تازه‌های خبر
يكشنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ۱۹:۴۹
چاپ

پیام احمدی‎نژاد به اصولگرایان چیست؟

یک فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد: احمدی نژاد خود را فراتر از مسائلی مانند حمایت از دیگران و حزب و گروه های جناحی می‎داند زیرا تصور می‎کند در هیچ مقطعی به آنان نیازی ندارد بلکه این دیگران هستند که برای دستیابی به اهداف شان محتاج او هستند.
پیام احمدی‎نژاد به اصولگرایان چیست؟

یک فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد: احمدی‎نژاد خود را فراتر از مسائلی مانند حمایت از دیگران و حزب و گروه‎های جناحی می‎داند زیرا تصور می‎کند در هیچ مقطعی به آنان نیازی ندارد بلکه این دیگران هستند که برای دستیابی به اهداف‎شان محتاج او هستند.

محمود احمدی‌نژاد، دیروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که عضو هیچ جناح و حزب و گروهی نیست، ازهیچ فرد یا جناح و حزب و گروهی حمایت نکرده و نمی‎کند. او بر این تاکید داشته که این موضع قطعی و غیرقابل تغییر او است و در انتخابات ریاست‎جمهوری سال ۱۳۹۶ از هیچ نامزدی حمایت نخواهد کرد.

وی در حالی این بیانیه را منتشر می‎کند که طرفدارانش از حضور او در عرصه رقابت نامزدهای  ریاست‎جمهوری به عنوان کاندیدای انتخاباتی نام برده‎اند و حتی مدیر مسوول روزنامه جوان هم ضمن اشاره به این موضوع در کانال تلگرامی خود نوشته بود که «شنیده ها حاکی است عده‎ای در کشور راه افتاده‎اند تا از طریق رایزنی و لابی با بزرگان و به ویژه بزرگان حوزه آنان را ترغیب به درخواست و مذاکره با مقام رهبری مبنی بر بازگشت احمدی‎نژاد به عرصه انتخابات، کنند.»

با این حساب به نظر می‎رسد که احمدی‎نژاد با نامه اخیر خود به دنبال یادآوری به اصولگرایان بود که بدون او نه تنها پیروز میدان نخواهند بود بلکه شکست سنگینی می‎خورند، بنابراین شاید درصدد است راهی تازه برای ورود به عرصه انتخابات توسط یاران دیروز خود بیابد.

حسین سبحانی‎نیا، فعال سیاسی اصولگرا و نماینده سابق در مجلس شورای اسلامی در گفت‎وگو با رویداد۲۴ در این رابطه که آیا بیانیه احمدی‎نژاد به معنای اصرار برای تغییر نظر مقام معظم رهبری درباره به صلاح ندانستن حضور او در انتخابات ریاست‎جمهوری است، گفت: این برداشت از بیانیه احمدی‎نژاد را بعید می‎دانم. به عبارتی دیگر در صورت چنین مسئله‎ای انتشار بیانیه معنا پیدا نمی‎کرد زیرا درآن تاکید شده، قصد حمایت ازهیچ گروه و یا حزبی را ندارد.

وی درادامه اضافه کرد: به نظر می‎رسد رفت و آمدهای آقای احمدی‎نژاد به برخی از استان‎ها این شائبه را ایجاد کرده و سبب شده تا برخی چنین برداشتی پیدا کنند، ولی برای حضور فعال در صحنه انتخابات علاقه‎ای در ایشان دیده نمی‎شود و البته در کنار آن هم از کاندیدای خاصی حمایت نمی‎کند و طرف هیچ جناح و یا گروهی را به قول معروف نمی‎گیرد ولی عدم حضور رئیس‎جمهور سابق در عرصه انتخابات قطعی و غیر قابل تغییر است.

این فعال سیاسی اصولگرا یادآور شد: این بیانیه نشانگر آن است که او قصد حضور در انتخابات به عنوان یک کاندیدا را ندارد. البته طرح شایعات در این رابطه طبیعی است، زیرا رسانه‎ها به دنبال خبر هستند ولی همانطور که اشاره کردم، برداشتم این نیست که احمدی‎نژاد در این دوره در صدد باشد تا به عنوان یک کاندید ریاست‎جمهوری وارد میدان شود.
 
این نماینده سابق در مجلس شورای اسلامی درباره پیام این بیانیه به اصولگراها درخصوص شکست‎‎شان بدون احمدی‎نژاد اظهار داشت: این برداشت از بیانیه هم درست نیست زیرا اساسا بحث این نبود که وی از کاندیدای خاصی حمایت کند یا خیر، به نظر می‎رسد بیانیه اخیر آقای احمدی‎نژاد بیشتر جنبه ترغیبی برای حضور در پای صندوق‎های رای را به همراه دارد.

سبحانی‎نیا در این باره که آقای خاتمی با وجود ممنوع التصویری در انتخابات سال 92 از مردم درخواست کرد که پای صندوق‎های رای حاضر شوند و حتی از لیستی هم برای حمایت نام برد، آیا واقعا این کار احمدی‎نژاد به معنای ترغیب است، پاسخ داد: از این جهت می‎گویم قصد ترغیب داشته که در آن مطرح نکرده کاری به انتخابات ندارد و حالت تحریض و تند نداشت، تنها بیان کرده که از فرد، گروه و یا حزب خاصی حمایت نمی‎کند.

وی درباره معنای تحریم انتخابات از بیانیه، تاکید کرد: مفهوم آن این نیست که در انتخابات شرکت نخواهد کرد یا اینکه مایل به عدم  حضور مردم در پای صندوق‎های رای است. این بیانیه به هیچ وجه نشانه‎ای از اعتراض در خود ندارد و در کل شخصا نفی در انتخابات در آن ندیدم. بیانیه فوق که دیروز منتشر شد به نحوی می‎تواند تبعیت از دستور رهبری که فرموده بودند صلاح نمی‎دانند به دلیل دوقطبی شدن فضای انتخابات احمدی‏‎نژاد در این عرصه ورود پیدا کند، باشد و نشان دهد که در تبعیت از دستورات رهبری مصر است.

این فعال سیاسی اصولگرا در این باره که در چنین حالتی سفرهای استانی به چه معنا است، یادآور شد: سفرهای استانی را می‎توان برحسب وظیفه بابت حضور حداکثری تعبیر کرد. البته به طور قطع یک آدم سیاسی برای آینده خود برنامه‎ریزی دارد و این احتمال هست که آقای احمدی‎نژاد درصدد تبلیغ برای دوره بعدی ریاست‎جمهوری پس از سال 96 باشد.

نماینده سابق در مجلس شورای اسلامی در این رابطه که رفتار احمدی‎نژاد غیرقابل پیش‎بینی است و او در دوران ریاست‎جمهوری خود دست به کارهایی مانند «خانه نشینی یازده روزه» زد که در هیچ یک از دوره‎های ریاست‎جمهوری سابقه نداشته، ابراز کرد: احمدی‎نژاد بر این ذهنیت است که می‎تواند در بین اصولگرایان اجماع به وجود آورد و هیچ‎کس دیگر  توان ایجاد زمینه رای به مانند او را ندارد. رئیس جمهور سابق در واقع خود را فراتر از مسائلی مانند حمایت از دیگران و حزب و گروه‎های جناحی می‎داند زیرا تصور می‎کند در هیچ مقطعی به آنان نیازی ندارد بلکه این دیگران هستند که برای دستیابی به اهداف‎شان به او محتاج هستند.

سبحانی‎نیا در ادامه افزود: با تمام اینها هیچ‎کس در دل فرد دیگری قرار ندارد که دقیق بداند به چه و چگونه می‎اندیشد، احتمالات همیشه وجود دارد.  

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
مهندسی فرایند و انرژی فران
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.2959