تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ ۰۹:۵۲
چاپ

گفت‌وگوی"تدبیر"بامدیر موسسه فرهنگی آرمان چرا "دلواپسیم" مجانی شد؟

ما در تیراژ اولیه نرم افزار دلواپسیم فروش خوبی داشتیم/با توجه به این که رسانه های بیگانه مشخصا بی بی سی وارد قضیه شد ما تصمیم گرفتیم کپی این محصول را آزاد کنیم/ما به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نزدیک نیستیم ما پاسدار انقلاب اسلامی هستیم و به این موضوع افتخار می کنیم/تا اکنون توانسته ایم محصولات تولیدی موسسه آرمان را از طرق مختلف به افراد حقیقی بفروشیم
چرا

گروه سیاسی تدبیر، مرجان زهرانی: این روزها "دلواپسی" کلید واژه مخالفان سیاست خارجه دولت روحانی است. "دلواپسانی" یکدست که از دلواپسی هایشان می گویند اما وابستگی های جناحی و سیاسی را منکر می شوند.می گویند نه منتسب به "جبهه پایداری" سرسخت ترین مخالف دولت هستند، نه از یاران قدیمی محمود احمدی نژاد و نه حتی از مخالفان محافظه کار دولت حسن روحانی. "فقط نگرانند و البته دانشجو".

این دلواپسی ها از ابتدا تا کنون تنها به دانشجویانی منتسب شده است که هیچ رویکرد سیاسی ندارند،به هیچ ارگان،حزب و جناحی هم متعلق نیستند و فقط از به خطر افتادن منافع ملی "دلواپس" شده اند.


به گزارش "تدبیر" بعد از برگزاری همایش "دلواپسان" توسط "کمیته صیانت از منافع ملی ایران" برگزار کنندگان آن مدعی شدند که دانشجویانی هستند که فعالیت هایشان هیچ سابقه سیاسی ندارد. حالا داستان دانشجویان مستقل در مورد "موسسه فرهنگی نرم افزاری آرمان" هم که تولید کننده "نرم افزار چند رسانه ای دلواپسیم" است، تکرار می شود.


دانشجویانی که هم "علیرضا زاکانی" نماینده محافظه کار مجلس شورای اسلامی و هم حمیدرضا مقدم فر معاون فرهنگی اجتماعی سپاه در مناظره هایی جداگانه ای در برنامه "دیروز،امروز،فردا" بر مستقل بودن آن ها تاکید کردند و جریان سازی های اخیر علیه توافقات هسته ای را به دانشجویانی با رویکردی مردمی منتسب دانستند.


حالا"موسسه فرهنگی نرم افزاری آرمان "کپی محصول خود تحت عنوان"نرم افزار چند رسانه ای دلواپسیم" را آزاد کرده است تا هر کس می خواهد بدون پرداخت هزینه ای این نرم افزار رسانه ای را دانلود کند.نرم افزاری که به گفته سایت "رجا نیوز" شامل بیش از 80 عنوان فایل صوتی، تصویری و متنی به همراه چندین اینفوگرافی و جزوه در نقد و بررسی ابعاد توافق ژنو است.


این موسسه در سایت خود نوشته است "این موسسه توسط تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی و فعالین تشکل های دانشجویی و مردمی در مشهد"تاسیس شده موضوعی که "احسان مینایی راد" مدیر موسسه فرهنگی آرمان هم در گفت و گو با "تدبیر" بر آن تاکید دارد و معتقد است تنها خط سیاسی که به آن معتقدند اندیشه های امام خمینی و مقام معظم رهبری است.


تولید و پخش نرم افزار چند رسانه ای دلواپسیم از کی شروع شده است؟
تولید و پخش نرم افزار چند رسانه ای دلواپسیم از  بهمن 1392 شروع شده است.

 

اما روز گذشته موسسه فرهنگی،رسانه ای آرمان کپی رایت نرم افزار چند رسانه ای دلواپسیم را آزاد کرد.دلیل این تصمیم چیست؟
ما بیانیه ای داده ایم که مفصل در این مورد توضیح داده ایم.این موسسه همان طور که در بیانیه نیز گفته شده کاملا مردمی است.ما همه چیز را در مورد تولید و انتشار این نرم افزار در بیانیه توضیح داده ایم.

 

سوالی که وجود دارد این است که آیا نرم افزار دلواپسیم فروش مناسبی داشته و به بازدهی مالی کافی رسیده است که حالا شما تصمیم گرفتید کپی رایت آن را آزاد کنید؟
ما در تیراژ اولیه نرم افزار دلواپسیم در بهمن و اسفند سال گذشته و فروردین امسال با استقبال خوبی مواجه شدیم و فروش خوبی داشتیم.البته بازدهی مالی تعریف دارد.ما در واقع به نقطه سر به سر در مورد این محصول رسیدیم و پس از آن زمان بازدهی و سودآوری بود که با توجه به این که رسانه های بیگانه مشخصا بی بی سی وارد قضیه شد ما تصمیم گرفتیم کپی این محصول را آزاد کنیم. این شبکه به جای این که در مورد نقد توافق نامه هسته ای صحبت کند فضا را به سمتی برد که موسسه آرمان را به عنوان یک مجموعه غیر مردمی تعریف کرد. ما برای این که به این شبکه ثابت کنیم که این گونه نبوده است و این مجموعه با این که انتفادی عمل می کند اما مردمی  و مستقل است علی رغم این که محصول به نقطه سر به سر رسیده بود و می توانست از این به بعد برای ما درآمدزا باشد ما با جمع دوستان به این نتیجه رسیدیم که رایت محصول را آزاد اعلام کنیم و با این کار بتوانیم تحفه ای ولو ناچیز را به مادران شهدای هسته ای تقدیم بکنیم. الان هم کپی این محصول آزاد است  و فقط خواهش کردیم کسانی که می خواهند این محصول را کپی کنند چارچوب محتوایی آن را هم حفظ کنند تا از نگاهی که به آن پرداخته شده است جدا نشود.
علاوه بر این موسسه آرمان فقط تولید کننده این محصول نبوده است ما محصولات زیادی داریم که می توانید با مراجعه به سایت این محصولات را مشاهده و خریداری کنید بنابراین ما محصولات دیگری را تولید کرده ایم که با درآمد آن ها حالا توانستیم کپی نرم افزار دلواپسیم را که برای ما هنوز به بازدهی مالی نرسیده بود آزاد کنیم.مثلا ما محصول دیگری را با عنوان "پیام راشل کوری" تولید کردیم که حتی در شبکه دو تلویزیون اسرائیل به صورت مستقیم مورد نقد قرار گرفت.این نرم افزار دلواپسیم هم مشخصا توسط شبکه فارسی بی بی سی مورد نقد قرار گرفت.

 

موسسه شما توسط چه افراد حقیقی یا حقوقی تاسیس شده است؟
شبکه خبری بی بی سی اعلام کرده بود که موسسه ما نزدیک به سپاه پاسداران است ما هم در بیانیه ای که صادر کردیم بیان کردیم که ما به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نزدیک نیستیم  ما پاسدار انقلاب اسلامی هستیم و به این موضوع افتخار می کنیم اما به لحاظ سازوکار و ساختاری نسبتی با سپاه پاسداران نداریم.سال 1385 موسسه فرهنگی رسانه ای آرمان تاسیس شده است که موسسان آن 5 نفر از فارغ التحصیلان حوزه و دانشگاه هستند.این افراد ، افراد حقیقی هستند که از دانشگاه های علم و صنعت تهران،سبزوار،مشهد و...فارغ التحصیل شده ایم. در واقع هر کدام از ما از در دانشگاه های مختلف درس خوانده ایم اما همه اهل مشهد هستیم.ما این موسسه را مبتنی بر اندیشه های امام و دغدغه های مشترکمان تاسیس کردیم.در 8 سال گذشته هم محصولات مختلفی را در حوزه  انقلاب اسلامی ،جهان اسلام،بیداری اسلامی و ... تولید کرده ایم.یکی از محصولات شاخص موسسه آرمان هم "این عمار" است که به تبیین فتنه 88 می پردازد.

 

شما در این موسسه دقیقا چه اهدافی را دنبال می کنید؟آیا صرفا برای تبیین اندیشه های خود این موسسه را تشکیل داده اید یا بازدهی اقتصادی مناسبی هم برای شما دارد؟
عنوان اصلی که ما برای موسسه در نظر گرفتیم و بر همان اساس هم فعالیت می کنیم "تبیین اندیشه های مقام معظم رهبری و حضرت امام خمینی" ذیل گفتمان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برای مخاطبینمان هست.قالب فعالیت های ما هم دیجیتال است.جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی البته در حوزه های مختلف مثل دفاع مقدس،جهان اسلام،بیداری اسلامی،فتنه 88 و اتفاقات روز قابلیت کار دارد.

 

به خاطر این که در حال حاضر تولید چنین نرم افزارهایی هزینه های بالایی وجود دارد و با توجه به فعالیت های گسترده شما در این زمینه موسسه شما از لحاظ مالی به هیچ ارگان دولتی یا خصوصی وابستگی ندارد؟
شائبه وابستگی ما به ارگان هایی مثل سپاه پاسداران به این دلیل به وجود آمده است که دوستان در نظام فکری خودشان فکر می کنند و تصور می کنند برای تاسیس یک موسسه حتما به سرمایه هنگفتی نیاز است اما در واقع این طور نیست.اهداف ما با توجه به رویکرد انقلاب اسلامی است و تا اکنون توانسته ایم محصولات تولیدی موسسه آرمان را از طرق مختلف به افراد حقیقی بفروشیم.از طریق فروش اینترنتی،نمایشگاهی و فروشگاه هایی که در سطح شهر و نمایندگی هایی که توسط دوستان هم فکرمان در نقاط مختلف کشور داریم محصولاتمان را به فروش رساندیم.

 

سرمایه گذار های اولیه  این موسسه همان دانشجویانی بودند که موسس اولیه این موسسه بوده اند؟
بله،وقتی در مورد سرمایه گذار صحبت می کنید نباید تصور یک سرمایه گذار صد میلیونی را داشته باشید.سرمایه اولیه ای که ما را کنار هم جمع کرده سرمایه فکری است.اگر سرمایه فکری و انقلاب اسلامی تجمیع شود ان شا الله بعد از آن اگر ساز و کار اقتصادی خوبی برای خود فراهم کنند جواب خواهد داد. منبع مالی ما هم بر اساس درآمد حاصل از فروش است.هر مجموعه اقتصادی از همان ابتدا سود دهی ندارد اما باید کار کند تا به این مرحله برسد.ما خودمان سرمایه گذاری کردیم و الان هم به بازدهی مالی رسیده ایم.

 

ارگان هایی هستند که به شما نرم افزار خاصی را سفارش دهند؟
ممکن است نهادی نرم افزار های ما را خریداری کند که البته تمام تلاش ما هم این است که اگر محصولاتمان را به نهاد یا ارگان خاصی می فروشیم چارچوب اصلی محصول رعایت شود اگر دولت آقای روحانی هم بخواهد این محصول نرم افزار دلواپسیم را بخرد ما حاضریم آن را بفروشیم که البته کپی آن در حال حاضر آزاد شده است.

 

اتاق فکری که برای تهیه این نرم افزار ها تشکیل می شود متشکل از موسسین آن است یا ممکن است بر اساس خط فکری ارگان خاصی که سفارش دهنده محصول است شما نرم افزاری را تولید کنید؟
اتاق فکر موسسه ما همان موسسان آن هستند. خود ما بر اساس دیدبانی ها و رصدی که از فضای سیاسی،اجتماعی و فرهنگی کشور انجام می دهیم ایده پردازی می کنیم.طراحی محتوا انجام می دهیم و بعد جمع آوری و تولید محتوا صورت می گیرد و بعد از آن گرافیک و برنامه نویسی و خط تولید محصول شکل می گیرد و وقتی محصول به تولید انبوه رسید بازاریابی آن صورت می گیرد و به ارگان های مختلف و بدنه مردم فروخته می شود. البته اگر تولید محصولی در راستای فکری ما سفارش داده شود استقبال می کنیم.

 

ایده پردازی و تفکر نرم افزار چند رسانه ای دلواپسیم هم از داخل موسسسه شکل گرفت؟
بله،ایده پردازی و طراحی این نرم افزار از داخل مجموعه شروع شد .

 

شما چه احساس نیازی کردید که از طریق تولید نرم افزاری مثل نرم افزار چند رسانه ای دلواپسیم درصدد رفع آن بر آمدید؟خواستید با این کار جهت دهی فکری داشته باشید؟
به هر حال ما هم رسانه هستیم و کارکرد رسانه همین باید باشد که بتواند دغدغه های گفتمان انقلاب اسلامی را به لایه های مختلف جامعه برساند. ما خودمان را تیم میانه معرفی کردیم تا این گفتمان را به مردم منتقل کنیم.

 

منظورتان از تیم میانه جهت فکری سیاسی شماست؟یعنی به جناح راست و چپ وابستگی فکری ندارید؟
نه.کلیدواژه های شما گویا متاثر از فضای سیاسی است.منظور از میانه یا تیم میانه حدفاصل بین مقام معظم رهبری و گفتمان انقلاب اسلامی و مردم است.ما بحث سیاسی نداریم.خط فکری و سیاسی ما هم صرفا اندیشه های مقام معظم رهبری است.در واقع اگر رسانه ای وابستگی سیاسی داشته باشد خیلی بد است.ما فقط به اندیشه های امام و مقام معظم رهبری وابستگی فکری داریم.

 

شما با کمیته صیانت از منافع ملی ایران که همایش دلواپسیم را برگزار کردند در ارتباط هستید؟ تیم شما با این کمیته در تولید محتوا همکاری دارد؟
ما ارتباطی با این کمیته نداریم فقط برای برگزاری این همایش ما محصولاتمان را برای فروش ارائه دادیم و خدا را شاکریم که موسسه آرمان از کلید واژه ای که بر گرفته از سخنرانی آیت الله علم الهدی یعنی "دلواپسیم" استفاده کرد و باعث ایجاد چنین جریانی در کشور شد.

 

یعنی تفکر شما نزدیک به آیت الله علم الهدی است؟
در اولین هفته بهمن ماه سال 92 ایشان خطبه هایی را مطرح کردند و فرمودند "ما به این دولت اعتماد داریم چون به مقام معظم رهبری اعتماد داریم فقط دلواپسیم و این دلواپسی را باید بگوییم" همین کلید واژه در واقع نخ تسبیح نرم افزار دلواپسیم را شکل داد و بعد از آن جمع آوری محتوا و تولید انجام شد. ما معتقدیم چون کنار حرم امام رضا این خطبه ایراد شد توانست جریان خوبی با عنوان دلواپسی در کشور ایجاد کند.به نظر من بهترین صحبت ها در مورد توافق هسته ای را آیت الله علم الهدی گفته اند اما این به این معنی نیست که آقای علم الهدی خط دهنده موسسه آرمان باشد.این تعبیر درستی نیست اما این که نخ تسبیح نرم افزار چند رسانه ای دلواپسیم متاثر از خطبه های آیت الله علم الهدی شکل گرفت کاملا درست است.   

مطالب مرتبط

"دلواپسان" باز هم عراقچی را "سین جیم" کردند

تلاش محافظه‌کاران برای مناظره غیرعلنی هسته‌ای

بازی "دلواپسیم" به مجلس کشید

روایت برگزار کننده همایش "دلواپسیم" از درون دل ِدلواپسان

تاکتیک جدید "جبهه پایداری" علیه دولت روحانی

"دلواپس" نیستند، می خواهند "انتقام" بگیرند

برادران "جبهه پایداری"! لطفا دولت را بیشتر "تخریب" کنید

"دلواپسی" محافظه کاران علیه"دیپلماسی"هسته‌ای روحانی

روزنامه وطن امروز: ازعراقچی نوارداریم!آن هم‌دوتا

"سی‌دی بازی" با دولت روحانی کار تندروها است

"ظریف" و خانم "وندی شرمن" رابطه خصوصی دارند

"سوال بازی" جبهه پایداری با دولت روحانی

اگر توافق ژنو "خوشگل" است، موافقانش با ما مناظره کنند

افراطی‌ها قسم‌خورده‌اند تالحظه آخر مقابل دولت بایستند

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر

0.2609