تازه‌های خبر
سه شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۰۳
چاپ

گزارش لحظه به لحظه از تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی آغاز شد/ حضور پرشکوه مردم+فیلم و تصاویر

مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی دقایقی پیش آغاز شد. در حال حاضر مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران محل برگزاری مراسم تشییع یار دیرین امام و رهبری پیش از آغاز مراسم مملو از دوستداران آیت الله هاشمی رفسنجانی است.
مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی آغاز شد/ حضور پرشکوه مردم+فیلم و تصاویر

آیین وداع با پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از دقایقی پیش با حضور جمع کثیری از مردم، فعالان سیاسی و مسئولان کشوری و لشکری از مقابل دانشگاه تهران آغاز شد.

قرار است پس از اقامه نماز بر پیکر آیت الله هاشمی توسط رهبری، مراسم تشییع پیکر آن مرحوم از دانشگاه تهران آغاز شده و تا میدان راه آهن ادامه داشته باشد.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر روز یکشنبه هفته جاری به علت عارضه قلبی و نارسائی تنفسی پس از انتقال به بیمارستان شهدای تجریش در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

 
حضور دوستداران آیت الله هاشمی در مقابل دانشگاه تهران
 
 
 
با وجود اعلام آغاز مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی از ساعت 8 ونیم، خیابانهای منتهی به دانشگاه تهران از ساعت 7 صبح امروز شاهد حضور مردم برای شرکت در این مراسم است.
 
در حال حاضر مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران محل برگزاری مراسم تشییع یار دیرین امام و رهبری  پیش از آغاز مراسم مملو از دوستداران آیت الله هاشمی رفسنجانی است. 
 
سخنگوی ستاد برگزاری مراسم ارتحال آیت الله هاشمی گفت: با هماهنگی انجام شده، خط 1 و 4 از ابتدا تا انتهای مراسم به صورت رایگان مسافران عزیز را جابجا خواهند کرد. 27 رام قطار که هر رام 800 نفر را جابجا میکند، در نظر گرفته شده است. در شرکت واحد هم 5 دستگاه اتوبوس در هر یک از میادین اصلی تهران از ساعت 7 مستقر شده است که به سمت دانشگاه تهران، سپس از دانشگاه به حرم مطهر امام و نهایتا از حرم به تهران حرکت خواهند کرد. پارکینگهای حرم برای اتوبوس‌های حامل مردم عزیز مشکلی نخواهد داشت.
 
همدردی مردم با فرزندان آیت‌الله هاشمی
 
مهدی و یاسر هاشمی در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در میان جمعیت حضور یافتند و مردم به ابراز همدردی با آنها پرداختند.
 
جمعیت هر لحظه بیشتر می‌شود
 
 
 
با وجود گذشت یک ساعت از آغاز رسمی مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران، خیل عظیم مردم همچنان به سمت این دانشگاه در حرکتند و هر لحظه به تعداد جمعیت افزوده می‌شود. 
 
مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران بویژه خیابان انقلاب (شرق به غرب) و خیابان آزادی (غرب به شرق) مملو از جمعیتی است که به سمت محل تشییع حرکت می‌کنند.  
 
بخش زیادی از جمعیت حاضر در دانشگاه تهران نیز از ساعاتی پیش از آغاز رسمی مراسم در این محل حضور یافته بودند.
 

 
استاندار تهران، تابش، ناطق‌نوری، سیدمحمود دعایی، نعمت‌زاده، مجید انصاری، حسین دهقان، علی یونسی، علی عسگری رئیس صداوسیما، حاجی‌بابایی، میرزاده رییس دانشگاه آزاد، سردار صفوی، طهماسب مظاهری رییس کل پیشین بانک مرکزی، محسن رضایی و احمد توکلی از نخستین چهره‌هایی هستند که از لحظات ابتدایی مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی در دانشگاه تهران حضور یافته‌اند.
 

خانه ابدي آيت الله هاشمي رفسنجانی

خانه ابدي آيت الله هاشمي رفسنجانی

مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران بویژه خیابان انقلاب (شرق به غرب) و خیابان آزادی (غرب به شرق) مملو از جمعیتی است که به سمت محل تشییع حرکت می‌کنند. 

بخش زیادی از جمعیت حاضر در دانشگاه تهران نیز از ساعاتی پیش از آغاز رسمی مراسم در این محل حضور یافته بودند.

بیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق، عمار حکیم رییس مجلس اعلای عراق، سردار سلیمانی، سردار محمدعلی جعفری، سردار باقری،سردار رحیم صفوی ، امیر سیاری ،محمد نهاوندیان، سردار حسین دهقان، سید محمود علوی ،سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی، محسن رضایی،  بیژن زنگنه، آیت‌الله حائری‌شیرازی،، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، سورنا ستاری، حسین هاشمی، محمدرضا تابش، ، عبدالله جاسبی، میرزاده، حاجی‌بابایی، پرویز فتاح، احمد توکلی، محمدرضا نعمت‌زاده، عباس آخوندی، حجت‌الاسلام ناطق‌نوری، سیدمحمد دعایی، حجت‌الاسلام علی‌عسگری، حجت‌الاسلام موحدی کرمانی، موسوی لاری ،کمال خرازی ،طهماسب مظاهری، محمدرضا باهنر، حجت‌الاسلام مجید انصاری، صالحی‌امیری، محمدباقر قالیباف، حسن قشقاوی، سیدمحمد حسینی، محمدرضا میرتاج‌الدینی، جعفری‌دولت‌آبادی، علاالدین بروجردی، الیاس حضرتی ،حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای و جمع زیادی از نمایندگان مجلس مسئولان لشگری و کشوری از ساعات اولیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی در دانشگاه تهران حاضر شدند.

خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران از ساعاتی قبل از آغاز مراسم شاهد حضور علاقمندان و مردم برای حضور در این مراسم است. حضور جوانان دیروز و پیران امروز که در خیابان‌های اطراف دانشگاه چشم به تصاویر هاشمی و امام دوخته‌اند. باورناپذیری آنجاست که جوانان نیز در ساعات اولیه صبح خود را به مقابل دانشگاه تهران رسانده‌اند تا شاهد یک اتفاق مهم امام غم‌انگیز باشند. آنها این روزها در دنیای تلگرام و اینترنت بارها و بارها یک نام را سرچ کرده‌اند: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی....
 

شبکه یک سیما و شبکه خبر سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه، مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را که با حضور مردم و مسئولان نظام برگزار خواهد شد، به طور زنده پوشش می‌دهند.

از ساعت ۷ صبح میدان ولیعصر و فاطمی و مسیر فاطمی به انقلاب و نیز تمامی مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران به دلیل حضور جمعیت مسدود شده و تردد اتومبیل‌ها ممنوع شده و پلس از ورود ماشین‌ها جلوگیری می‌کند.

تعداد زیادی از جمعیت حاضر در مراسم؛ خود را با اتوبوس و از نقاط مختلف تهران به خیابان‌های مرکزی شهر و حوالی میدان انقلاب رسانده‌اند.

گردهمایی سینماگران برای مشایعت آیت‌الله هاشمی آغاز شد

خانه سینما که روز گذشته با انتشار متنی از سینماگران دعوت کرده بود سینماگران کشور به‌صورت گروهی در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور پیدا کنند؛ امروز مملو از جمعیت سینمایی شده است.

گردهمایی سینماگران برای حضور در مراسم تشییع رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ساختمان شماره دو خانه سینما آغاز شده است. ازجمله چهره‌های شاخصی که در این گردهمایی تا قبل از ساعت هشت و سی دقیقه صبح حضور یافته‌اند؛ می‌توان به همایون اسعدیان، فرشته طائرپور، منوچهر شاهسواری، علیرضا تابش، علیرضا شجاع نوری، کامران ملکی، منصوره وافری، بابک برزویه، حجت‌الله ایوبی، رسول صدرعاملی، مرتضی شایسته، جلیل اکبری‌صحت، سیدامیر سیدزاده، احمد توکلی اشاره کرد.

شعارها رفته رفته بیشتر می‌شود

جمعیت حاضر در مراسم یکپارچه سیاهپوش شده و پرچم‌ و پلاکارد در دست به تدریج شعارهایی را زمزمه می‌کنند.

عزا عزاست امروز هاشمی دلاور پیش خداست امروز

الله اکبر .... الله اکبر

حمایت از خاتمی وصیت هاشمی‌ست

سلام بر خاتمی درود بر هاشمی

هاشمی راهت ادامه دارد

قالیباف هم آمد

محمدباقر قالیباف به جمعیت حاضر در مراسم پیوست.

ورود محسن رضایی به دانشگاه

محسن رضایی که برای تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی وارد دانشگاه تهران شده است، با حضور در جمع خبرنگاران عنوان کرد: آقای هاشمی و یاران او به گونه‌ای کار کردند و پایه‌های نظام را محکم کردند که بعد از فوت آیت‌الله هم همیشه نظام با قدرت به حیات خود ادامه می‌دهد.

پیکر آیت‌الله وارد دانشگاه شد

پیکر آیت‌الله هاشمی دقایقی پیش برای برگزاری مراسم تشییع و اقامه نماز به دانشگاه تهران منتقل شد.

تشکر محسن هاشمی از مردم

محسن هاشمی (فرزند آیت‌الله هاشمی) که ساعتی قبل وارد دانشگاه شده؛ مقابل دانشگاه تهران حاضر شد و درحالیکه بسیار متاثر بود؛ گفت: نمی‌دانم چگونه از حضور پرشور مردم تشکر کنم.

صالحی به جمعیت پیوست

علی اکبر صالحی (رئیس سازمان انرژی اتمی) به جمعیت حاضر در مراسم پیوست. با اضافه شدن او به جمعیت؛ مردم شعار می‌دهند: هاشمی راهت ادامه دارد...

همدردی مردم با فائزه

هم‌اکنون فائره هاشمی (دختر هاشمی رفسنجانی) سوار بر اتوبوس وارد دانشگاه تهران شد. مردم در این لحظه شعار می‌دهند: حمایت از خاتمی، نصیحت هاشمی...

مردم با دیدن فائزه هاشمی انگشت‌ها را به نشانه پیروزی هاشمی بالا می‌بردند و فائزه نیز با تکرار همین نشانه از داخل اتوبوس با مردم همراهی می‌کند.

ایوبی: آسایش امروز را مدیون هاشمی هستیم

حجت الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی) که از همان ساعت اولیه در مقابل خانه سینما شماره دو حاضر شده؛ درباره این شخصیت سیاسی و نقش او در تاریخ انقلاب اسلامی گفت: هاشمی رفسنجانی دغدغه ایران و پیشرفت مردم ایران را داشت به همین دلیل امروز شاهد حضور همه گروه‌های مردمی در این مراسم هستیم. هاشمی مردی بود که نماد سیاست‌ورزی و دین‌مداری بود و اگر امروز در آسایش و آرامش هستیم بخشی از آن مرهون تلاش‌های هاشمی رفسنجانی است.

وی با اشاره به حضور مقام معطم رهبری و برگزاری نماز توسط ایشان گفت: در این چند روز فرصتی دست داد تا مردم بیشتر با روابط دوستانه و عاشقانه مقام معظم رهبری و آقای هاشمی آشنا شوند و طبیعی است که ایشان هم بیابند و از یار دیرین خود تجلیل کنند.

پیام تسلیت رهبری بار دیگر قرائت شد

با آغاز مراسم و در شرایطی که جمعیت خود را برای اقامه بر پیکر آیت‌الله هاشمی آغاز می‌کند؛ پس از قرائت آیاتی از قرآن؛ پیام تسلیت رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی در فضای دانشگاه تهران طنین‌انداز شد.

نرده‌های دانشگاه شکسته شد

در بخش‌هایی از دانشگاه و در میان خیل جمعیت؛ در میان صدای شعار جمعیت حاضر در خیابان؛ صدای بلندگوهای مداحی و آژیر اورژانس به گوش می‌رسد.

براساس گزارش خبرگزاری ایلنا، جمعیت لحظه لحظه درحال اوج گرفتن است به گونه‌ای که چندین داربست مقابل دانشگاه بر اثر ازدحام جمعیت شکسته شده است. در این لحظه دیگر تمامی راه‌های ورود به دانشگاه بسته شده و پلیس همچنان درتلاش است راه عبور و مرور را برای جمعیت باز کند.

*وزیر بهداشت، وزیر اطلاعات و محمدرضا عارف، نماینده مردم تهران، محمدرضا خاتمی و بهزاد نبوی نیز در این مراسم حضور یافتند.

*میدان ولیعصر و چهاراه ولیعصر به سمت انقلاب توسط پلیس بسته شده و تردد خودروها ممکن نیست علاقمندان پیاده در حال تردد هستند.

*سردار سلیمانی لحظاتی پیش از میان جمعیت عزادار وارد خیایان انقلاب تهران شد.

*به دليل ازدحام جمعيت در خيابان‌هاي اطراف دانشگاه تهران، امكان ورود به مصلاي دانشگاه نيست و مردم در خيابان‌هاي اطراف، منتظر نماز و تشييع پيكر آيت‌الله هاشمي هستند.

*اینترنت موبایلی در خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران دچار اختلال شده است.

*پخش زنده آغاز مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی از شبکه‌های تلویزیونی جهانی

فرانس24، الجزیره انگلیسی،‌ بی بی سی جهانی و یورونیوز اقدام به پخش زنده این مراسم کرده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی تا دقایقی دیگر با حضور در دانشگاه تهران، نماز را بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اقامه می‌کنند.

پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به محل نمازجمعه در دانشگاه تهران منتقل شد.

عزا عزاست امروز روز عزاست امروز امام جمعه ما پيش خداست امروز /عزا عزاست امروز  روز عزاست امروز رهبر انقلاب صاحب عزاست امروز/ هاشمی هاشمی راهت ادامه دارد/روحانی، خاتمی، تسلیت  تسلیت/  از جمله شعارهایی است که در این مراسم دوستداران رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام سر می‌دهند.
 
سفرا به مشایعت‌کنندگان پیوستند
 
ساعت ۳۸: ۹  سفرای کشورهای خارجی نیز به مشایعت‌کنندگان پیکر آیت‌الله پیوسته و هم‌اکنو درحال عبور از میان جمعیت هستند. مولوی عبدالحمید (امام جمعه اهل سنت زاهدان) هم در میان جمعیت دیده می‌شود.
 
ورود رهبر انقلاب به دانشگاه تهران برای اقامه نماز میت.
 
رئيس جمهوري جهت شركت در مراسم تشييع پيكر آيت الله هاشمي رفسنجاني وارد دانشگاه تهران شد.
 
آغاز اقامه نماز بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران/ رهبر انقلاب تاکید کردند همه نماز را بخوانند.
 
 لحظه وداع دو یار دیرین
 
مراسم وداع با یار انقلاب و مردم/‌بدرقه باشکوه ‌پیکر آیت‌الله به آرامگاه ابدی+فیلم و تصاویر
 
حسن روحانی؛ آملی لاریجانی؛ علی لاریجانی؛ علی عسگری؛ محسن رضایی؛ سیدمحمود علوی؛ محسن هاشمی؛ امامی کاشانی؛ احمد جنتی و محمدی گلپایگانی ازجمله مسولان کشوری هستند که در صف بعدی به امامت مقام معطم رهبری؛ اقامه نماز را آغاز کرده‌اند.

هم‌اکنون سکوت و غم بر فضای دانشگاه تهران مستولی شده و این جملات به گوش می‌رسد: الهی عفوک عفوک عفوک/ عفوک عفوک عفوک/ عفوک عفوک عفوک...  و متعاقب آن پس از وداع رهبری با پیکر آیت‌الله؛ این جملات بر دانشگاه تهران طنین‌انداز می‌شود: لا الله الا الله.... لا الله الا الله... علیا ولی الهه... لا الله الا الله....

بازتاب برگزاری مراسم خاکسپاری آیت‌الله هاشمی در رسانه‌های خارجی  

خبرگزاری فرانسه: ده‌ها هزار نفر در مراسم تشییع پیکر (آیت‌الله) هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق‌ ایران، شرکت کردند.  

بر اساس تصاویر شبکه آسوشیتدپرس، مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور مقامات کشوری و لشکری، اقشار مختلف مردم و اعضای خانواده آن مرحوم در دانشگاه تهران برگزار شد.  

شبکه های المیادین ،الجزیره و مباشر بخشی از مراسم تشیع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران را به طور زنده پخش کرد.

شاکری رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران گفت: یکی از معابر مهم پایتخت به نام مرحوم آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی می‌شود.

ازدحام جمعیت در خیابان انقلاب برای تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به قدری زياد است که این خیابان به طور کامل مسدود شده و نیروهای انتظامی حاضر در محل اجازه ورود مردم از خیابان‌های فرعی به خیابان انقلاب را نمی‌دهند.

حجت الاسلام سید حسن خمینی برای شرکت در مراسم تدفین مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم حضرت امام خمینی (ره) حضور یافت.

آخرین خاطره سخنگوی دولت از آیت‌الله

محمدباقر نوبخت (سخنگوی هیات دولت) در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی با اشاره به استقبال گسترده مردم از این مراسم گفت: امروز ما شاهد یک مراسم ملی هستیم و این مراسم نشان می‌دهد هر فردی که به این کشور و مردم خدمت کند؛ مردم قدرشناس و باوفا؛ ارزش وی را می‌دانند.

وی ادامه داد: امروز ما شاهد یک انسجام ملی هستیم و توصیه‌ای که آیت‌الله هاشمی به مردم همیشه داشت؛ حفظ این انسجام ملی بود. با عنایت به اینکه رهبری نظام یکی از شاخص‌های جدی و مهم برای حفظ این انسجام است.

نوبخت با اشاره به آخرین دیدار و خاطره‌ای که از آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی داشت؛ گفت: آخرین دیدار من با ایشان روز شنبه بود. روز شنبه من خدمت ایشان رسیده بودم برای بررسی مصوبات مجلس پیرامون برنامه ششم. در آن روز من به عنوان عضو کمیسیون نظارت خدمت ایشان رسیدم. 

وی ادامه داد: درباره برنامه ششم مطلبی در جلسه مطرح شد. من از ایشان تقاضا کردم که اگر امکان دارد اجازه بدهند من نیز نظر خود را بگویم. ایشان به شوخی و طنز گفتند: ما شما را اصلاً با این هدف دعوت کرده‌ایم و من این جلسه را برگزار کردم که فقط تو را ببینم.

وی ادامه داد: رابطه عاطفی و صمیمانه‌ای بین ما برقرار بود و ایشان خیلی خوب تشخیص می‌داد که چه مصوباتی برای آینده توسعه کشور مناسب است و امکان دارد کدام مصوبات برای توسعه کشور لازم باشد. ایشان تحلیل بسیار خوبی داشت و از کیاست بالایی برخوردار بود.

نوبخت افزود: امروز دولت و مردم یک پشتیبان، مدیر فهیم و صبور را از دست دادند و مقام معظم رهبری نیز یک دوست و یار باوفا را از دست دادند. 

حرم آماده می‌شود

ساعت ۵۵: ۱۰  مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حالی مملو از جمعیت می‌شود که هنوز پیکر آیت‌الله هاشمی از مقابل دانشگاه تهران تا خیابان حافظ توسط مردم و مسئولان در حال تشییع است. با این وجود حرم امام خمینی (ره) برای خاکسپاری پیکر آیت‌الله هاشمی در حال آماده‌سازی است و ساعاتی دیگر دیدار هاشمی و امام ممکن خواهد شد. 

هم‌اکنون مراسم قرائت قران و مداحی برای عزاداری رحلت آیت الله هاشمی در حرم امام‌خمینی آغاز شده است. 

باید به تقدیر الهی رضایت داد

مصطفی معین در حاشیه تشییع پیکر آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران گفت: ایشان یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های کشور بود که البته تقدیر الهی است و باید به آن رضایت داد.  او با بیان اینکه ما باید قدرشناسی بیشتری از این افراد تا زمانی که زنده هستند به عمل آوریم، اظهار داشت: اکنون باید با تامل و مطالعه زندگی آن مرحوم و نقشی که در دوران پیش و پس از انقلاب و نیز دوران سازندگی و دفاع مقدس داشتند، عبرت بگیریم.

وزیر علوم دولت سازندگی و اصلاحات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نقش هاشمی در مقابله با ضدانقلاب چگونه بود،‌ تصریح کرد: نقش آیت‌الله هاشمی در این‌باره مانند هر فرد مسلمان دیگری بود که از نظام خود دفاع می‌کند اما این مقابله با رعایت اصول اخلاقی و حقوق شهروندی بود.

خودداری صدا و سیما از پخش تصاویر هوایی از مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی انتقاد شدید کاربران فضای مجازی  را در پی داشته است. 

شعارهای مردم در مشایعت پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی:  عزا عزاست امروز روز عزاست امروز خامنه‌ای رهبر صاحب عزاست امروز /عزا عزاست امروز هاشمی مبارز پیش خداست امروز  /عزا عزاست امروز هاشمی عزیز ما پیش خداست امروز

آیت الله صانعی برای شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم امام حضور یافت.

موسوی لاری: شناسنامه انقلاب از دست رفت 

کمال خرازی: هاشمی، امیر کبیر زمان بود

سید هادی خامنه‌ای: فقدان آیت‌الله هاشمی تاثیری بر معادلات انتخاباتی ندارد/ هاشمی یک تفکر است.

پیکر آیت‌الله هاشمی به دلیل خیل عظیم تشییع‌کنندگان هنوز به حرم امام نرسیده است.

سی ان ان:  هاشمی چهره کلیدی جنبش میانه رو در ایران بود.

توییت رسمی وزارت خارجه ارمنستان از ارسال پیام تسلیت "سرژ سرکیسیان" رییس‌جمهوری این کشور به حسن روحانی به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی خبر داد.

شعارهای مردم در مراسم بدرقه: ‌«بدرود امیرکبیر»، «خداحافظ پیر اعتدال»، «هاشمی زنده است تا نهضت زنده است»، «سفر به خیر رفیق دیرین» و «به خدا می‌سپارمت»

حضور سینماگران مطرح در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

حجت‌الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی، علیرضا تابش، مدیرعامل فارابی و سینماگرانی چون رسول صدرعاملی، علیرضا شجاع نوری، همایون اسعدیان. منوچهر شاهسواری، فرشته طائرپور، کامران ملکی، سامان مقدم و..... از حاضران در این مراسم هستند.

آیت‌الله موسوی بجنوردی، علی خمینی، حجت السلام اشرفی اصفهانی، دقایقی پیش در حرم امام حضور یافتند.

مطهری: صداوسیما در حیات آیت‌الله با ایشان رفتار درستی نداشت

علی مطهری که در میان جمعیت به سختی حرکت می‌کرد به ایلنا گفت: آیت‌الله هاشمی شخصیتی است که فکر می‌کنم هیچ جایگزینی برای ایشان وجود ندارد. آیت‌آلله هاشمی رفسنجانی در کشور ایجاد تعادل می‌کرد. ایشان هر گروه سیاسی که تندروی می‌کرد را به مسیر تعادل برمی‌گرداند و مانع این تندرویی‌ها می‌شد.او با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی به نوعی نقش تنظیم‌کننده‌ای را در سیاست داخلی ایران بازی می‌کردند، گفت: علاوه بر این ایشان با سیاست و اقتصاد دنیا نیز کاملاً آشنا بود لذا راه پیشرفت کشور را می‌دانست.تاکیدی که آیت‌الله هاشمی در مسئله آزادی بیان به ویژه در سال‌های اخیر داشتند؛ بسیار مغتنم بود. ما باید این راه را حتماً ادامه دهیم.

نایب رئیس مجلس درخصوص تغییر مشی صداوسیما درباره آیت‌الله هاشمی نیز خاطرنشان کرد: صداوسیما در حیات آقای هاشمی رفتار درستی با او نداشت. طبعاً هرکس از دنیا می‌رود او را تکریم می‌کنند اما اینطور نباید باشد که هرکس بمیرد از او تجلیل کنند و اگر انتقادی داشت، در زمان حیاتش او را بایکوت کنند. این نظر شخص رهبری است که باید همه نگاه‌ها در صداوسیما مطرح باشد.

در حاشیه این گفتگو مردم ضمن ابراز علاقه به علی مطهری خواستار پیگیری مطالبات مردم اعم از بازگشت خاتمی در عرصه سیاست کشور و رفع حصر محصوران بودند و شعار درود بر مطهری سردادند.

تصاویری که در خاطره جمعی مشایعت‌کنندگان یاور امام ثبت شد

از نخستین ساعات بامداد امروز شرکت‌کنندگان در صف بازرسی بدنی برای ورود به صحن شبستان نماز جمعه در محوطه دانشگاه تهران مقابل درب‌های ورودی دانشگاه تجمع کرده بودند. در اصلی دانشگاه به ورود آقایان و در خیابان شانزده آذر به ورود خانم‌ها اختصاص یافته بود.

حوالی ساعت ۸ صبح و هنگامی که نمازگزاران در صف اتوبوس‌های درنظر گرفته شده برای تحویل وسائل حضور داشتند؛ اعلام شد نمازگزاران می‌توانند بدون تحویل گوشی‌های همراه وارد محوطه دانشگاه بشوند.

حوالی ساعت ۸ و ۱۰ دقیقه داخل محوطه دانشگاه، صف‌های متعددی از نمازگزاران برای ورود به صحن اقامه نماز تشکیل شده و عوامل انتظامات مستقر در صحن دانشگاه به تدریج جمعیت را از طریق راهروهایی که در ‌‌نهایت به داخل شبستان منتهی می‌شد؛ هدایت می‌کردند.

پیش از ورود به صحن شبستان؛ نمازگزاران برای آخرین بار به نوبت مورد بازرسی بدنی قرار می‌گرفتند. ماموران بازرسی از ورود هرگونه پوس‌تر یا تابلو نوشته و حتی کاغذ سفید به داخل جلوگیری می‌کردند و در نتیجه حجم قابل ملاحظه‌ای پوسترهایی که به مناسبت همین مراسم میان نمازگزاران توزیع شده بود درکنار ایستگاه بازرسی تلنبار شده بود.

حوالی ساعت ۸و ۳۰ دقیقه بامداد به تدریج صحن شبستان از حضور نمازگزاران پر شد. مردم از گروه‌های مختلف اجتماعی حضور داشتند. پیر و جوان، روحانی، کارکنان نیروهای مسلح و.... و در میان آن‌ها چهره‌هایی مانند حسین کمالی وزیر کار و امور اجتماعی دولت‌های هاشمی رفسنجانی نیز حضور داشت.

با حضور تدریجی نمازگزاران و متراکم‌تر شدن صفوف آن‌ها در شبستان مراسم عزاداری با قرائت قرآن، نوحه‌خوانی همراهی جمعیت حاضر با شعار یاحسین آغاز شد.

در حوالی ساعت ۹ و۵۰دقیقه و نزدیک شدن به زمان اقامه نماز میت به امامت رهبر انقلاب، شعار این همه لشگر آمده به عشق رهبر آمده از سوی نمازگزاران سرداده شد.

همزمان با شروع مراسم نماز میت برای آخرین بار درهای شبستان به روی جمعیت حاضر در دانشگاه باز شد و انبوهی از جمعیت به صفوف نمازگزاران پیوستند.

پس از اقامه نماز و یادآوری مسیر تشییع پیکر از سوی مجری مراسم، نمازگزاران برای خروج بار دیگر به سمت در اصلی دانشگاه هدایت شدند.

جمعیت در آستانه ورود به خیابان دانشگاه لحظه به لحظه متراکمتر می‌شد و شعار عزا عزاست امروز روز عزاست امروز یاور رهبر ما پیش خداست امروز سر داده شد.

محمدکمیل هاشمی بهرمانی (نوه برادر هاشمی) هم در‌‌ همان دقایق برای جمعیت زیارت آل یاسین را خواند.

سردار مهری: هاشمی محافظ انقلاب بود

سردار مهری (فرمانده پلیس راه ناجا) نیز در میانه روز و در حالی‌که جمعیت عزادار به چهارراه حافظ رسیده بود؛ به خیل مردم در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی پیوست. وی در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره شخصیت‌های آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی گفت: ایشان انسانی بزرگ و از وزنه‌های انقلاب بود.آیت‌الله هاشمی یار دیرین حضرت امام و رهبری بودند که در انقلاب اسلامی نقش بسیاری داشتند و محافظ خوبی از انقلاب بودند.

کولایی: صداوسیما و نهادهای قدرت از سرمایه‌هایی همچون هاشمی بهره‌برداری کنند

الهه کولایی در حاشیه تشییع پیکر آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: هاشمی نماد وحدت بود. او نماد دفاع از مطالبات مردمی بود.او با بیان اینکه هاشمی سرمایه خود را بر سر آرمان‌های ملی و اسلامی خرج کرد؛ افزود: مردم خواستار سرمایه‌هایی همچون هاشمی هستند نه کسانی که خود را بر مردم تحمیل می‌کنند و ما باید از سرمایه‌هایی همچون هاشمی استفاده کنیم.این استاد دانشگاه تهران با اشاره به حضور انبوه مردم در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی تصریح کرد: حضور این چنینی مردم در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی امر عجیبی نیست چراکه ارزش  هاشمی برپایه پیگیری مطالبات مردم و اقبال او به آنها بود و این رمز گرایش و قدردانی مردم ایران از او بود.کولایی با یادآوری برنامه‌های صداوسیما درمورد آیت‌الله هاشمی طی دو روز اخیر خاطرنشان کرد: طبیعی است که صداوسیما و نهادهای قدرت بخواهند از چنین سرمایه استفاده بکنند اما ما باید قدر این سرمایه‌ها را در زمان حیات آنها بزنیم.

حرم لحظه به لحظه شلوغ‌تر می‌شود

حرم مطهر امام خمینی (ره) لحظه به لحظه شلوغ‌تر شده و بر شماره جمعیت اضافه می‌شود.

هیات دولت در اطلاعیه‌ای از ملت شریف ایران دعوت کرد تا در مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که روز چهارشنبه از سوی رهبرانقلاب ۲۲ دی ماه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱ در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار می شود، حضور یابند.

عبدالله جاسبی درباره اینکه برخی رسانه‌ها از سید حسن خمینی به عنوان رئیس جدید هیئت امنای دانشگاه آزاد نام برده‌اند، گفت: هنوز هیچ چیز معلوم نیست و ما باید منتظر باشیم.

رسول صدرعاملی: سینما و هنر مدیون نگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی است.

عارف: آیت الله هاشمی تجارب خود را به مردم و جوانان منتقل کرد 

رئیس فراکسیون امید مجلس در حاشیه مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آقای هاشمی رفسنجانی فردی انقلابی و مبارز بود که تجارب خود را به مردم و جوانان و نیز مدیران منتقل کرد. صبر، مقاومت و دوراندیشی از وجهه های بارز مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

محسن هاشمی: پدرم به دنبال وحدت بود 

محسن هاشمی  گفت:  آیت الله هاشمی رفسنجانی سعی کرد وحدت را در تمام مراحل زندگی حفظ کند. ایشان در تمام مراحل زندگی خود سعی کردند انقلاب اسلامی را حفظ و پاسداری کنند. آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران بعد از جنگ تحمیلی و ارتحال امام خمینی (ره) با انتخاب رهبری در تثبیت نظام نقش بارزی داشتند. حفظ وحدت در جامعه از ویژگی های ایشان بود، آیت الله هاشمی رفسنجانی سعی کرد در تمام مراحل زندگی وحدت را حفظ کند.

بدلیل استقبال چند میلیون نفره مردم، زمان‌بندی‌های صورت گرفته مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تاخیر چندساعته مواجه خواهد بود.

جمعیت شرکت‌کننده در مراسم تشییع حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بین ۳ تا ۴ میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

خودروی حامل پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با ورود از خیابان انقلاب به خیابان حافظ و گذر از سیل عظیم جمعیت، به سمت حرم مطهر امام (ره) عزیمت کرد.

با ورود اعضای خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به حرم مطهر امام (ره)، محسن و مهدی هاشمی برای انجام تدارکات نهایی مراسم خاکسپاری پدرشان وارد ضریح امام خمینی شدند.

پيكر آيت الله هاشمی رفسنجانی وارد حرم مطهر امام خمینی(ره) شد.

 

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
مهندسی فرایند و انرژی فران
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.1797