تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵ ۱۹:۵۰
چاپ

خاطره منتشر نشده هاشمی درباره شورای انقلاب

مرکز اسناد انقلاب اسلامی فیلمی را که در آن آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی خاطره ای را درباره شورای انقلاب بیان کرده، منتشر کرد.

به گزارش ایرنا از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با اوج گیری نهضت اسلامی در سال 57، اندیشه شکل‌گیری «شورای انقلاب» در میان روحانیون مبارز پدید آمد و در سفر شهید مطهری به پاریس، این طرح با امام (ره) در میان گذاشته شد.

حضرت امام (ره) نیز در22 دی‌ ماه 1357، فرمان تشکیل شورای انقلاب را صادر کرد که در بخشی از این فرمان آمده بود: به موجب حق شرعی و بر اساس رای اعتماد اکثریت قاطع مردم ایران که نسبت به اینجانب ابراز شده در جهت تحقق اهداف اسلامی ملت، شورایی به نام «شورای انقلاب اسلامی» مرکب از افراد با صلاحیت، مسلمان، متعهد و مورد وثوق، موقتا تعیین شده و شروع به کار خواهند کرد.

اعضای اولیه این شورا، آیت‌الله العظمی خامنه‌ ای، شهید مطهری، شهید بهشتی، آیت‌الله موسوی اردبیلی، شهید باهنر، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله طالقانی، آیت‌الله مهدوی ‌کنی، مهدی بازرگان و چند تن دیگر بودند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران حیات به بیان خاطرات خود در مرکز اسناد انقلاب اسلامی پرداخت که بخشی از این خاطرات در رابطه با تشکیل شورای انقلاب بود.

علاقه‌مندان می‌توانند خاطره آیت ‌الله هاشمی رفسنجانی درباره شورای انقلاب را از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی مشاهده و دریافت کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام شامگاه یکشنبه 19 دی 95 به علت عارضه قلبی در سن 82 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
مهندسی فرایند و انرژی فران
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.2929