تازه‌های خبر
شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۳۰
چاپ

جدال کلامی محافظه کاران با حسن روحانی ادامه دارد حمله رییس‌دفتر آیت‌الله مصباح‌یزدی به حسن روحانی

یعنی بعد از سی و پنج سال مرگ بر آمریکا گفتن و ایستادگی در برابر ابرقدرت‌ها شدیم جیب بر و غارت‌گر بیت‌المال/ این که شد سکولاریسم، جدایی دین از سیاست، همان حرفی است که کلیسا می‌گوید، همان که از آن می‌ترسیدیم/
حمله رییس‌دفتر آیت‌الله مصباح‌یزدی به حسن روحانی

گروه سیاسی تدبیر: از آیت الله خاتمی تا آیت الله مصباح یزدی، از حمید روحانی تا حسین جلالی؛ از "توافق ژنو" تا "راه بهشت"؛ منتقدان، به هر آن چه در دولت یازدهم اتفاق افتاده می تازند. 

تیغ منتقدان سیاست های دولت تیزتر از همیشه ست. این روزها انتقاد به دولت دیگر کنایه نیست و مستقیما رییس جمهوری را خطاب می دهد. انتقادهایی که از دو هفته پیش و پس از سخنان حسن روحانی درباره "بردن اجباری مردم به بهشت" و "دین دولتی" شدت گرفته و به کارزار اصلی محافظه کاران علیه اعتدالیون تبدیل شده است. کارزاری در آستانه 24 خرداد، نخستین سالگرد شکست سنگین محافظه کاران در انتخابات.

 

پس  از آیت الله احمد خاتمی و آیت الله علم الهدی، آیت الله مصباح یزدی انتقادهایی بی سابقه علیه دولت مطرح کرد.

رهبر معنوی "جبهه پایداری" مستقیما به سخنان رییس جمهوری درباره دین دولتی اعتراض کرد و گفت:"کسی که خودش این‌گونه سخن می‌گوید دین را از کجا یاد گرفته، از انگلستان یا از حوزه علمیه یاد گرفته است." سخنان روز سه شنبه مصباح یزدی اما تنها حمله طیف جبهه پایداری به سیاست های دولت نبود. همزمان با سخنان آیت الله مصباح در قم، حسین جلالی رییس دفتر او در تهران هم به دولت یازدهم و شخص حسن روحانی حمله کرد.

 

به گزارش رسا، حجت‌الاسلام حسین جلالی، رییس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی شامگاه سه‌شنبه سیزدهم خردادماه در مراسم گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) در جمع مسجد روح‌الله منطقه افسریه تهران با انتقاد از مذاکرات هسته ای گفت: "آب سنگین را تعطیل کردند، نوزده هزار سانترفیوژ را به پانصد عدد رساندند اما هتاک‌‎تر و جسورتر شدند، بدانیم هرچه انقلابی و جهادی باشیم، دشمن عقب نشینی می‌کند. "

او افزود:" به یکی از مسؤولان مذاکرات گفتیم انقلابی باش، اگر توهین می‌کنند، شما هم توهین بکنید، مقابله به مثل کنید، گفت ببین این حرف‌ها که شما می‌زنید گذشت این ها برای دوران انقلابی گری بود، یک رویکرد مقاومت و یک رویکرد تعامل داریم که رویکرد مقاومت گذشت، یکی دیگر می‌گفت فکر شما با فکر ما فرق می‌کند، شما دم از انقلابی گری می‌زنید."

جلالی بلافاصله به انتقاد از حسن روحانی پرداخت و گفت: "بالاترین مسؤول اجرایی کشور می‌گوید از "در و دیوار بالارفتن که انقلابی نیست" درحالی‌که سفارت آمریکا را گرفتیم، امام(ره) فرمودند انقلاب دوم بود. بالاترین مسؤول اجرایی کشور در تلویزیون می‌گوید "دوران استبداد پیام از بلندگوها و منبرهای یک طرفه به سرآمده" یعنی دوران منبر رفتن تمام شد اما این سفارش امام(ع) ماست، سفارش مقام معظم رهبری است که وعظ و منبر و توصیه را جدی بگیرید. سی و پنج سال استکبار ستیزی و در برابر دشمن و ابرقدرت‌ها مقاومت کردیم و ایستادیم، بعد بالاترین مقام اجرایی کشور می‌گوید "برخی برابر ابرقدرت‌ها شاخ و شانه می‌کشند تا جیب مردم را بزنند، تا اموال بیت المال را غارت کنند"؛ یعنی بعد از سی و پنج سال مرگ بر آمریکا گفتن و ایستادگی در برابر ابرقدرت‌ها شدیم جیب بر و غارت‌گر بیت‌المال."

جلالی با انتقاد از سخنان رییس جمهوری در جمع اساتید دانشگاه ها افزود: "می‌گوییم در مذاکرات در برابر دشمن کوتاه نیایید، بایستید، می‌گویند "شما بی‌سوادید کم‌سوادید بگذارید اهلش و کارشناسان خودشان بگویند"؛ من بی سواد هم فهمیدم که توافق‌نامه ژنو اشکال دارد."

او در ادامه جدال محافظه کاران با روحانی بر سر "راه بهشت" گفت: می‌گویند "آن کسانی که دنبال دین و آخرت مردم هستند بیکارند"، می‌گویند "مردم را به زور می‌خواهید به بهشت ببرید" حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند حالا ما مجبور نیستیم مردم را به زور بهشت ببریم اما در جهنم را هم باز نکنیم.

اشاره جلالی به بخشی از سخنان هفته گذشته روحانی بود که گفت:" عده‌ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می‌خوردند در حالی که نه می‌دانند،‌ دین چیست و نه آخرت. اما همیشه غصه آخرت را می خورند."

رییس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه انتقادهایش از سخنان روحانی افزود: "بدتر از همه سی و پنج سال تلاش کردیم بگوییم که دولت وظیفه دارد به دین مردم و ارزش‌های دینی بپردازد، رسما آمدند گفتند "ما دین دولتی نداریم، دین برای مراجع و بزرگان و حوزه علمیه، ما باید برویم دنبال نون و آب و اقتصاد و مذاکره"، این که شد سکولاریسم، جدایی دین از سیاست، همان حرفی است که کلیسا می‌گوید، همان که از آن می‌ترسیدیم."

 

حجت‌الاسلام جلالی با اشاره به آیه شریفه «لن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملتهم»، ابراز داشت: "این‌که بگوییم "دیش‌های ماهواره را آزاد کنید، باند اینترنت را باز کنید بگذارید جوان‌ها آزاد باشند، به عفت و حجاب گیر ندهید، امر به معروف و نهی از منکر نکنید، دل آمریکا را به دست بیاورید، دل امام را می‌رنجانید، دل خانواده‌های معظم شهدا رنجیده می‌شود، با این کار آمریکا از شمار راضی نخواهد شد."

این سخنان در حالی بیان شد که ساعاتی پیش از این سخنرانی، آیت الله مصباح یزدی نیز در سخنانی مشابه گفته بود: "این حرف‌هایی است که لیبرال‌ها و جبهه ملی‌ها می‌زدند."

 

حجت‌الاسلام جلالی در پایان با اشاره به وقایع پس از انتخابات 88 گفت: "وقتی امام(ره) انقلاب کردند، یارانی داشتند که هرکدام‌شان یک امام بودند؛ بهشتی یک ملت بود، مطهری یک امت بود، اما یاران رهبر معظم انقلاب چه کسانی بودند؟ یاران او به‌عنوان فتنه گران 88 در خیابان‌های تهران آتش به پامی‌کردند، 1200 مدیر کل، استاندار، نماینده مجلس، دو رییس جمهور هشت ساله و وزیر اطلاعات گذشته در فتنه 88 نقش داشتند." هر چند جلالی به جزئیاتی از این آمار نپرداخت و تنها به ذکر عدد 1200 مسئول اکتفا کرد تا پازل اعتراض او به دولت یازدهم تکمیل شود.

 

سخنان همزمان آیت الله مصباح یزدی و رییس دفترش شاید پیامی آشکار به دولت باشد: منتقدان کوتاه نمی آیند. "پایداری" ها از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم بیش از هر زمان دیگری در تاریخ فعالیت سیاسی شان علیه یک دولت موضع انتقادی گرفته اند. انتقاد، اعتراض و حتی حمله مستقیم؛ در مجلس، در همایش و تجمع های "دلواپسیم" و "نگرانیم"؛ از اعضای بهارستان نشین این طیف سیاسی تا رهبر معنوی این گروه؛ از بهارستان تا قم.

مطالب مرتبط

آیت الله مصباح یزدی در "راه بهشت"

ورود آیت الله بیات زنجانی و آیت الله کعبی به ماجرای "راه بهشت"

مخالفان برای زمین زدن دولت بسیج شده اند

ادامه جدال احمد خاتمی با حسن روحانی بر سر "راه بهشت"

حسن روحانی: دین را نباید دست دولت داد​

توضیح احمدخاتمی درباره جدال با روحانی برسر«راه بهشت»

انتقاد رهبر معنوی جبهه پایداری به سخنان دستیار ویژه روحانی

حمله شدید حمید روحانی به هاشمی و روحانی

 

نظرات  

 
+19 # صابر شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۳۶

آقای حجت الاسلام جلالی شماها هنوز رای اکثریت مردم را درک نکردید اگر قرار بود که طبق روال قبل کشور حرکت کنه خوب مردم مطمئناٌ آقای جلیلی را انتخاب میکردند اینو رو باید درک کنید  که برای اکثریت مردم که به آقای روحانی رای دادند اولویت اول بهبودی وضعیت اقتصادی کشوروبعدچرخیدن سانترفیوژهاست بیشتر مقامات و مسئولین کشور ادامه سیاستهای احمدی نژاد را که شماها حمایتش میکردید بزرگترین خطر .هشدار میدادند برای خیلی از ایرانیها سوال هستش که چرا جبهه پایداری اینقدر کاسه داغتر از آش شده و روی این مسئله هسته ای پافشاری میکنند ...قطعا مخالفت شماها باآقای روحانی به معنی مخالفت با رای اکثریت مردم هستش و این در افکار عمومی مردم وجه خوبی برای شما نخواهد داشت ...

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
-10 # شیعه سیستان يكشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ ۲۱:۴۲

یکجور میگی اکثریت در حالی که خبر نداری روحانی بیشترین رای از فتوای مولوی عبدالحمیدوهابی امام جماعت پایگاه (مکی) وهابیون در زاهدان که مبنی بر زن طلاقی هر سنی در عدم رای دادن به روحانی بودکه طبق معمول تمام اهل سنت منطقه به روحانی رای دادن//به همین خاطر در سفر به زاهدان به همراه خانواده اش به خانه این شخص رفت و تشکر کرد//درضمن این گرونی زیاد یعنی بهبود اقتصادی؟؟؟شما مثل خوابید واین گرونیا رو نمی ببیند حالا که سانترفیوژها هم نمیچرخه چرا بازم گرونی بیداد می کنه

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # محمدصادق دوشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ ۲۱:۲۹

دوست عزیز یک بار دیگر این فرمایش خودت را بخوان اگر به حرف خودت خنده ات نگرفت
خوب از این صحبتهای زیاد است مثلا می گویند همان تعداد کم رای آقای جلیلی با وعده ساندیس گرفته شد که البته ساندیسی هم داده نشد

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+7 # ناشناس شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۱۲:۵۲

شما به این جماعت توجه نکنید خودشان خسته می شوند، زبان را می شود هر طور که دوست داری بچرخاند،مردم از کسانی که حرف می زنند و عمل نمی کنند دور شده اند.

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
-11 # بهزاد شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۱۶:۵۵

چرا شما انتظار دارید کسی در مقابل حرف های روحانی نباید حرف بزند؟ یادتان رفت چه برخوردی با دولت قبلی داشتید شما یک دهم ظرفیت انتقاد پذیری دولت قبل راهم ندارید ولی در عوض شعار توخالی آزادی بیان و....شماها گوش فلک را هم پر کرده یک مقدار ظرفیت های خود را بالا ببرید همه امکانات امروز دست شما است ولی انتظار دارید منتقدین شما سکوت محض کنند درمقابل عملکردتان ودیگاهشان را بیان نکنند و این کمال بی انصافی است قدری انصاف داشته باشید.

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+11 # ناصر شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۱۷:۳۱

بهزادخان دردولت قبل که هرکی منتقد بود باید کلی تاوان می داد .دمگر امکانات دولت قبل دست کی بود که این همه تاراج کردند ایثارگران وخانواده شان باید پشت درب اتاق مسولیین چند ساعت یا چند روز بشینند اخرش نتیجه ای نگیرنداین فرهنگ غلطو چه کسی رواج دادکسی که میگفت مجلس درراس امور نیست×!!!!

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+1 # ناشناس يكشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ ۱۶:۲۶

شما راست می گی ما که به روحانی رای دادیم نمی فهمیم.باشه

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+10 # رضا شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۱۷:۱۹

آیا اسلام گفته:اگر توهین می‌کنند، شما هم توهین بکنید؟؟!
رفتار پیامبر(ص) درمقابل توهین کفار و دشمنان به رفتار شما شبیه بود یا رییس جمهور؟؟

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
-21 # ناشناس شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۱۷:۲۸

احسنت به اقای جلالی سرباز بیدار اسلام

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+1 # ناشناس يكشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ ۱۶:۳۰

بی خیال

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+6 # علی شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۲۰:۴۹

این آقای جلالی چقدر دور می گه.گفته ها را شنیده و و بعد تفسر کرده مثلا":تعبی ر از دیوار مردم بالا رفتن را با گرفتن سفارت امریکا محک زده در صورتی که آقای روحانی دو منظور داشت یکی از در و ودیوار سفارت انگلیس بالا رفتن بود که بغایت زشت توصیف شد و منظور دوم از در و دیوار مردم بالا  رفتن برای جمع آوری دیش ها بود که تجاوز به حریم خصوصی مردم است و حرام توصیف شده !!ضمنا" این آقا فکر کرده که گروه 5+1 دست به سینه ما ایستاده اند که بگوییم و آنه عمل کنند انگار و نه انگار این ما بودیم که پیش قدم رفع نگرانی جامعه جهانی شدیم و باید هم باشیم ما که ادعای صلح آمیز بودن برنامه هسته ای داریم ...این آقا با تکنولوژی بیگانه است و اینترنت را بلا میداند با قدرتی که دارند دستور قطع همیشگی آنرا صادر نمیکنند.

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+6 # محمد يكشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ ۰۲:۴۲

با سلام / اقای مصباح ... بگذارید دولت کار خودشو بکنه /... /.../ مردم کوتاه نمیاناز رایی که دادن...
همون احمدی نژادتون بس نبود /  به دنی عزیمان ضرر خورد  / به ایران ضرر خورد /...

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+5 # محمدصادق يكشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ ۱۶:۲۲

1- خط فکر پایدرای ها همان است که آقای مصباح رسما اعلام کرده اند "رای مردم محبوبیت به دنبال دارد و نه مشروعیت" پس فقط ازجانب گروه خود صحبت کنید و مردم و خانواده معظم شهدا را دستاویز اهداف خود نکنید
2-ایا فکرمی کنید اگر قدرت در اختیار شما قرار بگیرد و درامدهای نفتی بخار بشود و باران آن در دشت های شما بریزد و رانت و رانتخواری باب بشود و فقر و فحشا روز افزون بشود و براثر تحریمها شرایط مردم بدتر بشود و مردم به روز مرگی دچار بشوند و چه کنم چه کنم دچار بکنند و بیماران خاص از دسترسی به دارو محروم بشوند و ارزش پول ملی به ارزش دستمال کاغذی برسد و سایر میراث 8 سال مدیریت همفکران شما باعث خوشحالی چه کسی خواهد شد

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
-3 # ناشناس يكشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ ۱۹:۴۵

وقتی آسیه زن فرعون از خداوند خواست که در بهشت خانه ای برایش بسازد ثابت کرد که میشود از خانه فرعون هم به دین رسید چه برسد به کشور انگلستان ... خوب نیست که دینداری را تابع مکان کنیم ...

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+1 # محمدصادق دوشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ ۲۱:۳۳

یک تحقیق به فرمایید ...

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+7 # ناشناس يكشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ ۲۲:۴۴

سلام بر روحانی.

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+1 # sorena جمعه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ ۰۲:۱۰

این آقایان به این دلیل تمام توانشان را برای مخالفت با دولت روحانی گذاشته اند که با روی کار آمدن آقای روحانی تمام آرزو هایشان برای قدرت بیشتر بر باد رفته اینها در این هشت ساله ریاست جمهوری احمدی نژاد آنقدر قدرتمند شده اند
که میتوانند در همه جای ایران برای دولت بحران و مشکل ایجاد کنند ... .

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
مهندسی فرایند و انرژی فران
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.28