تازه‌های خبر
دوشنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ۲۲:۵۱
چاپ

انگلیس و بلژیک: داعشی‌ها باید در سوریه و عراق محاکمه شوند

انگلیس و بلژیک بار دیگر تاکید کردند که تمایل ندارند میزبان آن دسته از شهروندان‌شان باشند که به گروه تروریستی داعش پیوستند؛ زیرا آنها باید در کشورهایی محاکمه شوند که در آنها مرتکب جنایت شده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، وزارت خارجه انگلیس و وزارت خارجه بلژیک ضمن اشاره به اینکه با بازگشت شهروندانِ ملحق شده‌شان به گروه تروریستی داعش به کشورهای اصلی‌شان مخالف هستند، تاکید کردند: آنها باید در سوریه و عراق در برابر عدالت قرار گیرند و محاکمه شوند، زیرا در این کشورها و نه در کشورهای اصلی خود دست به جنایت زده‌اند.

این بیانیه‌ها یک روز پس از آن صادر شد که وزیر خارجه ترکیه تهدید کرد که داعشی‌های به اسارت درآمده در عملیات "چشمه صلح" در شمال سوریه به کشورهای اصلی‌شان بازگردانده شوند.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: اولویت ما حفظ امنیت انگلیس و ساکنان آن است و آنهایی که به داعش پیوسته و برای آن جنگیدند و یا اینکه به آنها کمک کردند، در هر جایی که هستند باید بابت جنایات‌شان در برابر دستگاه عدالتی که مناسب‌تر است و غالبا در همان محلِ ارتکاب جرم است، قرار گیرند.

وزارت خارجه انگلیس در بیانیه خود تاکید کرد، اختیاراتی برای ممانعت از بازگشت افرادی دارد که در رده افراد خطرناک برای امنیت ملی انگلیس قرار دارند که از جمله این اختیارات لغو گذرنامه‌های دو تابعیتی‌ها و یا کسانی است که دستور تبعید موقت آنها صادر شده‌ است.

وزارت خارجه بلژیک نیز خواستار محاکمه تروریست‌ها در محل ارتکاب جرم شد.

سخنگوی این وزارتخانه اظهار کرد: محاکمه آنها باید در شرایطی عادلانه و مطابق با قوانین بین‌المللی و گفتگوهای مستمر باشد و بلژیک همچنان بر این باور است که این تنها راه‌حلی است که خطرات علیه جامعه ما را می‌کاهد.

سلیمان سویلو، وزیر کشور عراق روز شنبه اظهار کرد: ترکیه اسرای داعشی را به کشورهای اصلی‌شان بازخواهد گرداند.

سویلو با شکایت از کم‌کاری اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: این مساله برای ما قابل قبول نیست و امری غیرمسئولانه است.

وزیر کشور ترکیه افزود: ما اسرای داعشی را به کشورهایشان خواهیم فرستاد، نه فقط هلند تابعیت داعشی‌ها را لغو کرده بلکه انگلیس نیز این کار را انجام داده است، در واقع همه راحت‌ترین راه را برای فرار از مسئولیتی که به آنها محول شده، در پیش می‌گیرند.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها

0.243