تازه‌های خبر
شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۲ ۱۳:۲۲
چاپ

حضور "پیتسبرگ" در جشنواره موسیقی فجر ارکستر‌سمفونی امریکایی پس‌ از نیم‌قرن در تهران می‌نوازد

"رابرت موئیر" معاون ارشد مدیر ارکستر سمفونی "پیتسبرگ" در این باره می گوید "حضور ارکستر سمفونی می تواند نشانه ای نمادین از پایان یافتن دوره قطع روابط میان دو کشور و نوعی دیپلماسی فرهنگی باشد."
ارکستر‌سمفونی امریکایی پس‌ از نیم‌قرن در تهران می‌نوازد

گروه فرهنگ تدبیر: طبق رایزنی های انجام شده قرار است گروه ارکستر سمفونی "پیتسبرگ" آخرین گروه موسیقی امریکایی که در ایران برنامه اجرا کرده بود پس از گذشت نیم قرن بار دیگر به تهران بازگردد.

 

به گزارش "تدبیر" به نقل از"آسوشیتدپرس"، مقام های انستیتو امریکایی "خاورمیانه" و هماهنگ کنندگان گروه ارکستر سمفونی "پیتسبرگ" گفته اند که با مقامات ایرانی در مورد انجام سفری به تهران از ماه سپتامبر در حال رایزنی بوده اند. "گرگ سولیوان" مشاور ارشد وزارت امور خارجه امریکا ضمن تایید این خبر اظهار داشته که مقامات امریکایی از تلاش های انجام شده برای انجام این سفر مطلع هستند و در این مورد گفته است "هنوز جزئیات زیادی وجود دارند که نیازمند بررسی هستند با این حال ما در ارتباط نزدیک با آنان هستند و مذاکرات در روندی رو به جلو قرار دارد."

 

خبرگزاری "آسوشیتدپرس" در ادامه خبر به پیشینه کنسرت های برگزار شده این گروه در تهران می پردازد و می افزاید "این گروه ارکستر امریکایی دو کنسرت را در سال 1964 میلادی در تهران برگزار کرده بودند. مذاکراتی که هم اکنون در حال انجام است با هدف رسیدن به توافق بر سر شرکت این گروه در جشنواره بین المللی موسیقی "فجر" تهران است. "سیمین کورتیس" رییس انستیتوی خاورمیانه در این مورد گفته است که احتمال سفر گروه ارکستر سمفونی "پیتسبرگ" به "عمان" یکی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس نیز وجود خواهد داشت."

 

خبرگزاری "آسوشیتدپرس" با اشاره به سابقه حضور ارکستر سمفونی های امریکایی در کشورهایی که با دولت امریکا روابط حسنه ای نداشته اند می افزاید "ارکستر "فیلادلفیا" در سال 1973 میلادی به چین سفر کرد، سالی که "ریچارد نیکسون" رییس جمهوری وقت آمریکا از این کشور بازدید کرده بود. هم چنین اعضای ارکستر سمفونی فیلارمونیک "نیویورک" نیز در سال 2008 میلادی به کره شمالی سفر کرده بودند. پیش از این گروه ارکستر سمفونی "پیتسبرگ" در سال 1987 میلادی به چین سفر کرده و پس از آن در سال 1989 در شوروی برنامه ای را اجرا کردند. "رابرت موئیر" معاون ارشد مدیر ارکستر سمفونی "پیتسبرگ" در این باره می گوید "حضور ارکستر سمفونی می تواند نشانه ای نمادین از پایان یافتن دوره قطع روابط میان دو کشور و نوعی دیپلماسی فرهنگی باشد."

 

بسته های خبری

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
گفت و گو
تدبیر

0.2083