تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۵۰
چاپ

به روایت الجزیره ایران پس از هاشمی

درگذشت آیت الله هاشمی موجب ایجاد خلا قدرت در مرکز سیاست در ایران شده است.
ایران پس از هاشمی

الجزیره در تحلیلی به بررسی ایرانِ پس از هاشمی پرداخته و گمانه زنی هایی در این زمینه مطرح کرده است.

به گزارش نامه نیوز، الجزیره در این باره می نویسد: آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران حق دارد که نگران از دست دادن یکی از اعضای پیشرو حاکمیت مذهبی ایران در سال انتخابات باشند.

ایشان روز یکشنبه با اشاره با آیت الله هاشمی عنوان کردند: فقدان هاشمی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت است. چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید.

الجزیره در ادامه می نویسد: حسن روحانی نیز به شدت جای خالی آیت الله را احساس می کند چرا که انتخابات ریاست جمهوری با حضور تندروهایی را در پیش دارد که به دنبال به حاشیه راندن رئیس جمهور کنونی ایران و دستاوردهای وی در زمینه توافق هسته ای با غرب هستند.

با حمایت هاشمی رفسنجانی بود که حسن روحانی در انتخابات 2013 پیروز شد؛ هفته ها و ماه های پیش رو و انتخابات آتی ریاست جمهوری مهم و حیاتی هستند.

هاشمی رفسنجانی فراتر از هرچیز دیگری یک میانه رو عملگرا بود کسی که با در پیش گرفتن سیاست های اعتدال گرایانه جمهوری اسلامی ایران را حفظ کرد. ممکن است سیاستمداران میانه رو شناخته شده دیگری نیز در عرصه سیاست در ایران حضور داشته باشند اما هیچ کدام از آنها به قدرتمندی و پرنفوذی هاشمی رفسنجانی نبوده است.

رئیس جمهور ایران از سال های 1989 تا 1997، رئیس پارلمان ایران از سال های 1980 تا 1989 ، رئیس مجلس خبرگان رهبری و به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، هاشمی رفسنجانی برای یک دوره طولانی یکی از قدرتمندترین شخصیت های حاضر در نظام ایران بود.

اکنون و با رفتن هاشمی رفسنجانی، به دیگر شخصیت های میانه رو در ایران بستگی دارد که حرکت فعلی را چگونه ادامه دهند.

با توجه به شرایطی که دیگر شخصیت های میانه رو در ایران دارند، حسن روحانی تنها سیاستمدار معتدل و میانه رو است که می تواند این مرکز مهم سیاسی در ایران را حفظ کن: حفظ تعادل میان راستگرایان و اصلاح طلبان.

شعارهای اعتدال گرایانه حسن روحانی مسیر وی را هموار خواهد کرد و اگر هوشمندانه حرکت کند می تواند یکی از نزدیکان رهبر ایران باقی بماند و خلا قدرتی که با رفتن هاشمی رفسنجانی ایجاد شده است را پر کند.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.2829