تازه‌های خبر
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۴۵
چاپ

ظریف؛ سیاست‌گذار یا کارگزار؟!

جان کلام وزیرخارجه در میان فریادهای نمایندگان تازه واردی که بر آن‌اند کاسه و کوزه‌های خروج آمریکا از برجام را بر سر او بشکنند، این بود: «من سیاست‌گذار نیستم، من کارگزارم». هر چند این را به صراحت نگفته باشد.
ظریف؛ سیاست‌گذار یا کارگزار؟!

جان کلام سخنان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسۀ علنی دیروز مجلس شورای اسلامی و در میان همهمه‌‌ها و فریادهای نمایندگان تازه واردی که بر آن‌اند کاسه و کوزه‌های خروج آمریکا از برجام را بر سر او بشکنند، این بود: «من سیاست‌گذار نیستم، من کارگزارم». هر چند این جمله را به صراحت نگفته باشد.

مفهوم سخن او البته به مذاق کسانی خوش نیامده و انتقاد می‌کنند چرا موضع دفاعی گرفت و در حالی که می‌داند در این وضعیت، امکان تغییر او را ندارند و دست‌کم تا انتخابات آمریکا باید صبر کرد و سیاست‌های بعدی در قبال برجام بر اساس ماندن یا رفتن دونالد ترامپ تعیین می‌شود، نگران چیست؟

بعضی هم از این منظر که نوع دفاع او جایگاه دولت و مجلس را نزد ناظر بیرونی تضعیف کرده و انتخابات به قصد تغییر سیاست‌ها را زیر سؤال بُرده است.

محمد جواد ظریف اما جز واقعیت را نگفت و چاره ای نداشت و شاید زبانی جز این را نمایندگان حمله‌ور به او درک نمی کردند.

این لحن به شکل‌های دیگر هم البته پیش‌تر گفته شده و شاید ظریف تنها صراحت بیشتری پیشه کرد.

به یاد آوریم که 5 سال قبل و در مجلس نهم با فضای ضد برجامی علی لاریجانی برجام را از تصویب گذراند و این جمله را هم در واکنش به برخی اعتراضات گفت:

«ما می‌خواهیم به این موضوع کمک کنیم و قصد نداریم که برای کشور یک مسئله جدید بسازیم. شورای عالی امنیت ملی یک سری چارچوب مشخص دارد و ما باید همکاری های لازم را در این زمینه داشته باشیم بحث فروش سیب زمینی و پیاز در کشور مطرح نیست بلکه موضوع بسیار با اهمیت است.»

در نمایشگاه مطبوعات و در همان اوایل بحث بر سر برجام نیز شاهد گفت و گوی جالبی بودم. جوانی با حرارت و از موضع دفاع از نظام، ظریف را متهم به خیانت می کرد و جوانی دیگر با شدت تمام از برجام دفاع می کرد و وقتی بحث آنان داغ شده بود جوان دیگری به میانه آمد و خطاب به منتقد گفت:

«برادر من! وقتی آقای ظریف نوع پوشش و ظاهر خود را هم تغییر داده و  مناسبات رسمی را رعایت می‌کند و به جای بلوز سه‌دگمه پیراهن دگمه‌بسته می‌پوشد و مثل اوایل ریش پروفسوری هم دیگر ندارد، یعنی همه چیز را باید رعایت کند، حالا چطور ممکن است قراردادی با این اهمیت و حساسیت با 6 کشور را سر خود امضا کرده باشد؟!»

چگونه است که آن جوان 22 یا 23 ساله به این نکته پی برده بود و نمایندگان فریاد زننده پی نبرده‌اند؟!

عصر ایران

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها

0.2407