تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ۰۸:۲۹
چاپ

رمزگشایی از هجمه‌های سیاسی به سیاست اقتصادی دولت

یارانه نقدی که ماه به ماه به حساب مردم واریز می شود میراثی است که از دولت نهم رسیده و طبعات آن از همان سال دامن اقتصاد را رها نمی کند . به عبارت دیگر شعار عوامگرایانه یارانه نقدی تنها وعده ای بود که از خیل وعده های دولت قبل به سرانجام رسید اما در نهایت نه تنها کمکی به معیشت عمومی نکرد بلکه با اختصاص یافتن به همه ، به رشد تورم منجر شد ، قدرت خرید مردم را کاهش داد و سهم تولید از قانون هدفمندی یارانه ها را یک جا بلعید .
رمزگشایی از هجمه‌های سیاسی به سیاست اقتصادی دولت

 نتیجه هم این که هر ماه دولت برای تامین 45 هزار تومانی که به ازای هر فرد واریز می شود مبلغی را هم به کل درآمد هدفمندی یارانه ها اضافه می کند تا توقع عمومی ایجاد شده پاسخ داده شود . این در حالیست که وقتی قانون هدفمندی اجرایی شد قرار بود بخشی عمده درآمد ناشی از آن به حساب تولید واریز شود و مابقی تنها به دهک های پایین جامعه تعلق گیرد اما غربالگری متقاضیان دریافت یارانه تنها کاری بود که دولت وقت علاقه ای به انجام آن نداشت و تبعات این رفتار که به سیاست پوپولیستی تعبیر می شود به راهی تاریک برای اقتصاد ایران تبدیل شد که دولت یازدهم هم ناچار به عبور از آن شد هرچند که بارها گفته اعتقادی به این روش حمایتی ندارد و ترجیح می دهد یارانه نقدی را به دهک های جامعه بپردازد. در هفته های گذشته هم تیم اقتصادی دولت بارها گفته هنوز بر این باور است . این تاکید در شرایطی صورت می گیرد که افزایش یارانه هر ایرانی در روزهای گذشته به شعار انتخاباتی تعدادی از کاندیداها تبدیل می شود یعنی کسانی که معتقدند با همین اقتصاد که تنگنای مالی دارد می توان به هر ایرانی 250 تا 300 هزار تومان یارانه داد!
جالب این که در مقابل این وعده های انتخاباتی ، وقتی دولت از افزایش هدفمندی یارانه ها برای اقشار ضعیف می گوید منتقدانی هستند که از تیم اقتصادی می خواهند توضیح دهد چگونه می خواهد این افزایش را تامین کند . در پاسخ به این پرسش علی طیب نیا وزیر اقتصاد چند روز پیش گفت که همیشه معتقد به افزایش یارانه کم درآمدها داشته و نباید وقتی کاری درست در کشور انجام می شود نباید آن را متهم به سیاسی کاری کرد کما اینکه وقتی سیب زمینی بین مردم در گذشته توزیع می شد هیچ کس حتی نمی پرسید که چرا . نکته دیگر این که چنین افزایشی هم تصمیم نمایندگان مجلس بوده و باید اجرایی شود.


به هر حال فارغ از شائبه سیاسی کاری که معمولا دولت و تیم اقتصادی اش متهم به آن بوده اند پرسش این است که آیا نباید بعد از سال ها تحمیل رقم سنگین یارانه نقدی عمومی به اقتصاد کشور ، قانون به صورت کامل اجرا شود یعنی پرداخت یارانه به اقشار پردرآمد با آخر برسد و دولت هم بتواند برای حمایت از تولید و کم درآمدها دست پرتری داشته باشد؟


فشار باید از دوش دولت برداشته شود
مهدی تقوی اقتصاددان در پاسخ به این پرسش به« امید ایرانیان» گفت: دولت یازدهم از مدت ها پیش تلاش داشت که با کاهش تعداد یارانه بگیران و به خصوص دهک هایی که اصولا این رقم 45 هزار تومانی باری از مشکلاتشان کم نمی کند ، دست بازتری برای حمایت از کم درآمدها داشته باشد اما دلیل این که تاریخ اتخاذ این تصمیم به تعویق افتاده آن است که امروز بعد از 4 سال تلاش دولت ، اقتصاد کشور به میزانی از بهبودی شرایط رسیده که بتواند هزینه های طرح را تقبل کند.
او ادامه داد : برای اجرای این سیاست هم ابتدا باید تعریفی از درآمد کم داشته باشیم یعنی بدانیم چه کسانی مشمول دریافت یارانه ها می شوند در مرحله بعد هم ضروری است بازنگری در مقدار یارانه پرداختی صورت گیرد . با این تفاسیر اگر یارانه بیشتر به افراد کم درآمد تعلق بگیرد قطعا سیاست درست و موثری است که باید از آن استقبال کرد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد : در سوی دیگر ماجرا قطع یارانه اقشاری که از توانایی مالی خوبی برخوردار هستند هم ضروری است چون این مبالغ تاثیری بر زندگی آنها نمی گذارد بنابراین باید مراحل شناسایی به دقت صورت گیرد یعنی درآمدهای واقعی مردم محاسبه شود تا بتوان از میان آن ها مشمولان نهایی را تعیین کرد.
تقوی یاد آور شد: در دولت گذشته برای اینکه بتواند یارانه ها را به همه اقشار پرداخت کنند انواع حامل های انرژی از جمله گاز را گران کرد که در نهایت با افزایش هزینه های تولید به رکود تورمی و نرخ منفی رشد اقتصادی منجر شد در حالی که اگر تنها به افرادی که در دهک های پایین جامعه قرار دارند یارانه پرداخت شود بار سنگین فعلی هم از دوش دولت برداشته می شود و می تواند به راحتی به اقشار با درآمد کم کمک کند.


حجم تخریب بی سابقه و ناجوانمردانه است
مرتضی افقه کارشناس اقتصادی هم ضمن دفاع از سیاست دولت برای حمایت مضاعف از اقشار کم درآمد به «امیدایرانیان» گفت : از نظر من اقدام برای افزایش یارانه های اقشار کم درآمد صحیح است البته واقعیت این است که زمان اعلام آن بهانه را به دست گروهی داده که تخریب بی سابقه و ناجوانمردانه ای را علیه دولت آغاز کنند.
او افزود : در این شرایط شبهه ای که ایجاد می شود آن است که اهداف تبلیغاتی در آستانه انتخابات باعث چنین رویکردی شده است اتفاقی که می تواند آثار سوئی برای دولت در رقابت ماه آینده به همراه داشته باشد با این تفاسیر به نظر می رسد تیم تبلیغاتی روحانی باید دقت عمل در اعلام اقدامات و سیاستگذاری ها داشته باشند تا از چنین آثر سوئی در امان باشند. یعنی حتی در مورد پاسخگویی هم با ظرافت هایی رعایت شود .
به گفته این کارشناس اقتصادی ؛ دولت باید منتقدان و مخالفان را توجیه کند که از لحاظ مالی اکنون شرایط برای اجرایی کردن سیاست افزایش یارانه افراد کم درآمد و قطع یارانه افراد با درآمد بالا فراهم شده است. به هر حال از نظر کارشناسی اصل این سیاست درست است هرچند که زمان برای اعلام و اجرای آن مناسب نیست.


امکان شغلی مستمر بهتر از یارانه ها
علی اصغر زرگر کارشناس اقتصادی هم معتقد است : اعلام چنین سیاستی از سوی دولت در شرایط فعلی خواه ناخواه شائبه سیاسی بودن را ایجاد می کند اما واقعیت این است که چنین تدبیری متعلق به امروز و دیروز نیست یعنی برنامه ای از پیش تعیین شده است و نیم توان اقدامی سیاسی و جهت دار در آستانه انتخابات دانست.
او به «امیدایرانیان» گفت : بر اساس این برنامه از پیش تعیین شده یارانه دهک های بالا که عملا به این مبغ نیاز حیاتی قطع می شود و عایدی آن در قالب یارانه نقدی بیشتر به دهک های پایین که به عنوان مثال تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی هستند تزریق می شود . البته در این مقطع زمانی با توجه به تبلیغاتی که از سوی برخی کاندیداهای ریاست جمهوری در حوزه یارانه نقدی صورت می گیرد ؛ سیاست های اعلام شده از سوی دولت هم متهم به سیاست زدگی می شود .
زرگر تاکید کرد : واقعیت این است که بعد از مدت ها تلاش امروز درآمد کشور بالاخره افزایش یافته ضمن این که گروهی هم از دریافت یارانه انصراف داده اند با این اوصاف دست دولت برای پرداخت یارانه نقدی بیشتر به اقشار کم درآمد بازتر شده است و این سیاستی نیست که بتوان آن را نقد کرد .
زرگر در ادامه گفت: ما زمانی کوپن داشتیم برای اقلام و کالاها از بنزین گرفته تا اقلام خوراکی ،همانگونه که یارانه کالا را قطع کردند و آزاد سازی در رابطه با قیمت ها صورت گرفت.بنابراین می توان گفت بهتر بود دولت پیش از این ها اقدام به قطع یارانه پردرآمدها می کرد البته نگران از نارضایتی عمومی مانع از تصمیمات ناگهانی می شد. ولی به هر حال این راهی است که باید طی شود چون ادامه پرداخت سراسری یارانه نقدی ضربه سهمگینی اقتصادی و اجتماعی در کشور خواهد بود.از نظر من سیاست بهتر از پرداخت یارانه ها این است که برای اقشار کم درآمد جامعه امکان شغلی مستمر پدید آید تا از این طریق بتوانند زندگی خود را اداره کنند.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
مهندسی فرایند و انرژی فران
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.3486