تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۵۴
چاپ

گزارش المانيتور از تبعات خاموش شدن صداي مرد اعتدال درگذشت هاشمي باعث جلوگیری از انتخاب دوباره روحانی نخواهد شد/امید به بهبود روابط ایران و امریکا در فقدان ایت الله كمرنگ شد

«المانیتور» با انتشار گزارشی اشاره می کند که ایت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان سیاستمداری مقتدر و عملگرا پیش و پس از برعهده گیری مقام ریاست جمهوری مهم ترین نقش آفرین در صحنه سیاست ایران بود. این سایت با اشاره به حمله قلبی در سن ۸۲ سالگی که منجر به فوت او شد اشاره می کند که آیت الله هاشمی به حفظ توافق هسته ای و حصول آن کمک کرد و هم چنین تلاش نمود تا زمینه سازی برای بهبود روابط ایران و امریکا را فراهم کند.
درگذشت هاشمي باعث جلوگیری از انتخاب دوباره روحانی نخواهد شد/امید به بهبود روابط ایران و امریکا در فقدان ایت الله كمرنگ شد

المانيتور در گزارشی به قلم «باربارا اسلاوین» خبرنگار امریکایی اشاره می کند که در شب سرد فوریه ۲۰۰۵ میلادی ایت الله هاشمی در حال برنامه ریزی برای بازگشت به متن سیاست بود و تصمیم گرفته بود پیامی به جهان و مردم خود بدهد. یکی از مفاد برنامه انتخاباتی او پایان دادن به دشمنی چندین دهه ای میان ایران و امریکا بود. او فکر می کرد که این موضوع به برنده شدن اش در انتخابات کمک می کند و می تواند دور جدیدی به عنوان رییس جمهوری به ایفای نقش بپردازد. او در گفت و گو با خبرنگار دیپلماتیک روزنامه «یو اس ای تودی» گفته بود که همان زمان که نشسته و در حال صحبت با این خبرنگار امریکایی است این موضوع نشان می دهد که ایران هیچ اختلافی با مردم امریکا ندارد».

اسلاوین در اداه اشاره می کند ایت الله هاشمی در آن مصاحبه گفت که امریکایی ها  باید نشانه مثبتی از خود نشان دهند که ما بتوانیم درک کنیم و باور کنیم که آنان صادق هستند. این سایت اشاره می  کند که از دید او پیش از اغاز گفت و گوهای رسمی، دولت امریکا باید دارایی های ایران را که پس از گروگانگیری دیپلمات های امریکایی در ایران بلوکه شده بودند را ازاد می کرد امری که سال ها بعد تحقق یافت.

این سایت اشاره می کند که مهدی هاشمی یکی از پسران ایت الله هاشمی که مستقیم  و صریح صحبت می کند نیز در آن زمان گفته بود که ایت الله هاشمی خواستار حل مشکل ایران و امریکاست . از نظر او حل این مشکل باعث حل تمام مشکلات ایران می شد».

اسلاوین اشاره می کند که اغلب در تاریخ ایران حوادث پیش بینی نشده اند. او اشاره می کند که اگرچه هاشمی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری آن سال رای قابل ملاحظه ای کسب کرد اما در دور دوم بازی را به احمدی نژاد با شعارهای پوپولیستی او باخت .احمدی نژادی که به نوشته او رویکردی به مراتب مقابله جویانه تر در قبال امریکا و جامعه بین المللی داشت.

المانیتور اشاره می کند که پس از آن، دوره سیاست شکست خورده احمدی نژاد بود که حسن روحانی با حمایت ایت الله هاشمی در سال ۲۰۱۳ میلادی گفت که ایران مایل به مذاکره با امریکا بر سر توافق هسته ای است که شامل  ایجاد کانالی شکننده برای مکالمات دو طرفه می شد.

المانیتور اشاره می کند که ایت الله هاشمی جزو معدود روحانیونی بود که امریکا را می شناخت. او پیش از انقلاب سال ۱۹۷۹ ایران به امریکا سفر کرده بود تا با برادرش محمد دیدار کند که سپس در دانشگاه برکلی فارغ التخصیل شد . محمد هاشمی مسلط به زبان انگلیسی بود. المانیتور اشاره می کند که سایر مشاوران روحانی کسانی چون حسین موسویان دیپلمات پیشین و یکی از نویسندگان فعلی المانیتور که در مقام بلندپایه ای در شورای عالی امنیت ملی ایران منصوب شد و هم چنین محمد عطریانفر فعال حوزه مطبوعات بوده اند که رابطه نزدیکی با روحانی نیز داشته اند.

خبرنگار المانیتور درباره روز مصاحبه با ایت الله هاشمی می نویسد:«او خندان وارد اتاق شد. می دانست که هر سخنش درباره امریکا به سرعت  می تواند تاثیرگذار باشد. تنها چند روز پیش از آن جورج دابلیو بوش رییس جمهوری وقت امریکا در سخنرانی خود در سال ۲۰۰۲ میلادی ایران را محور شرارت در کنار کره شمالی و عراق قرار داده بود.
«کاندولیز رایس» وزیر امور خارحه وقت امریکا نیز در آن زمان  گفت که کارنامه حقوق بشری ایران قابل انتقاد است و نسبت به ادعایش درباره تلاش ایران برای ساخت تسلیحات هسته ای هشدار داد. ایت الله هاشمی اما این اتهامات را رد کرد . او گفت که چیزی وجود ندارد که ایران را در چشم جهانیان منفور کند. او گفت که این نظرات مهمل هستند و بحث های بیهوده ای می باشند و خاطر نشان کرد که ایران هرگز از سلاح هسته ای استفاده نمی کند در نتیجه نیازی به این ابزار ندارد.
به گزارش روزنو،در حالی که به نظر می رسید تحسین زیادی را نثار مردم امریکا می کند از دولت امریکا بشدت انتقاد می کرد و ان را مانند موجودی با یک مغز کوچک و بدن بزرگ شبیه دایناسور می دانست. او در ادامه گفت که امریکا دو سال پیش به عراق حمله کرد و در جنگ هشت ساله ایران و عراق از عراقی ها حمایت کرد که بازیگری خطرناک و بی منطق بود  و این بدون توجه به تبعات منفی گسترده این موضوع تصمیم گیری کرد».

الماینتور اشاره می کند که برخلاف ایت الله هاشمی که باور داشت که ایران نمی تواند بدون ارتباط بهتر با امريكا شکوفا شود عناصر دیگری در درون نظام باور داشتند که باید در برابر امریکا همواره با هر هزینه ای مقاومت کرد. آنان بهبود روابط با امریکا را نشانه ای از وادادگی از دست رفتن ماهیت انقلاب قلمداد می کردند. به همین خاطر آنان حاضر به عدول از شعار مرگ بر امریکا نبوده اند.

این سایت اشاره می کند علیرغم ان که ایت الله هاشمي نتوانست در دوران ریاست جمهوری خود در زمینه بهبود روابط ایران و امریکا به هدف خود دست یابد پس از آن پشتیبانی قدرتمندش از رییس دولت اصلاحات ادامه یافت و او توانست موضوع گفت  گوی تمدن  ها از جمله با امریکا را مطرح کند. پس از آن نیز حمایت او از روحانی رییس جمهوری فعلی و ظریف وزیر امور خارجه ایران به توافق هسته ای و کاهش تنش در رابط ایران و امریکا کمک کرد.

المانیتور اشاره می کند که برخی از تحلیلگران معتقدند که در کوتاه مدت فوت ایت الله هاشمی باعث جلوگیری از انتخاب دوباره روحانی نخواهد شد و حتی شاید این شانس را برای او افزایش دهد که دوباره پیروز شود با این حال در بلند مدت فقدان او می تواند شانس روحانی برای عادی سازی روابط با امریکا را کاهش دهد.

البته این سایت در پایان اشاره می کند که مثل همیشه آینده روابط ایران و امریکا به سیاست های واشنگتن دارد و می افزاید:«ایا ترامپ خواستار حفظ برجام خواهد بود؟ آیا او به دنبال رویارویی با ایران است و ایران هم به دنبال تحریم دولت تازه امریکا؟ اگر ایت الله هاشمی زنده بود قطعا در جست و جوی راهی برای تاثیرگذاری بر حوادث و رویدادهای پیش رو بر می آمد اما اکنون این صدا خاموش شده است».

 

نظرات  

 
0 # مهمان چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵ ۱۸:۳۹

ایت الله در شروع و استمرار مذاکره با امریکا نقشی نداشت 

پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.2977