تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۳:۳۲
چاپ

بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران در گفتگو با تدبیر: تا بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران یک قدم باقی است/با وزیران صحبت کردیم

من با توجه به وعده ای که خود آقای روحانی در خصوص بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران داده اند به بازگشایی انجمن امیدوار هستم. در این زمینه صحبت هایی هم با وزرای ایشان داشتیم که این وزار هم وعده بازگشایی انجمن را به اعضای هیات مدیره دادند
تا بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران یک قدم باقی است/با وزیران صحبت کردیم

گروه اجتماعی تدبیر: وعده حسن روحانی به روزنامه نگاران در صد روز اول تحقق نیافت و پلمب انجمن صنفی روزنامه نگاران شکسته نشد. 774 روزنامه نگار در نامه ای به رییس جمهوری از او خواستند که بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران در اولویت کاری صد روز دوم دولت قرار بگیرد.

 

چند روز پس از این نامه وزیر ارشاد خبر دادکه وزارت اطلاعات شکایتش از انجمن صنفی روزنامه نگاران را پس گرفته است. انجمنی که در روزهای ملتهب پس از انتخابات 88 به وسیله سعید مرتضوی پلمب شد و هنوز برخی رسانه های محافظه کار برای بسته ماندن آن تلاش می کنند.

 

«بدرالسادات مفیدی» دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران به «تدبیر» می گوید هیج منع قانونی برای بازگشایی انجمن صنفی وجود ندارد. او مانند تمام اعضای این انجمن امیدوار است که در روزهای پیش رو، شاهد محقق شدن وعده ویژه روحانی درباره روزنامه نگاران باشد. موضوعی که البته مورد پسند رسانه های محافظه کار نیست.ارگان هایی که یکی از کار ویژه هایشان تلاش برای توقف انتشار رسانه های مستقر است.

 

به نظر شما علت هجمه رسانه های محافظه کار به تلاش ها برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران چیست؟

 

بخشی از این برخورد ها سلیقه ای و شخصی و بخشی دیگر آن سیاسی است . به رغم این که بسیاری از این رسانه ها به اعضای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران اتهام «سیاسی بودن» می زنند می توانیم با بررسی رفتار هیئت مدیریه به این جمع بندی برسیم که تمامی فعالیت های ما در انجمن صنفی روزنامه نگاران حرفه ای و صنفی است. می خواهند انجمن به منزله یک نهاد تحت تابعیت خودشان نگاه کنند. انجمن صنفی روزنامه نگاران در هنگام پلمبش چهار هزار عضو داشت و شاید بتوان آن را با سازمان نظام مهندسی و یا سازمان نظام پزشکی مقایسه کرد .البته ممکن است اشخاصی در این بین احساس کنند که این انجمن جایی برای آن ها نمی گذارد و جای را برای آن ها تنگ می کند.

 

در این رسانه ها اعلام می شود که انجمن به صورت قانونی منحل شده است.

 

طبق ماده 38 اساسنامه ما سه عامل باعث انحلال انجمن صنفی می شود. یک این که با رای مجمع عمومی انحلال صورت بگیرد. دوم با حکم قضایی و سوم  با تاخیر انداختن برگزاری مجمع عمومی بعد از 6 ماه از پایان مهلت هیئت مدیره .

این درحالی است که هیچ کدام از این سه برای انجمن صنفی روزنامه نگاران رخ نداده است. ما هیچ گونه حکم قضایی که منجر به پلمب انجمن شود نداشتیم، تنها حکم دیوان عدالت اداری وجود دارد که این حکم هم قضایی نیست و اداری است و بر اساس شکایتی است که خود انجمن از مسئولین وقت وزارت کار در دوره آقای احمدی نژاد انجام داده بود و طی آن تقاضای ابطال مکاتبات کتبی وزارت کار با انجمن را داشت .در آن زمان وزرات کار در پاسخ گفت این حق وزارت کار است که با شما مکاتبه داشته باشد. از این پاسخ بعضی ها برداشت می کنند که حکم انحلال انجمن صادر شده درحالی که چنین چیزی امکان ندارد. حکم قضاوت دیوان عدالت اداری درباره انجمن هم ناشی از این بود که مسوولان وقت به دیوان عدالت اداری به غلط خبر داده بودند که  انجمن ظرف شش ماه انتخابات برگزار نکرده است. در صورتی که تمام اسناد، مکاتبات و مستندات چه در وزارت کار و چه در رجوع به آرشیو منابع خبری موجود است. این اسناد ثابت می کند که اعضای هیئت مدیره در موعد مقرر خودشان اقدام به برگزاری مجمع عمومی کرده اند. هیچ جایی برای این ادعا که فعالیت انجمن غیر قانونی است وجود ندارد و انجمن هم بعد از چالش هایی که با وزارت کار داشت  باز بود و به فعالیت خودش ادامه می داد ولی در حوادث انتخابات سال 88  ما می خواستیم همزمان مجمع عمومی انجمن را برگزار کنیم که از سوی وزارت اطلاعات این کار به منظور تدابیر پیشگیرانه انجام نشد . در آن زمان این تصور غلط ایجاد شد که مجمع عمومی روزنامه نگاران یک نوع تجمع است در صورتی که مجمع با تجمع تفاوت دارد. این بود که بر اساس شکایت وزارت اطلاعات دادستانی وقت آقای مرتضوی دستور پلمب مجمع را داد که در حال حاضر هم وزرات اطلاعات به ما اعلام کردند شکایتشان را پس گرفته اند.

 

و الان شما چه قدر به بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران امیدوارید؟

 

من با توجه به وعده ای که خود آقای روحانی در خصوص بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران داده اند به بازگشایی انجمن امیدوار هستم. در این زمینه صحبت هایی هم با وزرای ایشان داشتیم که این وزار هم وعده بازگشایی انجمن را به اعضای هیات مدیره دادند.الان با توجه به گفت و گو با برخی وزیران دولت آقای روحانی می توانم به شما خبر بدهم که یک قدم تا بازگشایی انجمن باقی مانده است. فکر نمی کنم آقای رئیس جمهوری  به ما وعده های تو خالی داده باشند.

بازگشایی انجمن صنفی  با توجه به سابقه ای که از خود به جا گذاشته است می تواند در رسید گی به امور رزونامه نگاران و پیگیری مشکلات آنان مفید باشد. نظر سنجی ها نشان داده اعتماد جامعه روزنامه نگاری به انجمن بیش از سایر نهاد های صنفی و یا دستگاه های دولتی بوده است. با بازگشایی انجمن کار صنفی روزنامه نگاران به خودشان واگذار می شود و خودشان بهتر از هر نهاد یا مسئولی می توانند به امورشان رسیدگی کنند.

مطالب مرتبط

افزایش دُز "تدبیر" در مسیر تحقق وعده های انتخاباتی

هراس محافظه کاران از بهار مطبوعات

انجمن‌صنفی‌روزنامه‌نگاران را بازگشایی‌کنید

گرانپایه:امیدوارم انجمن صنفی روزنامه نگاران تاسالگرد پیروزی انقلاب بازگشایی شود

100 روزگی ما و 100 روزگی شما

بیرانوند:با "بهار"و"قانون"باید برخورد می‌شد نه"۹دی"و"وطن امروز"

 
  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر

0.2586