تازه‌های خبر
جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۳ ۱۴:۵۹
چاپ

ادامه جدال احمد خاتمی با حسن روحانی بر سر "راه بهشت"

ایت الله خاتمی:حکومت وظیفه دارد راه را برای بهشتی شدن مردم هموار کند/آیت الله علم الهدی: شلاق که سهل است با همه قدرت جلوی کسانی که قصد دارند جلوی بهشت رفتن مردم را بگیرند خواهیم ایستاد
ادامه جدال احمد خاتمی با حسن روحانی بر سر

گروه سیاسی تدبیر: جدال "بهشتی" احمد خاتمی با حسن روحانی ادامه دارد.

آیت الله احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران برای دومین بار در هفته جاری از رییس جمهوری انتقاد کرد.

به گزارش تدبیر، او در خطبه‌های امروز نماز جمعه تهران بار دیگر تاکید کرد:"حکومت وظیفه دارد راه را برای بهشتی شدن مردم هموار کند." این جمله در واکنش به سخنان روز شنبه حسن روحانی بیان شد. رییس جمهوری در همایش بیمه سلامت همگانی با تاکید بر اینکه مردم را سر مسائل جزیی و بیخودی و بی‌جهت و با بهانه‌های واهی اذیت نکنیم و بگذاریم مردم راحت بوده و در سلامت روحی باشند، گفته بود: "اینقدر در زندگی مردم مداخله نکنید، ولو به خاطر دلسوزی؛ بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد! پیامبر (ص) شلاق در دست نداشت، پیامبر (ص) بشیر و نذیر بود و ما نیز باید بشیر و نذیر باشیم.همه باید کاری کنیم که آرامش در جامعه حاکم باشد."

 

این بخش از سخنان روحانی با انتقاد بسیاری از رسانه های محافظه کار مواجه شد. اما تندترین واکنش به این اظهارات روحانی در سخنرانی روز مبعث احمد خاتمی صورت گرفت. او بدون اشاره به نام حسن روحانی گفت: " می‌گویند بگذارید مردم به حال خودشان باشند و به زور به بهشت نبرید، چشم امر به معروف و نهی از منکر را تعطیل می‌کنیم و به آقای دزد و دختر و پسر بدحجاب می‌گوییم بچه خوبی باش، آیا این اسلام است یا دغدغه اجرای دین را داشتن است. نمی‌خواهیم کسی را به زور به بهشت بفرستیم ولی شما با اظهارات خود جاده جهنم را برای کسی صاف نکنید."

هر چند یک روز بعد محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در کنفرانس خبری خود اعلام کرد که منظور آیت الله خاتمی، دکتر روحانی نبوده است. با این وجود به نظر می رسد تکرار دوباره این سخنان از سوی امام جمعه موقت تهران ناشی از انتقادهای فراونی است که او و همفکرانش به سیاست های فرهنگی دولت وارد می کنند.

پیش تر آیت الله جنتی و حجت الاسلام موحدی کرمانی نیز در خطبه های نماز جمعه تهران به دولت درباره سیاست های فرهنگی اش و هم چنین امکان بازگشت وضعیت فرهنگی کشور به دوران اصلاحات هشدار داده بودند.

اما دیگر منتقد سخنان حسن روحانی 1000 کیلومتر دورتر، در مشهد با لحنی دیگر به سخنان رییس جمهوری واکنش نشان داد.

 

آیت الله علم الهدی:همه شبکه های اجتماعی و ماهواره باید ممنوع شوند

آیت الله علم الهدی، امام جمعه مشهد نیز با انتقاد از این جمله که "نمی‌خواهیم با شلاق مردم را به بهشت ببریم" گفت: شلاق که سهل است با همه قدرت جلوی کسانی که قصد دارند جلوی بهشت رفتن مردم را بگیرند خواهیم ایستاد.

او در بخشی از سخنانش گفت: بار دیگر تذکر می‌دهم ما در مقام تضعیف دولت نیستیم چرا که این کار درستی هم نیست و اینها کارگزاران نظام هستند که حکم تنفیذ ولی فقیه را دارند، اما این به آن معنا نیست که ما پرچم پاسداری را کنار بگذاریم، ما باید در عرصه پاسداری از انقلاب همچنان بایستیم.

او با انتقاد تلویحی از مقاومت رییس جمهوری برابر فیلترینگ شبکه های اجتماعی گفت: بنده با حمله، مسخره و استهزا جا نمی‌زنم و همچنان سر جایم ایستاده‌ام و می‌گویم شبکه‌های اجتماعی و ماهواره بایستی کنترل و یا ممنوع شوند.

امام جمعه مشهد افزود: این کلام خداوند در قرآن است که در سوره انعام می‌گوید دشمنان پیغمبر با شبکه ارتباطی که برخی به برخی دیگر القا می‌کنند دشمنی اشان را با پیغمبر اجرایی می‌کنند و مصداق آن هم همین شبکه‌های اجتماعی است.

آیت الله علم الهدی افزود: صاحب فیس‌بوک یک صهیونیست است و صیهونیست‌ها بی‌دلیل میلیارد دلار پول برای یک شبکه اجتماعی پرداخت نمی کنند.

وی با بیان اینکه ما شبکه اجتماعی را می فهمیم و آن را حالی‌مان می‌شود گفت: یک شبکه اجتماعی که کارش دشمنی با پیغمبر است شما باید در مقابل این چه کاری انجام بدهید.

امام جمعه مشهد افزود: شما باید زمانی شبکه اجتماعی بگذارید که مدیریتش در دست خود شما باشد و بتوانید مسائل زیانبارش را از بین ببرید.

 

به گزارش مهر، آیت الله علم الهدی با انتقاد ضمنی از بخشی دیگر از سخنان روز شنبه حسن روحانی افزود: اینکه برخی می گویند زمان رسانه های تک صدایی گذشته باید به آنها گفت این حرف را برای چه کسانی می‌زنید مگر بی‌بی‌سی و تایمز تک صدا نیستند و آیا تایمز تک صدا یک صهیونیست نیست و این تک صدایی که می‌گویید این برای این نیست که از شما راضی باشند، آیا این حرف‌ها را برای یک عده غربی تک صدا می زنید و ما اگر در نماز جمعه نهی از منکر می کنیم می گویید وقت تک صدایی گذشته است و فکر می کنید با این حرف‌هایی که می‌زنید چه کسانی به دنبال شما راه می افتند، جز یک عده هوس باز که می خواهند به اوج لذت مستانی اشان برسند، اینها که جز ضرر چیزی نگذاشته‌اند.

مطالب مرتبط

انتقاد احمد خاتمی از سیاست های فرهنگی حسن روحانی

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر

0.2175