تازه‌های خبر
جمعه، ۲۲ فروردين ۱۳۹۳ ۰۹:۴۶
چاپ

بهرام بیرانوند، عضو جبهه پایداری: اگر توافق ژنو "خوشگل" است، موافقانش با ما مناظره کنند

درباره بازی یک تیم فوتبال چندین کارشناس نقاط ضعف آن تیم را تحلیل و بررسی می‌کنند مثلا در همین برنامه 90 که رفتار تیم های ورزشی را تحلیل می‌کنند./ من می‌دانم مباحثی که مطرح می‌کنم از طرف شما منعکس نخواهد شد اما برای خود شما می‌گویم که در این توافق‌ها تقریبا هیچ چیزی گیر ما نیامد./آقای جلیلی اگر حاضر می‌شد بخشی از آن امتیازها را بدهد او را روی سر می‌گذاشتند/ ما می‌گوییم توافقنامه قابل دفاع نیست. به نظر می آید یک جور هولوکاست هسته‌ای می‌خواهند راه بیندازند./شما دقت کنید به عکس‌های اشتون و جان کری که بعد این توافقنامه در آغوش هم افتادند فکر می‌کنید این نشانه چیست.
اگر توافق ژنو

گروه سیاسی تدبیر، فریبا رحمانی: توافق نامه ژنو؛ رویکرد منقدان دولت در مجلس را عیان تر از همیشه نشان داد . همان کسانی که در رای اعتماد به کابینه دولت یازدهم هم سردمدار مخالفان دولت بودند و حالا در صف نخست "انتقاد به هر دلیلی" قرار دارند.

پس از سفر ریس جمهوری به نیویورک و ماجرای گفت وگوی تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی و ملاقات کری و ظریف روزی نبود که در مجلس واکنشی به تحرکات دیپلماسی دولت نشان داده نشود. پس از دور نخست مذاکرات ژنو  و ایجاد توافقات اولیه تعدادی از نمایندگان آن را جام زهری دانستند و مکرر تذکر و بیانیه صادر می‌کردند.

 اما "کم سواد" خواندن منتقدان توافق نامه ژنو از سوی رئیس جمهوری، باعث شد مخالفت نمایندگانی که بیشتر عضو جبهه پایداری بودند، علنی تر شود تا جایی که خواستار پاسخ به  رئیس جمهوری در صدا و سیما شدند. درخواستی که با پاسخ نه ضرغامی روبرو شد.

19 نماینده ای که پاسخ «نه» رئیس صداوسیماروبه رو شدند، اخیرا دوباره به تکاپو افتاده اند و در نامه ای به رئیس سازمان صدا و سیما خواهان حضور منتقدان توافق ژنو در برنامه‌های صدا و سیما برای نقد این توافق شده‌اند.البته در قبال این درخواست منتقدان، عده ای کارشناسان وموافقان توافق ژنو نیز آمادگی خود برای حضور در این مناظره‌ها اعلام کرده‌اند.

بهرام بیرانوند، نماینده بروجرد و عضو جبهه پایداری است. او خود را منتقد توافقنامه ژنو می‌داند و تاکید دارد که تیم مذاکره‌کننده مسائل بسیاری را از نمایندگان پنهان کرده است.

 

گویا  تعدادی نماینده مجلس در نامه‌ای به رییس سازمان صدا و سیما خواهان حضور منتقدان توافق ژنو در برنامه‌های صدا و سیما برای نقد این توافق شده‌اند.

آقای بذرباش پیگیر این موضوع است من فقط متن نامه را امضا کردم و قرار بود تا به دست آقای ضرغامی برسد.

 

اواخر سال گذشته هم 19نماینده که خود شما هم جزو آنان بودید خواستار برگزاری مناظره شدند و آقای ضرغامی هم در نامه‌ای اعلام کردکه چنین چیزی به دلیل آنکه سیاست کنونی صدا و سیما حمایت از تیم مذاکره‌کننده است امکان پذیر نیست. حالا اصرار دوباره نمایندگان برای چیست؟

سیاست مجلس حمایت از دولت در جهت انجام به وظایف خود است. ما هم به طور جد از تلاش تیم مذاکره کننده حمایت می‌کنیم اما صنعت هسته‌ای حاصل تلاش شهدای هسته‌ای ما است. تامین انرژی پایدار برای نسل‌های آینده است. دشنمان می‌خواهند ما را ملت وابسته‌ای نگه دارند. پس ما باید مراقب تحمیل‌هایی باشیم که دشمنان در مذاکرات ژنو دارند. این مذاکرات یک نبرد سیاسی بزرگ است و نمایندگان مجلس هم مایل‌اند و هم وظیفه خود می‌دانند که به دولت در این زمینه کمک کنند. در واقع نمایندگان مجلس به دنبال این هستند که کمک کنند تا نقاط ضعف این مذاکرات برطرف شود.

 

دقیقا کدام نقاط ضعف؟

اجازه بدهید با یک مثال پاسخ شما را بدهم. درباره بازی یک تیم فوتبال چندین کارشناس نقاط ضعف آن تیم را تحلیل و بررسی می‌کنند مثلا در همین برنامه 90 که رفتار تیم های ورزشی را تحلیل می‌کنند. حالا چه شده است که ما از تحلیل رفتار دشمنانمان در وسط یک نبرد جبهه سیاسی برآشفته می‌شویم.

 

 شما مخالف و منتقد مذاکرات و البته تیم مذاکره کننده هستید یا منتقد اقدام‌های طرف مقابل؟

نمایندگان مجلس هیچ نقشی در تدوین توافقنامه نداشتند تا به امروز نیز ما یک دفاع کارشناسی از متن توافقثنامه ندیدیم.

 

پس نتیجه رفت آمدهای آقای ظریف و معاوننش به مجلس تاکنون نتوانسته نمایندگان را قانع کند؟

اگر رفتار تیم مذاکره کننده توانسته بود دشمن را وادار به عقب نشینی و یا حداقل ایستادن بر جای خودش بکند دشمن چند قدم جلوتر نمی‌آمد. این موضوع را که دیگر نمی‌توانیم انکار کنیم.

 

یعنی معتقد هستید عملکرد دولت و تیم مذاکره کننده ضعیف بوده است؟

ما عملکرد تیم مذاکره کننده را مستحق حمایت می‌دانیم. ولی مهم شناخت نقاط قوت و ضعف تیم است. فکر می‌کنید ما جنگ تحمیلی را چگونه پیروز شدیم. با حضور نیروهای مردمی بود که به کمک ارتش آمد و ارتش باید از این موضوع خوشحال باشد. چطور است که ما همه جا نیاز به برادری و کمک دیگران داریم اما در مذاکرات هسته‌ای این جزمیت شایسته نیست. ما می‌گوییم به امنیت ملی مرتبط است. اخبار برای خارجی‌ها مرتبط است اما برای خودی‌ها محرمانه است.

 

دقیقا کدام اخبار؟ نمایندگان از کدام اخبار می‌خواهند باخبر شوند که تا به حال از آن بی خبربودند؟

حرف محرمانه بودن هیچ توجیه منطقی ندارد. ما بعضا برخی چیزها از طرف‌های مقابل می‌شنویم که تا به حال حتی به گوشمان نرسیده است. ما می‌خواهیم از لو رفتن چه چیزی و پیش چه کسی نگران باشیم. ما باید نگران لو رفتن اطلاعاتمان به دشمن باشیم نه خودی‌ها. ما با دشنمانمان چه چیز پنهانی داریم که نگران لو رفتنش باشیم.

 

یعنی نمایندگان معتقدند مسائلی از آنان پنهان شده است؟ فکر نمی‎کنید برخی مسائل واقعا محرمانه است؟

اگرمحرمانه است چرا خارجی‌ها از آن خبر دارند. ببینید اینکه ما بگوییم این روش درست است و ما را به نتیجه می‌رساند اگر به نتیجه نرسیدیم فردا با آقای ظریف چه کار کنیم؟ ما می‌گوییم الان جلوی خسارت را بگیریم .دشمن دارد مسائلی را به ما تحمیل می‌کند. ما نمی‌گوییم اشکال از تیم مذاکره‌کننده است و یا خدایی نکرده نمی‌گوییم آنان فرزندان انقلاب نیسیتند. حرف ما این است که دشمن دارد به ما مسائلی را تحمیل می‌کند. چهار سال دیگر اگر معلوم شود این تحمیل‌ها منافع زیادی را از ما ضایع کرده است آقای ظریف کجاست که بیاید و پاسخ دهد. خود جنابعالی می‌پرسید نمایندگان مجلس در این چهار سال کجا بودید.

 

دقیقا سوال من هم همین است که شما نمایندگان در چهار سال گذشته کجا بودید که چندین قطعامه علیه ایران صادر شد و عملا به هیچ توفیقی دست پیدا نکردیم. چرا آن زمان حتی یک تذکر و یا بیانیه از سوی نمایندگان صادر نشد؟

من می‌دانم مباحثی که مطرح می‌کنم از طرف شما منعکس نخواهد شد اما برای خود شما می‌گویم که در این توافق‌ها تقریبا هیچ چیزی گیر ما نیامد. مطابق این توافقنامه میانگین فعلی فروش نفت را می‌توانید فقط به چند کشور بفروشید. پولش را هم به صورت غذا و دارو و تجهیزات کشاورزی بگیرید. بر اساس این توافقنامه آنقدر سقف خواسته‌ها و توقع‌های ما کوتوله شده است که زیر آن نمی‌توانیم تکان بخوریم. آنان حتی به اتاق جنابعالی اگر شنیده باشند که قطعه‌ای سانتریفیوژ در اتاق شما است می‌توانند سرکشی کنند. هیچکدام از تاسیسات نظامی ما از دست آنان در امان نخواهد بود.

یک داستان برایتان میگویم فکر می‌کنم از کریستین آندرسون است که می‌گوید یک پادشاهی لباس خیالی بر تنش پوشیدند و مردم از ترس اینکه نگویند این‌ها احمق هستند می‌گفتند پادشاه لباس خوبی بر تنش است. متاسفانه توافقنامه ژنو هیچ لباسی تنش نیست. هر کسی می‌گوید لباس تنش است اجازه دهد در رسانه‌ها و ملاء عام ما اثبات کنیم که هیچ لباسی تن توافقنامه ژنو نیست.

 

شما هنوز سوال من را جواب ندادید که چرا در دوره قبل این سختگیری‌ها وجود نداشت؟

چون در زمان آقای جلیلی به این مرحله نرسیدیم.

 

خب چون دقیقا به این مرحله نرسیدیم شما نباید پیگیر می‌شدید؟

حرف شما منطقی نیست. مثل این است که من وارد  دانشگاه شدم سوال در حد دانشگاه می‌کنم اما شما می‌گویید چرا در دبیرستان سوال نکردید. ما الان به این مرحله رسیدیم که نشستیم پای میز مذاکره‌ای که منافع من و شما را لت و پار می‌کنند. دولت قبل تا این مرحله نیامد.

 

خب شما از مرحله جدیدی از مذاکرات هسته‌ای صحبت می‌کنید. همین که دولت یازدهم یک مرحله توانست جلوتر برود آیا موفقیت نسبی نیست؟

ما در مذاکرات فقط به دنبال کم کردن شر دشنمان هستیم این را رهبر معظم انقلاب هم فرمودند. دشمن روی این میز مذاکره هیچ چیز نگذاشته است هر چه هست دارایی من و شماست. ما می‌گوییم حداقل تکه بزرگ کیک را به حریف مقابل ندهیم. کجای این حرف اشکال دارد. ساختار تحریم قوانینی است که تصویب شده است کدام یک از آن‌ها برداشته است؟

 

حداقل تحریم‌ها افزایش پیدا نکرده است برعکس دوره قبل که فقط بیش از پنج قطعنامه علیه ایران صادر شد.

آقای جلیلی اگر حاضر می‌شد بخشی از آن امتیازها را بدهد او را روی سر می‌گذاشتند اگر احمدی‌نژاد حاضر می‌شد همین امتیازها را به طرف مقابل بدهد مطمئن باشید که سرنوشتش جور دیگری می‌شد. شما انتظار دارید ما امتیاز بدهیم و ذوق هم بکنیم؟. ساختار تحریم‌ها سر جایش است از زمانی که پای میز مذاکره نشستیم دشمن پرروتر شده است. به نظر شما معنی گزینه روی میز جز حمله مسلحانه است؟

 

تهدیدهای غرب و آمریکا که موضوع جدیدی نیست. شاید عمرش چندین دهه باشد.

نخیر موضوع جدیدی است. چرا تهدیداتش هنوز قطع نشده و حتی بیشتر شده است. من مسلمان ایرانی‌ام و حق دارم به نمایندگی از مردمم سوال کنم امتیازی که دادید به چه بهایی دادید. اگر دشمن تحریم کرد چرا مقابل آن نایستادید. به هیچ چیزی دلخوش نکنید.

 

شما به بیانات رهبری استناد کردید در حالی که ایشان بارها تاکید داشته‌اند که تیم مذاکره‌کننده با اقتدار وارد مذاکرات شود. آقای روحانی و ظریف بارها اعلام کردند که موبه مو روند مذاکرات با رهبری هماهنگ می‌شود.

با این قضیه دارد برخورد سیاسی می‌شود. اصلا ما قرار نیست رفتار تیم مذاکره کننده را نقد کنیم ما قرار است درباره توافقنامه حرف بزنیم و بعد یک نفر از دولت بیاید و دفاع کند تا ما یک جا ساکت بنشینیم. ما می‌گوییم توافقنامه قابل دفاع نیست. به نظر میاید یک جور هولوکاست هسته‌ای می‌خواهند راه بیندازند. مگر می‌شود دهان متخصصان را بست. این توافقنامه آنقدر بد قواره است که قابل دفاع نیست.

 

شما بارها ار متن توافقنامه صحبت کردید و الان هم گفتید که توافقنامه بدقواره است. از طرف دیگر در مجلس می‌گویید دولت متن توافقنامه را به نمایندگان نمی‌دهد و حتی این موضوع را مورد سوال قرار دادید. آیا این تناقض در اظهارهای شما نیست؟

متن توافقنامه را داریم. ما به آن ترجمه‌ای که وزارت امور خارجه منتشر کرده است استناد می‌کنیم. و از متن مذاکرات خبر نداریم. در واقع آن چیزی که به قول آمریکایی‌ها در اتاق در بسته صورت گرفته است را خبر نداریم. اگر متن مذاکرات خوشگل است با ما مناظره کنند و از آن دفاع کنند. شما دقت کنید به عکس‌های اشتون و جان کری که بعد این توافقنامه  در آغوش هم افتادند فکر می‌کنید این نشانه چیست. جز خوشحالی آنان از این توافقنامه است.

مطالب مرتبط

سکوت نیمه اجباری جبهه پایداری

افراطی‌ها قسم‌خورده‌اند تالحظه آخر مقابل دولت بایستند

دولت مقابل تندروها باید محکم بایستد

کوهکن: ریشه اختلاف مجلس و دولت، اصلاح طلبان هستند

"سوال بازی" جبهه پایداری با دولت روحانی

ضرغامی: به چالش کشیدن توافق ژنو به صلاح کشور نیست

حمایت 11 دیپلمات ایرانی از دیپلماسی هسته ای ظریف

آماده مناظره با منتقدان اثر اقتصادی توافق ژنو هستیم

روایت 11 هنرمند از اثر توافق ژنو بر زندگی مردم

روحانی یک شانس برای اکنون و آینده ایران است

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر

0.2576