تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۴:۲۰
چاپ

چرا رئیسی تاکنون درباره سیاست خارجی سکوت کرده است آيا سیاست خارجی ایران در سوریه و عراق برای حفظ امنیت در تهران ادامه مي يابد؟

روزنامه «فایننشال تایمز» در گزارشی اشاره می کند که سیاست خارجی به خصوص سیاست منطقه ای ایران در سوریه، عراق و لبنان عاملی کلیدی است که به نظر می رسد اصولگرایان و اصلاح طلبان در برهه حساس کنونی در خاورمیانه بر سر آن با یکدیگر اتفاق نظر دارند.
آيا سیاست خارجی ایران در سوریه و عراق برای حفظ امنیت در تهران ادامه مي يابد؟

روزنامه «فایننشال تایمز» در گزارشی اشاره می کند که سیاست خارجی به خصوص سیاست منطقه ای ایران در سوریه، عراق و لبنان عاملی کلیدی است که به نظر می رسد اصولگرایان و اصلاح طلبان در برهه حساس کنونی در خاورمیانه بر سر آن با یکدیگر اتفاق نظر دارند.
به گزارش روزنو، این روزنامه می نویسد:«دو سرباز در فلافل فروشی مشغول سفارش فلافل هستند. کاظم امینی به تشریح آنچه اولویت او پیش از انتخابات است می پردازد. او می گوید:«اولین اولویت امنیت است». امینی یکی از صاحبان رستوران است و عکسی را نشان می دهد که در آن چندین ایرانی شهید شده در جریان جنگ با عراق دیده می شوند. او عکس سردار سلیمانی را نیز به دیوار رستوران زده است. او می گوید:«ما در ژئوپولیتیک مهمی قرار داریم باید مرزهای مان را ایمن نگه داریم».
فایننشال تایمز اشاره می کند که این انتخابات همزمان با حملات لفظی ترامپ رییس جمهوری امریکا علیه ایران و انتقادات مقام های دولت او از حضور ایران در سوریه، عراق و لبنان است. ترامپ اولین دور سفرهای خاورمیانه ای خود را از هفته آینده اغاز می کند و هشدار داده که فعالیت های تهران را زیر نظر دارد. اقای امینی اما ترسی ندارد و می گوید:«ما خواهان جنگ نیستیم اما می توانیم اجازه دهیم که هر کسی در کشور ما دخالت کند». او می گوید:«ما از ترامپ نمی ترسیم آنان باید از ما بترسند».
فایننشال تایمز اشاره می کند که در انتخابات به شدت قطبی شده و تحت تسلط مسائل داخلی مانند اقتصاد، بیکاری و فساد و رقابت بین جناح اصولگرا و اصلاح طلب در این باره در مورد امنیت و نقش منطقه ای یا ایران نقطه نادری از اجماع میان طرفین وجود دارد».
این روزنامه در ادامه می نویسد:«یک فارغ التحصیل رشته مهندسی که ۲۳ ساله است می گوید به ابراهیم رئیسی رای می دهد که در تلاش برای شکست دادن روحانی است اما واقعیت این است که بسیاری از ایرانیان اصلاح طلب نیز با ایده های رئیسی درباره سوریه و منطقه اشتراک نظر دارند.
امینی که یکی از طرفداران روحانی است می گوید که بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز گفته بودند که ما در برابر امریکا تسلیم نمی شویم. او معتقد است آن چه ایران در سوریه انجام می دهد در راستای منافع ملی ایران است و دشمنان ایران می خواهند ایران را ضعیف نگه دارند».
این روزنامه در ادامه اشاره می کند که امریکا و رهبری اعراب سنی خلیج فارس می ترسند که تهران حوزه نفوذی به اصطلاح آنان «هلال شیعه» را برای خود در منطقه از جنوب لبنان تا عراق و سوریه ایجاد کند و گروه حزب الله را تقویت کرده و تنش در مرز لبنان و اسرائیل افزایش یابد.
با این حال یک دیپلمات ایرانی معتقد است که رئیسی هیچ سابقه اجرایی سیاسی ندارد و مواضع روشنی در سیاست خارجی ندارد. او می گوید:«رئیسی درباره سیاست خارجی رویکردش مشخص نیست و ایده خاصی ندارد. او در داخل یاران تحصیل کرده و تجربه اندکی در  این حوزه دارد».
این روزنامه می افزاید:«واقعیت آن است که نظام سیاسی ایران و مقام های آن کشور واکنش محتاطانه ای نسبت به سخنرانی های ترامپ داشته اند و این نشان می دهد که نظام سیاسی ایران می خواهد از تحریم واشنگتن خودداری کند.
روحانی توانسته از افزایش تنش میان ایران و امریکا تاحدودی خودداری کند. طبقه متوسط ایران نیز می ترسند که افزایش تنش باعث انزوای بین المللی ایران شود. محمد علی ابطحی معاون سابق رییس جمهوری اصلاح طلب ایران می گوید یکی از دلایل سکوت رئیسی درباره سیاست خارجی آن است که هسته اصلی پایگاه پشتیبانان او شعارهای اتشین ضد امریکایی سر می دهند اما او می داند در صورت عمل به  خواست این هواداران احتمال جنگ میان ایران و امریکا افزایش می یابد. او می گوید یک دلیل آن که درباره سوریه در این انتخابات زیاد صحبت نمی شود آن است که اکثر ایرانیان باور دارند که اگر مدافعان حرم برای امنیت ایران به سوریه نمی رفتند داعش اکنون در ایران بود»

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.2892