تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ۱۰:۱۳
چاپ

«آری» لرزان تُرک‌ها به تغییرات در قانون اساسی/ اردوغان: تغییرات از سال 2019 آغاز می‌شود

کمیته انتخابات ترکیه بعد از شمارش 100 درصد آراء اخذ شده در همه‌پرسی اعلام کرد 51.2 درصد از رای‌دهندگان به تغییرات در قانون اساسی «آری» گفتند و 48.8 درصد با آن مخالفت کردند.
«آری» لرزان تُرک‌ها به تغییرات در قانون اساسی/ اردوغان: تغییرات از سال 2019 آغاز می‌شود

به گزارش خبرگزاری روسیاالیوم، تُرک‌ها روز گذشته (یکشنبه) در همه‌پرسی تاریخی درباره تغییرات قانون اساسی ازجمله حذف منصب نخست‌وزیر که موجب افزایش اختیارات رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و همچنین تغییر ساختار نظام سیاسی این کشور می‌شود شرکت کردند.
به‌دنبال شمارش آراء مشخص شد حدود 24 میلیون و 300 هزار نفر به تغییرات قانون اساسی رای «آری» و حدود 23 میلیون و 200 هزار نفر رای «نه» دادند. همچنین گزارش‌های منتشره در خبرگزاری رسمی ترکیه (آناتولی) نشان می‌دهند که رای دهندگان در سه شهر بزرگ ترکیه یعتی آنکارا، استانبول و ازمیر و همچنین جنوب‌شرقی این کشور که غالب ساکنان آن را کردها تشکیل می‌دهند، به تغییرات در قانون اساسی رای منفی داده‌اند.
طبق قانون، برای تغییرات در قانون اساسی رای مثبت بیش از 50 درصد از رای‌دهندگان (50 درصد +1) نیاز است.
به‌دنبال رای «آری» مردم ترکیه به اصلاحات در قانون اساسی، رجب طیب اردوغان این پیروزی را به رهبران احزاب عدالت و توسعه، جنبش ملی و اتحاد بزرگ به ریاست بینالی ییلدریم، بهجت لی و مصطفی دست‌جی تبریک گفت.
همچنین اردوغان از ملت ترکیه به‌دلیل رای‌شان به تغییرات در قانون اساسی قدردانی کرد.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به‌دنبال این پیروزی گفت:‌ «امیدوارم نتیجه این همه‌پرسی برای کشورمان خیر باشد. مردم ما در این همه‌پرسی ارادت خود را به کشورشان ابراز کردند.»
وی تاکید کرد روند تغییرات قانون اساسی به‌زودی آغاز می‌شود و خواست مردم درباره تغییر نظام این کشور از پارلمانی به ریاستی نیز پس از انتخابات سال 2019 پیگیری می‌شود.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
فروشگاه اینترنتی محصولات ایکیا
گفت و گو
تدبیر
فروشگاه اینترنتی پرسه بازار

0.2704