تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۱۷
چاپ

100 نفر ممنوع‌الخروج شده‌اند

نشست خبری دیروز غلامحسین محسنی اژه‌ای، پر از اخبار بود. از شمار بازداشت‌شدگان در پرونده‌های اقتصادی گرفته تا دعوت یک نماینده مجلس به دادستانی، شکایت شخصی از محمود احمدی‌نژاد و اذعان به بازداشت‌های اشتباهی در تجمعات اعتراضی.

سؤالات هم گاهی پر حاشیه بود؛ مانند زمانی که خبرنگاری نام پسر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه را به یک اتهام عجیب گره  زد و همین باعث شد محسنی اژه‌ای  هشدار دهد که همین ذکر نام ممکن است به شکایت افراد از خبرنگار مذکور و حتی خود سخنگوی قوه قضائیه بینجامد. سؤال پر حاشیه دیگر، پرسش درباره میزان وثیقه مدیری بود که البته اصلاً بازداشت نشده بود.

محسنی اژه‎ای در ابتدای جلسه با اشاره به اقدامات قوه قضائیه در برخورد با جرایم اخیر اقتصادی، از دستگیری و بازداشت ۶۷ نفر در رابطه با این موضوع خبر داد و گفت: از تعدادی نیز تحقیق شده که با قرار تأمین مناسب آزاد شدند.
به گفته وی، بیش از صد نفر تا به امروز از اقشار مختلف (کارمند دولت یا غیردولت، صاحب سمت و صاحب منصب) ممنوع‌الخروج شده‌اند. سخنگوی قوه قضائیه همچنین خبر داد که تا به امروز برای ۲۶ نفر کیفرخواست صادر شده و به دادگاه رفته است.
او با اشاره به انتظار‌ها برای رسیدگی سریع و قاطع به این پرونده‌ها، به استجازه آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه از رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: فعلاً مقرر گردید ۶ شعبه ویژه در دادگاه با سه قاضی (با حداقل ۲۰ سال سابقه قضایی) تشکیل شود و اگر چنانچه نیاز بود، شعبات دیگری هم با همین ترکیب یعنی حداقل سه قاضی و دارای ۲۰ سال سابقه قضایی تشکیل خواهد شد.
یک سؤال عجیب درباره پسر نوبخت
اژه‌ای در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه «در جریان استیضاح وزیر کار اتهامات متقابلی را نماینده مجلس و وزیر داشتند و آیا دادستانی به عنوان مدعی‌العموم به این موضوع ورود داشته است یا خیر»، اظهار کرد: هر مفسده‌ای که وجود دارد، مدیر و رئیس سازمان باید اطلاع دهد و اگر اطلاع نداد، خود او به‌عنوان متهم تحت تعقیب قرار می‌گیرد و اگر ثابت شد، مجازات می‌شود. وی افزود: به همه سروران عزیز در دستگاه‌های مختلف می‌گوییم که اگر اطلاعی دارند، این اطلاعات را بدهند و اگر اطلاع ندادند، ممکن است مدعی‌العموم از این جهت به سراغ شما بیاید و نیاز به شاکی خصوصی هم نیست.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شایعه‌ای مطرح شده که پسر محمدباقر نوبخت با مقادیر قابل توجهی سلاح و مهمات بازداشت شده است؛ تصریح کرد: اینکه شما گاهی وقت‌ها اسم می‌برید یا حتی اسم نمی‌برید و کدی می‌دهید، کار را مقداری برای ما سخت می‌کند... ممکن است شما عنوانی را بگویید و مشکلی پیدا شود یا علیه بنده یا خود شما بعداً شکایت شود. به هرحال این گونه مسائل اگر باشد، شما دیر یا زود مطلع می‌شوید.
تکذیب بازداشت خسرو تاج
اژه‌ای در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه «میزان وثیقه خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت چقدر است»، گفت: فردی که گفتید بازداشت نیست؛ ولی جزو کسانی است که باید از وی تحقیق به عمل بیاید‎ .او همچنین در واکنش به سؤالی درباره بازداشت رئیس سابق حراست بانک مرکزی گفت: این فرد احضار شده و از وی تحقیق به عمل آمده است اما اینکه منجر به بازداشت شده است یا نه را باید بپرسم‎.
دعوت یوسفیان ملا به دادستانی
معاون اول قوه قضائیه همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «گفته شده ۹ هزار میلیارد گم شده» خبر داد: یوسفیان ملا نماینده مجلس، توسط دادستانی تهران برای این موضوع دعوت شد که اعلام کرد من به این صورت نگفتم و گفتم بخشی از این مبلغ مصرف شده و مابقی باید مشخص شود چه شده؟ وی با بیان اینکه «دولتمردان فعلی نیز زمانی راجع به دولت دهم می‌گفتند که ۱۸ میلیارد دلار گم شده» افزود: این گونه نیست؛ در زمینه ثبت سفارش‌ها قطعاً تخلف صورت گرفته اما این مبلغ اصلاً صحیح نیست و بسیار ناچیزتر است.
تکذیب احضار و بازداشت سیف
در ادامه خبرنگاری از محسنی اژه‌ای پرسید: «آیا رئیس سابق بانک مرکزی احضار شده یا دستگیری وی در دستور کار هست»، که سخنگوی قوه قضائیه پاسخ داد: احضار و بازداشت زمانی صورت می‌گیرد که یا اتهامی متوجه فرد باشد یا به عنوان مطلع و شاهد باید حضور یابند؛ تا این لحظه که اطلاع دارم، هنوز کار به جایی نرسیده که نیاز به احضار باشد.
هشدار به معترضان
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر تعداد بازداشت‌شدگان در اعتراضات اخیر تصریح کرد: همانطور که گفته‌ام، در این باره بحث اقدامات غیرقانونی که برای تخریب و آتش زدن و حمله به پلیس انجام می‌شود، مطرح است که معمولاً از ناحیه مردم صورت نمی‌گیرد؛ بلکه از طرف نفوذی‌هایی است که داخل مردم هستند والا مردمی که اعتراض صنفی داشته باشند و مشکل آنها معیشت باشد، نمی‌آیند متعرض اموال مردم شوند یا به پلیس که حافظ جان ومال آنهاست، تعرض کنند.
محسنی اژه‌ای افزود: بسیار ممکن است افرادی در صحنه دستگیر شوند و چند ساعت بعد آزاد شوند و خیلی افراد به زندان نمی‌رسند وپرونده کیفری هم تشکیل نمی‌شود. حتی در برخی موارد افراد اشتباهی دستگیر می‌شوند. مثلاً در تجمعات هیچ قصدی نداشته یا در حال عبور بوده یا به خاطر اقدامی که کرده، دستگیر شده اما این به معنای آن نیست که اقدام خلاف قانون انجام داده باشد.
سخنگوی دستگاه قضا افزود: بنابراین بسیاری از دستگیرشدگان آزاد شده‌اند و تعداد افراد بازداشتی که در زندان باشند، بسیار بسیار محدود است. البته ممکن است روز‌های اول تعدادی دستگیر شده باشند؛ اما روز‌های بعد همه آزاد شدند و در حال حاضر تعداد افرادی که در این رابطه بازداشت هستند، لیدر‌های قضیه هستند که در صحنه مرتکب جرم شده‌اند، مثلاً سنگی پرتاب کرده‌اند، وسیله مردم، پلیس و وسایل عمومی را آتش زده‌اند؛ والا غیر از اینها عمدتاً بازداشت نیستند.
وی تصریح کرد: اگر حقیقتاً دشمن بخواهد ادامه بدهد، باید مردم حواسشان باشد تا گول آنها را نخورند؛ اگر ادامه بدهند، نیرو‌های انتظامی و امنیتی به جدّ برخورد خواهند کرد و اینطور نیست که برای همیشه دستگاه‌های مربوطه صبر و حوصله داشته باشند. اگر ببینند مخل آرامش مردم هستند و به ضرر مردم اقدام و اموال عمومی را تخریب می‌کنند، حتماً قاطعانه جلوگیری خواهند کرد. در حال حاضر غیر از لیدر‌ها که مستقیماً جرم خاصی داشتند، فعلاً کسی بازداشت نیست؛ گرچه ممکن است برای برخی پرونده تشکیل شده باشد.وی در پاسخ به این سؤال که «آیا آقای آذرمهر اکنون در بازداشت است یا خیر» گفت: وی هم بازداشت بوده، اما اینکه اکنون آزاد است را نمی‌دانم. محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری درخصوص کشف انبار دارو متعلق به دختر آقای نعمت‌زاده اظهار کرد: من هم این خبر را شنیده‌ام؛ اما، چون سازمان تعزیرات ورود کرده از چگونگی و جزئیات آن خبری ندارم.
به گزارش ایسنا او در پاسخ به سؤالی درباره ویدئوی اخیر احمدی‌نژاد که در آن رؤسای قوای سه گانه را مسئول ایجاد وضعیت نامطلوب کشور دانست و خواستار کناره‌گیری آقای روحانی شد و اینکه آیا احمدی‌نژاد احیاناً با بیان این طور مطالب مرتکب جرمی شده است؟ گفت: بله اتهامی متوجه وی هست زیرا جنبه عمومی دارد. او به کسی گفته برو. آن فرد هم کنار نمی‌رود و چیز سختی نیست و نباید به این چیزها توجه کرد. هنوز اتفاقی در این پرونده رخ نداده است. اژه‌ای در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر دلیل عدم تعیین وقت محاکمه مشایی با وجود گذشت بیش از یک ماه از صدور کیفرخواست و چند ماه از بازداشت او، گفت: هنوز وقت دادگاه تعیین نشده. اشکالاتی وجود داشت که قرار بود با دادسرا صحبت کنند تا آن را مرتفع کنند. مجدداً پیگیر این موضوع می‌شوم.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر

0.2534