تازه‌های خبر
سه شنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ ۱۰:۱۰
چاپ

"نادرقاضی پور" افشا کرد اسامی شرکت‌های‌ واردکننده "خودروی لوکس" با ارز مرجع

«نادر قاضی پور»، نماینده ارومیه و عضو تحقیق و تفحص از فساد در صنعت خودروسازی کشور در گفتگو با «تدبیر» ضمن افشای نام برخی از شرکتهای واردکننده خودرو با ارز مرجع تاکید کرد که برخی از این شرکتها «شبه دولتی» هستند و نام مسئولان عالی رتبه دولت پیشین در آنها دیده می شود.
اسامی شرکت‌های‌ واردکننده

گروه اقتصادی تدبیر: بالاخره پس از گذشت یک سال و نیم کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گزارش خود از ماجرای واردات خودروهای لوکس را در صحن علنی مجلس قرائت کرد.

خبر واردات خودروهای لوکس را اولین بار مرضیه وحید دستجری، وزیر بهداشت دولت دهم علنی کرد و گفت که با ارز مرجع به جای دارو، خودرو لوکس وارد کشور می شود. این افشاگری برای او به قیمت برکناری اش تمام شد. اما حالا کمیسیون اصل 90 مجلس مهر تایید بر حرفهای وزیر معزول زده و تاکید کرده که خودرو با ارز مرجع وارد می شده و به قیمت ارز آزاد در بازار به فروش می رسیده است.


البته این گزارش، «نادر قاضی پور»، نماینده ارومیه و عضو تحقیق و تفحص از فساد در صنعت خودروسازی کشور را قانع نکرده است. او در گفتگو با «تدبیر» ضمن افشای نام برخی از شرکتهای واردکننده خودرو با ارز مرجع تاکید کرد که برخی از این شرکتها «شبه دولتی» هستند و نام مسئولان عالی رتبه دولت پیشین در آنها دیده می شود.


قاضی پور به «تدبیر» گفت:« در گزارشی که دوشنبه 26اسفندماه در مجلس درباره افزایش واردات خودرو به ایران قرائت شد چندین اشکال جدی وجود دارد.» او افزود:« در این گزارش به نقش مسئولین عالی رتبه دولتی در ورادات خودرو اشاره نشده است. در مجلس گفته شد که نام برخی افراد در این ماجرا وجود دارد اما گفته نشد که این افراد مقام مسئول و تصمیم گیرنده بوده اند.»


قاضی پور ادامه داد:« دومین اشکال این بود که گفته نشد کدام شرکت ها و چگونه ماشین وارد کرده اند. گفته نشد کدام شرکت ماشینهای گرانقیمتی مثل میتسوبیشی آی ایکس، وارد کرده است؟ من اسامی همه اینها را دارم و می دانم کدام شرکت ماشینهای یک- دو میلیاردی وارد کرده است.»


نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی درباره اسامی این شرکتها گفت:« اسامی که من دارم یک صفحه نیست بلکه چندین و چند صفحه است. شرکت بازرگانی و تجارت مهتا خزر، شرکت الکترا، شرکت بازرگانی آریا، آلفا موتور، آسان موتور، تجارت نگین خودرو و راه و پل دیانا از جمله این شرکت ها هستند که با مقیاس های بالای 200 تا 500 عدد خوردو وارد کرده است.»
او تاکید کرد:« این در حالی است که بسیاری از این شرکت ها شبه دولتی هستند.»


شرکت راه و پل دیانا نمایندگی خودروهای "اُپل" و "آئودی" در ایران است. این شرکت همان شرکتی است که پس از روی کار آمدن «محمد رویانیان» در باشگاه پرسپولیس اسپانسر این تیم شد. شهریورماه 1390 رویانیان به پرسپولیس رفت و اواخر آبان همان سال آرم «اپل» به جای آرم «بانک شهر» بر پیراهن سرخ پوشان پرسپولیس نقش بست.
این در حالی است که یکی از حواشی حضور رویانیان در پرسپولیس این بود که او به جای دستمزد خودروهای لوکس به فوتبالیستها می دهد و خودرو لوکس جای پول نقد را در قراردادهای بازیکنان پرسپولیس گرفته است.


قاضی پور با اشاره به سومین اشکال موجود در این گزارش گفت:« این گزارش بعد از 4ماه و نیم در مجلس قرائت شد در صورتی که این موضوع برخلاف ماده 150 آیین نامه داخلی مجلس است.»


عضو تحقیق و تفحص از واردات خودرو همچنین اظهار داشت:« در سال 90 نسبت خودروهای وارداتی به خودروهای تولید داخل 2درصد بود. در سال 91 این رقم به 8 و در سال 92 به 16درصد رسیده است. یعنی در طول 2سال واردات خودرو نسبت به تولید آن 8برابر شده و از 39هزار خودرو وارداتی در سال 90 به 62هزار خودرو در سال 92 رسیده است.»


او تاکید کرد:« این در حالی است که این خودروها با ارز مرجع آمده است. خانم دستجردی که احمدی نژاد او را برکنار کرد جرمش این بود که اسرار هویدا می کرد! او هم گفت که چرا با ارز مرجع ماشین لوکس وارد می کنید.»

 

مطالب مرتبط

دولت برای انتشار نام مفسدان اقتصادی از رسانه ها حمایت قانونی کند

دولت از رسانه‌های افشاگر"حمایت معنوی"خواهد کرد

روحانی:معضل فساد در کشور بسیار بزرگ است/محیطی امن تر برای اصحاب رسانه به وجود می آوریم

سفر مقام‌های ایرانی به ترکیه برای استرداد اموال"ضراب"

روایت "زنگنه" از فسادهای بالای 400 میلیارد در وزارت نفت

فسادهای‌مالی افشانشده‌نجومی است،شایددولت‌شهید شود

احمدی‌نژادروزانه تخلف‌مالی می‌کرد، دیوان محاسبات سالانه گزارش می داد

میلیاردها دلار پول نفت هرگز به خزانه بازنمی‌گردد

240 هزار حساب دولتی غیر رسمی وجود دارد

بسته های خبری

جزئیاتی که دستیار ارشد بابک زنجانی در اختیار تدبیر قرار داد

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
گفت و گو
تدبیر

0.1237