تازه‌های خبر
يكشنبه، ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۳۲
چاپ

لیلاز:چرا دلواپسان دستاوردهای برجام را نمی‌بینند؟ منافع توافق هسته‌اي به جيب محروم‌ترين مردم ايران رفت/ كاهش هزينه‌هاي واردات و صادرات

سعید لیلاز گفت:سود حاصل از صادرات کالا به بازارهای صادراتی که پس ازتوافق برجام احیا شد،مستقیم به جیب صدها نفر از محروم ترین افراد کشور رفت.
منافع توافق هسته‌اي به جيب محروم‌ترين مردم ايران رفت/ كاهش هزينه‌هاي واردات و صادرات

این تحلیل‌گر مسایل اقتصادی در گفت وگو با خبرآنلاین درپاسخ به این سئوال که منتقدان دولت می گویند،توافق برجام دستاوردی در معیشت مردم نداشته،اظهارداشت:« در اولين سال توافق هسته اي،جمهوري اسلامي ایران به میزان 100 میلیون دلار فرش به ایالات متحده صادر کرده كه نسبت به سال گذشته صد درصد رشد نشان می دهد.این رقم سال قبل از توافق برجام صفر بود،سئوال من این است که منافع اين صادرات به جيب چه کسانی می رود؟ آیا غیر از این است که پول ناشی از صادرات این فرش ها به جیب صدها نفر از محروم ترين قاليبافان زنان و دختران جوان در دورترین مناطق روستايي رفته است؟»

وی افزود:«چرا بايد دوستان ما درجبهه دلواپسان از اين دستاورد ناراحت هستند؟ چه چيزي باعث شده كه اين دستاورد مورد توجه نباشد؟ اينكه درآمد گندمكاران در سال 95 به ميزان 17 برابر سال 91 افزایش یافته، چرا بايد مايه ناراحتي و خشم مخالفان باشد؟ مگر  گندمكاران و قاليبافان، محروم ترين، شايسته ترين و زحمتكش ترين افراد ملت ايران نيستند؟ اصلا دو قشري مي توانيم پيدا كنيم كه از اين دو گروه شريف تر باشند؟چرا كسي اين دستاوردها را نمي بيند؟»

لیلاز تصریح کرد:«چرا روشنفكران دلواپس نمي گویند منافع توافق هسته اي به جيب محروم‌ترين مردم ايران رفته است؟  آیا یادشان رفته که در دوران تحریم ها برای خرید انسولين ناچار بودیم، 10دست این دارو را بچرخانیم تا در نهایت به دست ما برسد؟ اما امروز راحت تر در دسترس است و البته ارزان‌تر از گذشته شده است. اين شرایط بهتر است یا آنکه پول درمان بيماران سرطاني را به واردات پورشه اختصاص بدهیم؟»

وی اضافه کرد:«انگار یادشان رفته که سرکارخانم دکتر وحيد دستگردي به چه دلیلی از کابینه احمدی نژاد جدا شد. اگر يك مرد در دولت آقای احمدي ن‍ژاد بود،قطعا ايشان بودكه مقابل اين موضوع ايستاد، ولی آن روزها صدای نفس يك نفر از مخالفان بلند نشد.»

افتتاح ها ادامه خواهد داشت

این تحلیل گر مسایل سیاسی و اقتصادی در ادامه یادآوری اینکه در سال 86 دولت تركمنستان صادرات گاز به ايران را قطع كرد و این موضوع سبب شد تا صادرات گاز به تركيه هم قطع شد،گفت:« این قطع گاز كثيري از كارخانه هاي صنعتي را از گاز محروم كرد.ماموران شركت گاز در كارخانه ها مي چرخيدند و برای بستن شیرگاز تذکر می دادند.تعدادزیادی از منازل مسکونی در آن روزها از گاز محروم شدند و يك بحران سياسي- اقتصادي پديد آمد.»

وی اضافه کرد: «دقیقا شبیه همین اتفاق در زمستان 95 افتاد،با این تفاوت که وقتی دولت تركمنستان صادرات گاز خود را به ايران قطع كرد،نه توليد كارخانه اي متوقف شد و نه خانه اي بدون گاز ماند و نه صادرات گاز به تركيه متوقف شد.منتقدان بگویند،چه که آیا افزایش تولید گاز کشور از 330 ميليون مترمکعب در روز چطور  تبديل به 850 ميليون مترمکعب شد؟ 120 درصد رشد آيا درست است يا  این هم دروغ است؟»

لیلاز تاکید کرد:« ما دستگاههاي آماری داريم، دستگاههای اطلاعاتی قوی در کشور داریم ، سازمان بازرسي كل كشور داريم، چرا آنها نمي گويند اين آمار دروغ است،درحالی که نشانه هاي بيّن و روشن وجود دارد.»

وی با اشاره به افتتاح واحدهای مختلف صنعتی،تولید و زیربنایی که این روزها توسط دولت انجام شد،گفت:«گروهی انتقاد می کنند که این فعالیت ها تبلیغاتی است،در حالی که اینها ثمره سياست هاي اقتصادی چهارسال گذشته است.حتما بعد از انتخابات هم مردم شاهد افتتاح های زیادی خواهند بود و آثار سياست هاي اقتصادي دولت یازدهم به اقتصاد ايران سرريز خواهد شد.»

صرفه جویی 30 میلیارد دلاری در صادرات

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اين سياست ها براي موفق شدن نياز به زمان و كار بسیار داشت،خاطرنشان کرد:« امسال میزان وابستگی بودجه کل کشور به درآمدهاي نفتي به کمترین میزان رسيده، درحالي كه آقاي احمدي نژاد ركورد همه دولت ها را در درآمدهاي نفتي شكست و وابسته کردن بودجه به درآمد نفت شکست.»

وی اضافه کرد:« از روزي كه حسن روحاني رييس جمهور شده مُر قانوني واريز 20 درصد درآمدهاي نفتي به صندوق توسعه ملي اجرا شده است،حال آنکه ماهيت اين صندوق اين بود كه مثل كوهان شتر عمل كند؛یعنی در ورزهاي پرآبي و وفور ذخيره كند و در روزهاي تنگدستي هزينه كند .اما دقيقا در 8 سال گذشته خلاف اين عمل شد. یعنی در روزهاي تندگستي ذخيره شد و در روزهای وفور هزينه شد.»

لیلاز گفت:«بدون اينكه پولي پرداخت كنيم، هواپيما وارد كرديم. باوجودي كه قيمت بليت آزاد شده،اما امسال  آمار مسافران نوروزي  500 هزار نفر بیشتر از سال گذشته بود که اينها همه نشانه رشد اقتصادی است  كه آثار خود را در اقتصاد ظاهر مي كند.»

او با بیان اینکه موفقيت‌هاي اين دولت از طريق بهره وري كار و سرمايه اتفاق افتاده است،عنوان کرد:«آنچه ما از برجام بدست آورده ايم، كاهش هزينه هاي واردات و صادرات بود.مابه‌التفاوت اين هزينه كمتر نسبت به سالي كه تحريم بوديم،رقمی معادل 30 ميليارد دلار است که از محل كاهش تنش هاي بين المللي در هزينه هاي خارجي صرفه جویی شد.»

نظرات  

 
0 # مزدک زمانی دوشنبه، ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۳۷

مثل همیشه مستندوعالی

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
مهندسی فرایند و انرژی فران
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.2622