تازه‌های خبر
يكشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۲ ۱۷:۲۴
چاپ

جزئیات عملکرد "میلیاردر کاغذی"در گفت و گوی یکی از همراهان ارشد بابک زنجانی با "تدبیر" (بخش پنجم) زنجانی بیرون ازایران خودش را به یک نهاد نظامی منسوب می کرد/زنجانی قبل از معروف شدن با مافیای روسی ارتباط داشت

رقمی که در دوسال آخر دولت احمدی نژاد دراختیار بابک زنجانی قرار داشت خیلی بیش از تصور مردم است.
زنجانی بیرون ازایران خودش را به یک نهاد نظامی منسوب می کرد/زنجانی قبل از معروف شدن با مافیای روسی ارتباط داشت

گروه اقتصادی "تدبیر"،علی گلباز": دستیار ارشد بابک زنجانی (که نمی خواهد نامش فاش شود)،در چهار بخش قبلی گفت و گوی تدبیر با او ، نحوه رابطه زنجانی با بانک ها و موسسات مالی را روایت کرد و از نحوه فروش نفت ایران در مالزی سخن گفت. دستیار ارشد زنجانی ادعای میلیونر شدن او را در زمان سربازی افسانه خواند و اعلام کرد که زنجانی خود خواسته به تحریم های اروپا و آمریکا و بلوکه شدن پول هایش تن داده است و از گردش پول های نفت بلوکه شده نفت ایران شرکت هواپیمایی  و باشگاه فوتبال خریده تا همه او را بشناسند و پوششی شود برای کارهایش.

 

به روایت دستیار ارشد سابق بابک زنجانی ،هنگامی که او دستش از دور زدن تحریم ها کوتاه شد، دست به دامن رسانه ها شد تا از خودش افسانه ای بسازد. افسانه قهرمانی ملی که یک تنه بار دور زدن تحریم ها را به دوش کشیده است و از این بابت متحمل ضرر مالی فراوانی شده است. اما زنجانی که به هر دری زد تا برای خودش و ثروتش تاریخی بسازد هیچ کدام از ترفندهایش افاقه نکرد و آنچه امروز برایش ماند "آبِ خنک" تپه های اوین است. 

 بخش پنجم (پایانی) گفت و گوی تدبیر با دستیار بابک زنجانی تکمیل کننده چهار بخش گذشته است. این اما پایان پی گیری ماجرای فساد مالی و پرونده بابک زنجانی توسط تدبیر نیست.از فردا گزارش های تحقیقی تدبیر  از ماجرای بابک زنجانی به صورت سریالی منتشر می شود.

 

 

بابک زنجانی قبل از دستگیری اش چند نکته را اعلام کرده بود، یکی راجع به مبلغ زمین پروژه ایران زمین  است و یکی هم اینکه بدهکاری اش را به حساب وزارت نفت واریز کرده است.ادعای واریز پول به وزارت نفت چند روز بعد تکذیب شد. ادعایش در مورد قیمت زمین پروژه ایران زمین چه می شود؟

 

در مورد ادعای قیمت زمین پروژه ایران زمین باید بگویم که مالک این زمین "بانک ا" بوده است و زنجانی این زمین را به قیمت زیر 200 میلیارد تومان خریده است ولی خودش به دروغ این رقم را  خیلی بیش تر از این و در بعضی مصاحبه ها 1000 میلیارد هم اعلام می کند.

در مورد داستان پول های سرگردان نفت هم بگذارید من یک بار داستان را از آغاز برایتان توضیح دهم. پولی که ایران به ازای درآمد های نفتی و سایر درآمد های ارزی اش  به دست می آورد را می توانستیم در چند بانک خارجی نگه داریم مثل کنلون چین، میر بانک روسیه،  تی سی بانک بلاروس که معروف ترینشان هالک بانک و میر بانک و کنلون است. البته  تا یک دوره ای در بانک های اماراتی هم می توانستیم درآمد های ارزیمان را  ذخیره کنیم و بانک مرکزی وجوهش در این چند بانک انباشت شده بود. آقای زنجانی در همه این بانک ها حساب هایی باز می کرد و پول از طریق بانک مرکزی در همان "هالک بانک" و بانک های دیگر به حساب بابک زنجانی واریز می شد. زنجانی همان پول را در آلمان به فلان شرکت فروشنده ای که می خواست کار فولاد را انجام بدهد، تحویل می داد.

از زمانی که بحث واریز های ایشان از بانک First Investment Islamic Bank و کنت بانک تاجیکستان شروع شد، من این خبر ها را دنبال می کردم. واقعیت قضیه این است که بابک زنجانی  با همان تکنیک قدیمی که در مجموعه First Investment Islamic Bank  به کار می برد، این بار بانک مرکزی جمهوری اسلامی و وزارت نفت را به سخره گرفت و با حواله های واهی که صادر کرد اعلام کرد این پول به حساب شرکت نفت واریز شده است ولی در واقع پولی به حساب وزارت نفت واریز نشده است . بابک زنجانی همزمان در رسانه ها با دروغ های بسیار بزرگ اعلام می کند به خاطر اینکه جابه جایی پول برای ایران غیر ممکن است من نمی توانم این پول را وارد ایران کنم در صورتیکه در حال حاضر بخش عظیمی از پول حاصل از درآمد های ارزی اگر نتواند به صورت نقدی وارد کشور شود به صورت کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز وارد کشور می شود.

برای من خیلی جالب است که چطور بدنه کارشناسی و مدیریت میانی وزارت نفت و بانک مرکزی با این حجم از خرید و فروش و کارهای بزرگی که انجام می دهد،  با این تکنیک ساده آقای زنجانی فریب خورد؟  ماجرا را این طور هم می شود دید که این هشدار ها در مورد کارهای آقای زنجانی در سیستم وزارت نفت و بانک مرکزی وجود داشته و مدیران ارشد به این هشدار ها توجه نمی کردند و در اصل به نوعی با بابک زنجانی همکاری و همراهی می کردند.

 

چه مقدار پول در این چند سال در اختیار ایشان قرار گرفت؟

 

حجم ارزی که بانک مرکزی در هالک بانک، میر بانک، کنلون و بانک هایی از این دست تحویل بابک زنجانی داده است تا زنجانی بتواند این رقم را به ازای "ال سی" هایی که ایران از قبل باز کرده بود پرداخت کند، بالای چند میلیارد دلار است. بخثی که در نفت داریم پولی است که گم شده است ولی پولی که ظرف دوسال آخر دولت دهم در اختیار ایشان قرار گرفته بسیار بیشتر از این رقم ها است.یعنی رقمی که در دوسال آخر دولت احمدی نژاد دراختیار بابک زنجانی قرار داشت خیلی بیش از تصور مردم است.

 

 زنجانی از این پول ها ارزش افزوده ای هم به دست آورده بود؟

 

به نظر من بابک زنجانی حتی توانایی اینکه بتواند این پول ها را در این زمان طولانی مدیریت کند و ارزش افزوده ای ایجاد کند ندارد .من بعید می دانم که توانسته باشد این کار را انجام دهد. اگر زمانی قرار باشد دارایی های ایشان در اختیار مجموعه های نظارتی قرار بگیرد و فارغ از بحث تورم بررسی شود، من بعید می دانم  کل پولی که الان در  مجموعه های زنجانی موجود است با اصل پول نفتی که در اختیار ایشان قرار گرفته برابری کند.

سرمایه زنجانی صرفا در مرحله ای حاصل گردش پول مردم در بانک ها و صرافی ها است و در مرحله ای با بلوکه کردن  پول نفت کشور انجام شده است و  تولیدی در مجموعه های ایشان انجام نشده و امروز هم انجام نمی شودکه ارزش افزوده ای داشته باشد. اگر ایر قشم که بیشترین حجم تبلیغاتی زنجانی روی آن انجام شده را بررسی کنید این مدعا به راحتی قابل اثبات است. ایر قشم تافته جدا بافته و آش دهن سوزی نیست. شما این را از مسافران ایر قشم که ساعت ها بخاطر نبود برنامه ریزی در فرود گاه ها معطل شده­اند، می توانید بپرسید . هواپیماهای ایر قشم که به نام "هواپیماهای نو" وارد کشور شدند ، هیچ کدامشان نو نیستند و همه آنها دست دوم است.اما زنجانی می توانست دروغ بگوید چون افشای دروغ او نشان از عدم تسلط مجموعه های دولتی بر زیر مجموعه هایشان بود.

بابک زنجانی مانورهای متقلبانه ای در سطح جامعه با استفاده از مشکلات مالی رسانه ملی ایجاد کرد تا بتواند توجه جامعه را به سمت خودش جلب بکند. تمام حرکت های زنجانی را می شود با کارهای دولت احمدی نژاد  مقایسه کرد. روش های زنجانی همان است. او استاداستفاده از آمار های غلط و نمایش در سطح رسانه ملی و مطبوعات است. 

 

مدیران شرکت نفت تلاشی برای پس گرفتن این پول از زنجانی کرده اند؟

 

من نقل قولی را با واسطه از مدیران وزرات نفت دولت روحانی  شنیدم که با بابک زنجانی جلسات متعددی داشتند و از زنجانی می خواستند که  در جلسه شرکت کند و بخشی از این پول را پس بدهد ولی زنجانی در این جلسات حاضر نمی شد و پیغام می داد که  مقامات امنیتی به من گفته اند که در این جلسات حاضر نشوم. بابک زنجانی  با توجه به رسانه هایی که در اختیار داشت حرفهایش را هر طور که می خواست روایت می کرد و این رسانه ها هم  ایشان را وارد یک حاشیه امن می کردند. اگر امروز هم رسانه ها اطلاع رسانی درستی انجام ندهند زنجانی ممکن است به عنوان یک قهرمان ملی برای دور زدن تحریم ها و کمک به ملت ایران معرفی شود.

 

زنجانی در ترکیه  دقیقا چه کار می کرد؟

 

بابک زنجانی قبل از این که معروف شود با مجموعه مافیای روسیه در ترکیه فعالیت های زیادی انجام می داد. بعدها با آدم هایی مثل ضراب و ایرانی های دیگری که در ترکیه بودند ارتباط می گیرد و در مجموعه هالک بانک و  عرب ترک ورود پیدا می کند و کار  جابه جایی پول نفت و گرفتن درصد را انجام می داد.

 

زنجانی در خارج از کشور هم خودش را به نیروهای نظامی یا امنیتی ایران  منتسب می کرد؟

 

 زنجانی خودش را در بیرون از مرزها، نیروی یک "نهاد نظامی" معرفی می کرد. واقعیت قضیه شاید خنده دار باشد. من در جلسات متعددی با ایشان در بانک های مختلف می نشستم و ایشان یک کارت گواهینامه بین المللی را سریع نشان می دادند و می گفتند که این کارت شناسایی برون مرزی من در آن "نهاد نظامی" است. من گاهی به زنجانی می گفتم اگر کسی کارتت را نگاه کند، چه اتفاقی می افتد؟ کدام نهاد بین المللی نظامی در خارج از کشور احتیاج به کارت برای شناسایی دارد ؟ و  ایشان در جواب همان جمله همیشگی اش را می گفت که دروغ هر چه قدر بزگتر باشد سنجش آن سخت تر است.  

یکی از دلایل ثروت دروغین ایشان همین است. البته زنجانی گاهی گیر می افتاد.مثلا بابک زنجانی در چند سال قبل به خاطر تخلفاتش در دانشگاهی در "شمال غرب ایران"  محکوم به زندان شده بود. جالب است بدانید ایشان در آن زمان حتی توان پرداخت بدهی اش به این دانشگاه را نداشت .یعنی کسی که ادعا می کند در دوران سربازی و با رانندگی برای رییس بانک مرکزی میلیونر شده  پولی نداشت تا هزینه این تخلفات را پرداخت کند و از زندان بیرون بیاید. 

زنجانی در مجموعه دانشگاه"ت" پول هایی را جا به جا کرده بود و به خاطر همین تخلفات محکوم شده بود.

 

و سوال آخر اینکه چه چیزی باعث دستگیری زنجانی شد؟

 

هزینه فشارهای داخلی و خارجی که این قضیه برای ایران در برداشت باعث شد تا این اتفاق بیافتد. بالاخره 2 میلیارد دلار پول کمی نیست که ایشان فقط به وزارت نفت بدهکار است. ایشان به تنهایی سیستم بانک مرکزی و وزارت نفت ایران را به سخره گرفته بود. مجموع اینها و تغییر رویکرد کشورداری در دولت یازدهم باعث شد تا زنجانی پشت میله های زندان برود.

 

 

4 بخش پیشین گفت و گوی تدبیر با دستیار بابک زنجانی را از لینک های زیر بخوانید 

 

برای دیدن گفتگوی شماره 1 روی همین لینک کلیک کنید.

برای دیدن گفتگوی شماره 2 روی همین لینک کلیک کنید.

 برای دیدن گفتگوی شماره 3 روی همین لینک کلیک کنید.

برای دیدن گفتگوی شماره 4 روی همین لینک کلیک کنید.

 

مطالب مرتبط

بابک زنجانی "جعبه سیاه" محافظه کاران است

اخوان:برخی سر از برف درآوردند و زنجانی را به اصلاحات منسوب می کنند

 

بسته های خبری

 

 

نظرات  

 
-15 # معصومه يكشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۲ ۱۹:۳۲

دروغگوباب ک زنجانی حداقل مردبودنه مثل تونامرد

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+10 # سیما يكشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۲ ۲۱:۵۷

نقل قول


دروغگوبابک زنجانی حداقل مردبودنه مثل تونامرد

چی می گی.کدام دروغ .دروغ ان بود که نفت می فروختیم بی انکه پولش به جیب ما برود.دروغ این است که پول نفت به جای خزانه سر از جیب زنجانی در اورده اقا جان/

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # arash سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۲ ۰۱:۵۹

بی خود حرف نزن.ببند

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
-7 # راستگوباش يكشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۲ ۲۰:۵۵

فکر می کنم به تو نرسیده که اینجوری داری دروغ می بافی. راستگو از بردن اسم ترسی ندارد. مرد باش

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+10 # فرشته يكشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۲ ۲۱:۵۹

نقل قول


فکر می کنم به تو نرسیده که اینجوری داری دروغ می بافی. راستگو از بردن اسم ترسی ندارد. مرد باش

یعنی فهمیدن اینکه نمی شود اسم افراد را ببرند در ایران سخت است.حالا یک رسانه ای هم به جای بلغور کردن حرف این و ان و این سایت و ان سایت کار حرفه ای می کند و به اندازه زور و توانش می رود دنبال کشف حقیق شما نمی تونی تحمل کنی. چی نرسیده؟

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+4 # رضا يكشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۲ ۲۳:۲۵

باید از زندگی این بابک زنجانی فیلم ساخت .الکاپون جلو این لنگ انداخته اگ زنده بود به بابک زنجانی تلمذ وشاگردی میکرد.

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
-1 # سارا دوشنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۲ ۰۴:۳۴

اگر بابك زنجاني نماد شيادي و دغلكاري است ، اين اقاي طرف مصاحبه نماد بي شرفي است و شما كه بدون ارايه مدارك كافي اين مصاحبه را منتشر مي كنيد نماد عوام فريبي و تهمت و سو استفادده و فرصا طلبي هستيد
برايتان متاسفم،

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # ناشناس دوشنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۲ ۱۰:۰۵

بدون شک بخشی از حرفهای این فرد مقرون به صحت نیست و خود این فرد هم بلحاظ مباشرت در این اختلاس وهمچنین افشای اسرار مجموعه اش آدم درستکاری نیست و این خود مبین تشکیلات مافیایی اطرافیان دولت سابق است. ولی بهرحال این شیادان با همین افشاگریهایشان خیلی از مسائل را رو میکنند واین برای کشور وبازگرداندن داراییهای چپاول شده در این سالهای حکومت غارتگران بسیار امیدوارکننده است.

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
-2 # ناشناس دوشنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۲ ۱۳:۲۸

تدبیر برات متاسفم.واقعا متاسفم که دنیا و آخرتتو فروختی......... ...

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # امير دوشنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۲ ۱۳:۵۲

نفر اصلي كه هيچ كسي سراغش را نميگيره و شريك اصلي بابك هست و بانك ملزي به نام اون هست و بالاي ٢ مليارد دلار الان در حسابش هست و تمام كار مالي و فروش نفت از طريق مقامات مالزي را انجام ميداده شخصي به نام.... ميباشد ، تا سه سال پيش ماهي دو هزار دلار حقوق ميگرفت و الان ماليارد ها دلار پول مملكت در اختيارش هست و خود بابك را هم اخر دور ميزنه !!!! تمام اطلاعات اين ادم را كارمندان و شريكهاي بابك دارند تا ديرتر نشده شايد بتوانيد كاري بكنيد.

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+5 # دادرس سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۲ ۱۱:۵۰

آیا احتمال دارد این فرد که حتی نمی خواهد نامی از او برده شود همان کسی باشد که به دلیل خیانت مالی به زنجانی و شکایت بابک زنجانی چندی پیش روانه زندان شد و پرونده اش در حال بررسی است؟ آیا این فرد همان کسی نیست که زمانی به دلیل خیانت از دستگاه امنیتی اخراج شد؟ اگر پاسخ مثبت باشد حالا سوال این است که آیا اصولا اعتماد به حرف های کسی که یک بار به دستگاه امنیتی و مردم ایران خیانت کرده و یک بار به اعتماد بابک زنجانی، و قصد تصاحب بخش زیادی از دارایی اش را داشته می توان اعتماد کرد؟ اصلا اگر واقعا بابک زنجانی مرتکب چنین اعمالی شده است چرا این شریکی که به گفته خودش بسیار نزدیک به او و شاهد و ناظر بر همه مسائل بوده چرا تاکنون چیزی به دستگاه قضایی نگفته بود؟ و سوال مهم و قابل بررسی دیگر این است که اگر این فرد همان متهم خائن باشد با این اقدام، آیا پول های هنگفتی که قصد تصاحبش را داشت و زنجانی به همین دلیل از او شکایت کرده بود در جیب او باقی بماند و یک میلیاردر بزرگ می شود؟

دادرس

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # nashenas سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۲ ۲۱:۱۲

fekr mekonam haghetra khordeh ke intori tareif mekoni bayad deid khodet ham kam nakhordi malom meishe.

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # اردلان پنجشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۲ ۱۳:۵۵

اقا پولي در كار نيست ، همه بصورت سهام. كارخانه. شركت در كشورهاي مختلف پخش شده و چند صد مليون دلار هم بصورت نقد در حساب اشخاص در كشورهاي مختلف ميباشد ، تمام اسناد و مدارك در اختيار علي م. و. حسین شيرازي منش. ميباشد، هيچ پولى به ايران بر نميگردد !!!! چون تمام كسانيكه اين اموال در اختيارشان هست در خارج از كشور ميباشند،

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+3 # ناشناس دوشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۲ ۱۶:۰۰

بی کلاسه کارت تدبیر
خیییییییییییییلیییییییییییی بی کلاسه
حالا هی خودتون برا خودتون مطلب بنویسید و امتیاز بدین........... .......

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.225