تازه‌های خبر
شنبه، ۷ تیر ۱۳۹۳ ۱۲:۰۴
چاپ

روایت "واشنگتن پست" از بحران کم آبی در ایران

کارشناسان هشدار داده اند که ممکن است وضعیت کم آبی و خشکسالی در ایران طی سال های آینده به بدترین حد ممکن برسد
روایت

گروه اجتماعی تدبیر: فناوری ناکارآمد در حوزه کشاورزی، یارانه های سنگین دولت بر حوزه آب و فقدان برنامه ریزی بلند مدت از جمله علل اصلی بحران کم آبی و خشکسالی در ایران هستند که "واشنگتن پست" آن ها را برشمرده است. روایت تصویری این روزنامه امریکایی از وجود این بحران در ایران نشان از جدی بودن این موضوع در فصل گرم تابستان است.

 

به گزارش "تدبیر"، روزنامه "واشنگتن پست" با انتشار گزارشی به همراه نقشه بین المللی میزان مصرف آب در کشورهای مختلف جهان به بحران کم آبی و میزان مصرف بالای آب در ایران اشاره کرده و در این باره می نویسد:"همزمان با آغاز فصل گرم تابستان شهرهای مختلف ایران برای جیره بندی آب به منظور جلوگیری از هدر رفتن منابع آبی و مواجه شدن آن کشور با بحران شدید کم آبی برنامه ریزی کرده اند. با این حال، کارشناسان هشدار داده اند که ممکن است وضعیت کم آبی و خشکسالی در ایران طی سال های آینده به بدترین حد ممکن برسد. تصویر ذیل میزان مصرف آب در کشورهای مختلف جهان را نشان می دهد که ایران از این نظر در بالاترین حد ممکن قرار دارد."

 

گزارش "واشنگتن پست" در حالی منتشر شده که یکی از مدیران شرکت آب ایران از جیره بندی آب در چند شهر بزرگ خبر داده است. "شاهین پاک روح" معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت آب و فاضلاب به خبرنگاران گفته که آب در 12 کلان شهر ایران جیره بندی می شود. در حال حاضر به گفته این مقام شرکت آب و فاضلاب ایران جیره بندی آب در کرج و چند شهر دیگر آغاز شده است. در کنار کرج، شهرهای تهران، همدان، اهواز، مشهد و اصفهان هم از شهرهایی هستند که در ادامه بحران کمبود آب قرار است طرح جیره بندی در آن ها اجرا شود.

 

پیش تر نیز "تدبیر" به نقل از شبکه خبری دولتی "چین" با انتشار گزارشی درباره کمبود منابع آبی ایران به دلیل مدیریت نادرست نوشته بود:"ایران با بحرانی جدی در زمینه منابع آبی مصرفی خود مواجه است. این بزرگترین تهدید برای محیط زیست ایران است. شبکه خبری دولتی "چین" در ادامه گزارش خود علت اصلی کم آبی در ایران را "مدیریت نادرست" و "فقدان برنامه ریزی" خوانده بود. شبکه خبی دولتی چین در ادامه اشاره کرده که بیش از 50 درصد از منابع آبی مورد نیاز ایران از طریق منابع زیرزمینی تامین می شوند و در ایران سالانه بیش از چهار میلیارد متر مکعب آب مصرف می شود. منابع آب زیرزمینی ایران در طول 10 سال گذشته به میزان دو برابر کاهش یافته است و از 92 میلیارد متر مکعب به 48 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
گفت و گو
تدبیر

0.2323