تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۳:۴۲
چاپ

سقوط هواپیما؛ یک از ۱۰ در دولت قبل ۹ سانحه رخ داد که ۵۶۱ کشته شدند/ در دولت یازدهم تنها یک سانحه رخ داد

مانور منتقدان بر مساله خرید هواپیماهای نو در ایران در حالی این روزها شدت گرفته است که بررسی ها نشان می دهد ایران در فاصله سال های 1384 تا 1392 با آمار بالای سوانح هوایی و سقوط روبرو بوده است.
در دولت قبل ۹ سانحه رخ داد که ۵۶۱ کشته شدند/ در دولت یازدهم تنها یک سانحه رخ داد

در شرایطی برخی از منتقدان دولت بر این مساله تاکید دارند که خرید هواپیمای نو از بزرگترین شرکت های هواپیماسازی جهان یعنی بویینگ و ایرباس ضرورتی برای کشور نداشت که بسیاری از رسانه های خارجی به صنعت هوایی ایران لقب موزه هوایی جهان را داده بودند.سوانح هوایی مکرر سبب شده بود امنیت در این حوزه با خطری جدی مواجه شود. تحریم فروش هواپیما به ایران پیش از برقراری تحریم های هسته ای از سوی غرب وضع شد و همین مساله سبب شد بیش از سه دهه ایران توانایی نوسازی ناوگان هوایی خود را نداشته باشد .

در هشت سال گذشته، نه سانحه هوایی رنح داد که منجر به کشته شدن پانصد و شصت و یک نفر از شهروندان کشورمان شد،این درحالی است که از سال 1392 تاکنون یک سانحه هوایی به وقوع پیوسته و 38 نفر از بین رفته اند .

بررسی ها نشان می دهد آمار بالای سوانح هوایی ، نوسازی ناوگان هوایی در ایران را گریزناپذیر کرده بود . بر این اساس جدول زیر نشان دهنده سوانح هوایی منجر به سقوط در دولت های نهم و دهم و یازدهم است . در این چدول سوانح هوایی هواپیماهای نظامی و هلی کوپترها مورد اشاره قرار نگرفته است .

 

تاریخ

 

 

تلفات

 

حادثه

15 آذر 1384

110 کشته

یک فروند هواپیمای سی-۱۳۰ ارتش ایران که حاوی خبرنگاران و پرسنل ارتش بود، بر روی منطقه‌ای مسکونی در تهران سقوط کرد

19 دی 1384

11 کشته

یک هواپیمای فالکن-20 متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شمال غرب ایران سقوط کرد و تعدادی از مقامات ارشد سپاه، از جمله احمد کاظمی، فرمانده نیروی زمینی سپاه، شهید شدند.

10 شهریور 1385

 

28 کشته - 54 زخمی

هواپیمای توپولوف 154 شرکت هواپیمایی ایران ارتور به شماره پرواز 945 که از بندرعباس عازم مشهد بود، به هنگام فرود در باند 14L فرودگاه شهید هاشمی نژاد به علت ترکیدگی یکی از لاستیک های هواپیما از باند خارج شد که متعاقب آن هواپیما دچار آنش سوزی در قسمت جلوی بدنه گردید. تا هنگام فرود هواپیما همه چیز عادی بود تا اینکه به هنگام تماس چرخ ها با باند به یکباره صدای مهیبی بلند شد و لحظاتی بعد زبانه های آتش به داخل هواپیما شعله کشید.

 

 

6 آذر 1385

36 کشته - 2 زخمی

یک فروند هواپیمای آنتونوف ۷۴ متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فرودگاه مهرآباد سقوط کرد.

27 بهمن 1387

5 سرنشین

هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ در حوالی فرودگاه شاهین شهر اصفهان سقوط کرد

3 شهریور 1387

70 کشته

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ ایرانی در اجاره شرکت هواپیمایی آیتک ایر قرقیزستان با ۹۰ مسافر  سقوط کرد

2 مرداد 1388

17 کشته - 20 زخمی

۱۳۸۸ پرواز شماره ۱۵۲۵ هواپیمایی آریا تور که از تهران به مشهد حرکت می‌کرد در نتیجه باز نشدن چرخ جلو و همچنین اشکال در چرخ‌های عقب در هنگام فرود از باند خارج شد و به دیوار فرودگاه برخورد نمود.

24 تیر 1388

168 کشته

یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع توپولف تی یو-۱۵۴ متعلق به شرکت هواپیمایی کاسپین که عازم ارمنستان بود دقایقی پس از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران در در ۱۲ کیلومتری جنوب قزوین بین منطقه فارسیان و جنت‌آباد در بخش مرکزی قزوین سقوط کرد.

19 دی 1389

78 کشته

۱۳۸۹یک فروند بوئینگ ۷۲۷ متعلق به شرکت ایران ایر که از تهران به سمت ارومیه در حرکت بود حدود ساعت ۱۹: ۴۵ در نزدیکی ارومیه سقوط کرد.

19 مرداد 1393

38 کشته - 10 زخمی

یک فرورند هواپیمای آنتونوف-۱۴۰، ایران ۱۴۰، متعلق به شرکت سپاهان ایر (هواپیمایی هسا) که حامل ۴۸ مسافر و خدمه بود، از تهران به مقصد طبس، از فرودگاه مهرآباد بلند شد و چند دقیقه پس از بلند شدن از باند، در بلوار شیشه مینا واقع در غرب تهران سقوط کرد.

خبرآنلاین

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.2748