیما چهارشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۲ ۲۲:۱۷

قرارگاه ق، مجموعه‌ی عمرانی حساب می‌شه؟! >

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # حمیدرضا پنجشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۲ ۱۶:۲۹

لطفا اگر این منبع خبری شما یک فرد دروغگو مثل خود زنجانی نیست از او بپرسید علیرضا ز  کیست و چه نقشی در پولهایی دزدی زنجانی در مالزی دارد ؟ و رابطه ایشان که یک زندانی تبهکار در مالزی بوده با این همه خلاف چیست ؟؟؟ اگر جواب داد بسیار عالی ولی اگر نداد تمامی حرفهایش دروغ است

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # سهوات يكشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۲ ۲۰:۴۷

کسی که مدعی است دستیار زنجانی بوده و حالا خود این چنین پته او را روی آب میریزد در واقع دارد به زنجانی خیانت میکند ( صرف نظر از اینکه زنجانی چه کرده است ...) و حالا که دیگر امیدی به زنجانی نیست از پشت خنجرمیزند...این شخص شباهت زیادی با علیرضا ز دارد! h, کسی است که سه سال پیش کلاه ایرانیانی را برمیداشت که با هزار امید برای مهاجرت به مالزی دنبال ویزا بودند ( از جمله اینجانب ) و حالا میگویند بادی گارد دارد و در جزایر قناری خانه دارد....همسر من به خاطر شرایطی که h,  برای ما ایجاد کرد از من طلاق گرفت....و من دست از پا دراز تر پس از چند سال به ایران برگشتم. خدا در جای حق نشسته است

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # هموطن پنجشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۲ ۲۳:۰۶

راستی از جمشید بسم اله چه خبر؟؟؟؟؟؟

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+1 # هموطن پنجشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۲ ۲۳:۲۴

راستی از جمشید بسم اله چه خبر...

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # احمد مدنى پنجشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۲ ۲۳:۲۵

نميدانم چرا رسانه ها طورى با موضوع برخورد ميكنند انگار تازه بابك زنجانى كشف شده است
در حاليكه هر كسي اخبار را تعقيب وبياد داشته باشد حدود سه سال قبل خبرى منتشر شد كه دولت تركيه تريلى را كه حاوى ١٨ ميليارد ارز وطلابوده توقيف كرده وحتى گويا نخست وزير تركيه در مجلس ان كشور اين كشف وتوقيف را هديه الهى خوانده بود كه به داد اقتصاد تركيه رسيده
وسپس اعلام شد صاحب محموله كه تاجرى ايرانى بنام بابك زنجانى است وكيلى گرفته ومسيله را تعقيب ميكند
پس موضوع بابك خان كشف تازه نيست

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # ناشناس شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۲ ۰۹:۲۱

روزی زسرسنگ عقابی به هوا خواست
ازبهر طمع بال وپر خویش بیاراست

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+1 # دادرس سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۲ ۱۱:۴۹

آیا احتمال دارد این فرد که حتی نمی خواهد نامی از او برده شود همان کسی باشد که به دلیل خیانت مالی به زنجانی و شکایت بابک زنجانی چندی پیش روانه زندان شد و پرونده اش در حال بررسی است؟ آیا این فرد همان کسی نیست که زمانی به دلیل خیانت از دستگاه امنیتی اخراج شد؟ اگر پاسخ مثبت باشد حالا سوال این است که آیا اصولا اعتماد به حرف های کسی که یک بار به دستگاه امنیتی و مردم ایران خیانت کرده و یک بار به اعتماد بابک زنجانی، و قصد تصاحب بخش زیادی از دارایی اش را داشته می توان اعتماد کرد؟ اصلا اگر واقعا بابک زنجانی مرتکب چنین اعمالی شده است چرا این شریکی که به گفته خودش بسیار نزدیک به او و شاهد و ناظر بر همه مسائل بوده چرا تاکنون چیزی به دستگاه قضایی نگفته بود؟ و سوال مهم و قابل بررسی دیگر این است که اگر این فرد همان متهم خائن باشد با این اقدام، آیا پول های هنگفتی که قصد تصاحبش را داشت و زنجانی به همین دلیل از او شکایت کرده بود در جیب او باقی بماند و یک میلیاردر بزرگ می شود؟

دادرس

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+1 # ناشناس سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۲ ۲۱:۴۶

در حال حاضر مهم اینست که بخشی از غارت بیت المال کشف و افشا میشود شخص و نام فردی مهم نیست

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
-1 # مهرداد سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۲ ۲۱:۲۵

پاسخ دستیار دیگر زنجانی به این مصاحبه
http://www.zanjaninews.com/?p=2549

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # ناشناس چهارشنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۲ ۲۰:۱۶

عجب

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # علی چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۳۵

از تاریخ 28 دی 92 کار تسویه حساب پرسنل شاغل در پروژه هتل سورینت قشم به تعداد حدود 400 نفر اغاز شد. در صورت ادامه این روند سایر شرکتها و موسسات وابسته به سورینت نیز آغاز می شود. تمام شرکتهای زیر مجموعه سورینت پس از بازداشت آقای زنجانی در معرض بازدید و حسابرسی تویط قوه قضائیه قرار گرفته اند و همه از نظر مالی مشکل پیدا کرده و در معرض تعطیلی هستند.

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # ازاده جمعه، ۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۶:۵۳

باباکسیکه معاون ارشد این دزده یعنی شریکش اونم بایدزندون باشه نکنه ازدم کلفتهاست کسی باهاش کاری نداره شایدم خودش رییس دزداس ازقدیم گفتن کارکردن ... و خوردن ...

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار
موسسه خیریه حامیان مهر آذری
گفت و گو
تدبیر
پویش

0.1697