تازه‌های خبر
شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۳۰
چاپ

جدال کلامی محافظه کاران با حسن روحانی ادامه دارد حمله رییس‌دفتر آیت‌الله مصباح‌یزدی به حسن روحانی

یعنی بعد از سی و پنج سال مرگ بر آمریکا گفتن و ایستادگی در برابر ابرقدرت‌ها شدیم جیب بر و غارت‌گر بیت‌المال/ این که شد سکولاریسم، جدایی دین از سیاست، همان حرفی است که کلیسا می‌گوید، همان که از آن می‌ترسیدیم/
حمله رییس‌دفتر آیت‌الله مصباح‌یزدی به حسن روحانی

گروه سیاسی تدبیر: از آیت الله خاتمی تا آیت الله مصباح یزدی، از حمید روحانی تا حسین جلالی؛ از "توافق ژنو" تا "راه بهشت"؛ منتقدان، به هر آن چه در دولت یازدهم اتفاق افتاده می تازند. 

تیغ منتقدان سیاست های دولت تیزتر از همیشه ست. این روزها انتقاد به دولت دیگر کنایه نیست و مستقیما رییس جمهوری را خطاب می دهد. انتقادهایی که از دو هفته پیش و پس از سخنان حسن روحانی درباره "بردن اجباری مردم به بهشت" و "دین دولتی" شدت گرفته و به کارزار اصلی محافظه کاران علیه اعتدالیون تبدیل شده است. کارزاری در آستانه 24 خرداد، نخستین سالگرد شکست سنگین محافظه کاران در انتخابات.

 

پس  از آیت الله احمد خاتمی و آیت الله علم الهدی، آیت الله مصباح یزدی انتقادهایی بی سابقه علیه دولت مطرح کرد.

رهبر معنوی "جبهه پایداری" مستقیما به سخنان رییس جمهوری درباره دین دولتی اعتراض کرد و گفت:"کسی که خودش این‌گونه سخن می‌گوید دین را از کجا یاد گرفته، از انگلستان یا از حوزه علمیه یاد گرفته است." سخنان روز سه شنبه مصباح یزدی اما تنها حمله طیف جبهه پایداری به سیاست های دولت نبود. همزمان با سخنان آیت الله مصباح در قم، حسین جلالی رییس دفتر او در تهران هم به دولت یازدهم و شخص حسن روحانی حمله کرد.

 

به گزارش رسا، حجت‌الاسلام حسین جلالی، رییس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی شامگاه سه‌شنبه سیزدهم خردادماه در مراسم گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) در جمع مسجد روح‌الله منطقه افسریه تهران با انتقاد از مذاکرات هسته ای گفت: "آب سنگین را تعطیل کردند، نوزده هزار سانترفیوژ را به پانصد عدد رساندند اما هتاک‌‎تر و جسورتر شدند، بدانیم هرچه انقلابی و جهادی باشیم، دشمن عقب نشینی می‌کند. "

او افزود:" به یکی از مسؤولان مذاکرات گفتیم انقلابی باش، اگر توهین می‌کنند، شما هم توهین بکنید، مقابله به مثل کنید، گفت ببین این حرف‌ها که شما می‌زنید گذشت این ها برای دوران انقلابی گری بود، یک رویکرد مقاومت و یک رویکرد تعامل داریم که رویکرد مقاومت گذشت، یکی دیگر می‌گفت فکر شما با فکر ما فرق می‌کند، شما دم از انقلابی گری می‌زنید."

جلالی بلافاصله به انتقاد از حسن روحانی پرداخت و گفت: "بالاترین مسؤول اجرایی کشور می‌گوید از "در و دیوار بالارفتن که انقلابی نیست" درحالی‌که سفارت آمریکا را گرفتیم، امام(ره) فرمودند انقلاب دوم بود. بالاترین مسؤول اجرایی کشور در تلویزیون می‌گوید "دوران استبداد پیام از بلندگوها و منبرهای یک طرفه به سرآمده" یعنی دوران منبر رفتن تمام شد اما این سفارش امام(ع) ماست، سفارش مقام معظم رهبری است که وعظ و منبر و توصیه را جدی بگیرید. سی و پنج سال استکبار ستیزی و در برابر دشمن و ابرقدرت‌ها مقاومت کردیم و ایستادیم، بعد بالاترین مقام اجرایی کشور می‌گوید "برخی برابر ابرقدرت‌ها شاخ و شانه می‌کشند تا جیب مردم را بزنند، تا اموال بیت المال را غارت کنند"؛ یعنی بعد از سی و پنج سال مرگ بر آمریکا گفتن و ایستادگی در برابر ابرقدرت‌ها شدیم جیب بر و غارت‌گر بیت‌المال."

جلالی با انتقاد از سخنان رییس جمهوری در جمع اساتید دانشگاه ها افزود: "می‌گوییم در مذاکرات در برابر دشمن کوتاه نیایید، بایستید، می‌گویند "شما بی‌سوادید کم‌سوادید بگذارید اهلش و کارشناسان خودشان بگویند"؛ من بی سواد هم فهمیدم که توافق‌نامه ژنو اشکال دارد."

او در ادامه جدال محافظه کاران با روحانی بر سر "راه بهشت" گفت: می‌گویند "آن کسانی که دنبال دین و آخرت مردم هستند بیکارند"، می‌گویند "مردم را به زور می‌خواهید به بهشت ببرید" حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند حالا ما مجبور نیستیم مردم را به زور بهشت ببریم اما در جهنم را هم باز نکنیم.

اشاره جلالی به بخشی از سخنان هفته گذشته روحانی بود که گفت:" عده‌ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می‌خوردند در حالی که نه می‌دانند،‌ دین چیست و نه آخرت. اما همیشه غصه آخرت را می خورند."

رییس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه انتقادهایش از سخنان روحانی افزود: "بدتر از همه سی و پنج سال تلاش کردیم بگوییم که دولت وظیفه دارد به دین مردم و ارزش‌های دینی بپردازد، رسما آمدند گفتند "ما دین دولتی نداریم، دین برای مراجع و بزرگان و حوزه علمیه، ما باید برویم دنبال نون و آب و اقتصاد و مذاکره"، این که شد سکولاریسم، جدایی دین از سیاست، همان حرفی است که کلیسا می‌گوید، همان که از آن می‌ترسیدیم."

 

حجت‌الاسلام جلالی با اشاره به آیه شریفه «لن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملتهم»، ابراز داشت: "این‌که بگوییم "دیش‌های ماهواره را آزاد کنید، باند اینترنت را باز کنید بگذارید جوان‌ها آزاد باشند، به عفت و حجاب گیر ندهید، امر به معروف و نهی از منکر نکنید، دل آمریکا را به دست بیاورید، دل امام را می‌رنجانید، دل خانواده‌های معظم شهدا رنجیده می‌شود، با این کار آمریکا از شمار راضی نخواهد شد."

این سخنان در حالی بیان شد که ساعاتی پیش از این سخنرانی، آیت الله مصباح یزدی نیز در سخنانی مشابه گفته بود: "این حرف‌هایی است که لیبرال‌ها و جبهه ملی‌ها می‌زدند."

 

حجت‌الاسلام جلالی در پایان با اشاره به وقایع پس از انتخابات 88 گفت: "وقتی امام(ره) انقلاب کردند، یارانی داشتند که هرکدام‌شان یک امام بودند؛ بهشتی یک ملت بود، مطهری یک امت بود، اما یاران رهبر معظم انقلاب چه کسانی بودند؟ یاران او به‌عنوان فتنه گران 88 در خیابان‌های تهران آتش به پامی‌کردند، 1200 مدیر کل، استاندار، نماینده مجلس، دو رییس جمهور هشت ساله و وزیر اطلاعات گذشته در فتنه 88 نقش داشتند." هر چند جلالی به جزئیاتی از این آمار نپرداخت و تنها به ذکر عدد 1200 مسئول اکتفا کرد تا پازل اعتراض او به دولت یازدهم تکمیل شود.

 

سخنان همزمان آیت الله مصباح یزدی و رییس دفترش شاید پیامی آشکار به دولت باشد: منتقدان کوتاه نمی آیند. "پایداری" ها از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم بیش از هر زمان دیگری در تاریخ فعالیت سیاسی شان علیه یک دولت موضع انتقادی گرفته اند. انتقاد، اعتراض و حتی حمله مستقیم؛ در مجلس، در همایش و تجمع های "دلواپسیم" و "نگرانیم"؛ از اعضای بهارستان نشین این طیف سیاسی تا رهبر معنوی این گروه؛ از بهارستان تا قم.

مطالب مرتبط

آیت الله مصباح یزدی در "راه بهشت"

ورود آیت الله بیات زنجانی و آیت الله کعبی به ماجرای "راه بهشت"

مخالفان برای زمین زدن دولت بسیج شده اند

ادامه جدال احمد خاتمی با حسن روحانی بر سر "راه بهشت"

حسن روحانی: دین را نباید دست دولت داد​

توضیح احمدخاتمی درباره جدال با روحانی برسر«راه بهشت»

انتقاد رهبر معنوی جبهه پایداری به سخنان دستیار ویژه روحانی

حمله شدید حمید روحانی به هاشمی و روحانی

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر

0.2884